Kategorie produktów

Ugaś pragnienie – napoje idealne na lato

Poniedziałek, 20 lipca 2015 Autor: Monika Książek , HURT & DETAL Nr 07/113. Lipiec 2015
Napoje są jedną z tych kategorii, która osiąga najwyższy wzrost sprzedaży latem. W słoneczne dni, konsumenci poszukują przede wszystkim orzeźwienia a jednocześnie zwracają uwagę na uzupełnianie płynów oraz mikroelementów.
Dostarczanie odpowiedniej ilości płynów w okresie wakacyjnym powinno towarzyszyć nam przez cały dzień. Napoje należy pić powoli małymi łykami, by organizm lepiej je przyswoił. Instytut Żywności i Żywienia podaje normy określające wystarczające spożycie wody, i tak – kobiety powyżej 19 roku życia powinny spożywać 2,7 l dziennie, natomiast mężczyźni 3,7 l. W przedziale wiekowym pomiędzy 10 a 18 rokiem życia dziewczęta powinny spożywać 2,1-2,3 l, natomiast chłopcy 2,4-3,3 l, dzieci w wieku 7-9 lat – 1,9 l, 4-6 lat – 1,7 l oraz w wieku 1-3 lata – 1,3 l. Dodatkowo zapotrzebowanie to w czasie upałów zwiększa się o ok. 0,5 l. Prowadząc odpowiednią dietę, bogatą w owoce i warzywa, ok. 1 l wody przyjmujemy z pożywieniem. Płyny mogą być uzupełniane poprzez spożywanie soków, napojów czy herbat, jednak woda jest zdecydowanie najlepszym sposobem na ugaszenie pragnienia, powinna również być podstawą ogólnej puli przyjmowanych płynów w ciągu dnia, min. 1,5 l. 

Źródło orzeźwienia

W czasie upałów najlepiej sięgać po wodę wysokozmineralizowaną lub średniozmineralizowaną, która zawiera wysokie stężenie składników mineralnych, zwłaszcza takich jak magnez i wapń. Oprócz samej wody, na jej bazie możemy stworzyć wiele orzeźwiających napojów dodając cytrynę, pomarańczę, limonkę bądź listki świeżej mięty. Płyny spożywane latem powinny mieć temperaturę pokojową lub być lekko schłodzone, bardzo istotna zatem jest dostępność lodówek z napojami w sklepie.
Sprawdzonym sposobem na upał jest także sok, najlepiej świeżo wyciśnięty z określonych owoców i warzyw, np. pomidorów. Owoce składają się w 80-90% z wody, dlatego jedząc je, szybko ugasimy pragnienie. Odwodnieniu organizmu zapobiegną także napoje z nich przyrządzone. W upalne dni polecane jest również spożywanie herbat owocowych i owocowo-ziołowych, które należy pić lekko ciepłe bądź przygotowane w postaci herbaty mrożonej. Sprawdzi się także kompot z truskawek czy innych sezonowych owoców. Natomiast pojawiający się podczas upałów niedobór elektrolitów można uzupełnić za pomocą napojów izotonicznych. Zawierają one nie tylko cenne biopierwiastki w odpowiednich proporcjach, lecz także witaminy i niewielkie ilości węglowodanów.

Płyny w każdej postaci

W okresie letnim niewątpliwie kategorią najważniejszą w sprzedaży są wody mineralne. Iwona Kozak, kierownik sklepu „Super Market” w Końskowoli niedaleko Puław przyznaje, że nie ma wyłącznego lidera, zarówno wody gazowane, jak i niegazowane rotują na bieżąco. „Marki takie jak Cisowianka, Aqua, Nałęczowianka, Dobrowianka, Żywiec Zdrój, Nestlé, Jurajska oraz Ustronianka rotują na bieżąco. Oprócz tego wody smakowe, soki, napoje gazowane i niegazowane oraz napoje herbaciane to płyny wybierane podczas letnich dni” – dodaje Iwona Kozak. Wśród wariantów gazowanych najczęściej klienci wybierają: Pepsi, Sprite, Coca-Cola, Zbyszko, Hellena napoje niegazowane i soki: Tymbark, Hortex, Cappy, Roko, DrWitt, Fortuna, Nestea, Frugo – oczywiście najlepiej schłodzone. Z racji ograniczenia miejscowego w lodówce znajdują się głównie mniejsze pojemności napojów i wód. Najczęściej klienci wybierają wody o pojemności 1,75 czy 1,5 l, co nie oznacza braku zainteresowania innymi wariantami: 5 l, 0,5 l czy 0,33 l. Wody smakowe dostępne w sklepie „Super Market” to: Żywiec Zdrój, Jurajska, Nałęczowianka, Veroni Mineral i Aqua. Jeśli chodzi o preferencje klientów sklepu to starsze osoby kupują przeważnie wody i soki, a młodzież napoje gazowane. Kategoria, która również zwiększa sprzedaż latem to napoje izotoniczne, które kupowane są głównie przez osoby uprawiające sport. „Dobrym rozwiązaniem na upalne dni są syropy do rozcieńczania z wodą, których producenci w okresie letnim oferują wiele orzeźwiających smaków” – dodaje Iwona Kozak.

Zimne napoje na topie

W sezonie sprzedaży napojów istotną kwestią jest odpowiednia ekspozycja produktów oraz ich dostępność. Zapasy butelek zdecydowanie powinny być większe niż w sezonie zimowym, a co wiąże się z odpowiednim magazynem oraz  pilnowaniem ciągłego uzupełniania towaru na półkach sklepowych. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ z powodu braków asortymentowych można „stracić” klientki. Najwięcej powierzchni powinno przypadać na produkty o najwyższej rotacji, jak informuje kierowniczka sklepu w Michowie, Marta Kubacka, w sklepie „Super Market” woda mineralna jest numerem 1, następnie napoje gazowane, soki jak i również napoje energetyczne. Najczęściej kupowana woda mineralna to Cisowianka oraz Nałęczowianka, jednak dostępne są również marki takie jak: Jurajska, Bystra, Żywiec Zdrój oraz Aqua. Wody smakowe też należą do produktów rotujących na bieżąco. Coca-cola jest doceniania w tym okresie szczególnie w schłodzonych puszkach. W lodówkach znajdują się również wody mineralne, napoje energetyczne, napoje i soki w mniejszych oraz większych pojemnościach. Oprócz tego do dyspozycji klientów jest duży wybór produktów na różnych poziomach cenowych, marek takich jak:  Caprio, Costa, Fortuna, Garden, Fanta, Sprite, Mirinda, Zbyszko, Hellena, Pepsi, w mniejszych butelkach Frugo, Tymbark, Tarczyn również orzeźwiające napoje dla dzieci, Kubuś Waterrr, Kubuś Play oraz Jupik.
Bardzo istotną kwestią, o której nie można zapomnieć, zwłaszcza w sezonie letnim, są nowości. Producent z pewnością wypromuje nowy produkt w mediach, co gwarantuje zainteresowanie klientów reklamowym towarem. Dodatkowo oferowana przez producentów szeroka paleta możliwości ekspozycyjnych takich jak standy, stojaki, regały czy lodówki pozwoli na maksymalne wykorzystanie sezonu sprzedaży napojów.

Monika Kociubińska

tagi: dieta , owoce , warzywa , napoje , napoje izotoniczne , biopierwiastki , elektrolity , witaminy , węglowodany ,