Kategorie produktów

Impulsowe ogniwa

Poniedziałek, 18 maja 2015 Autor: Monika Książek , HURT & DETAL Nr 05/111. Maj 2015
Strefa kasy jest strategicznym miejscem w każdym sklepie. To tu klient podejmuje spontanicznie decyzje o nabyciu dodatkowych artykułów. Najważniejsze jest zatem to, by umieścić tam odpowiednie produkty, których klient nie zapisuje na liście zakupów, a przypomina sobie o nich dopiero wtedy, gdy je zobaczy. Takimi właśnie artykułami są baterie, które powinny być szczególnie wyeksponowane w okresie letnim, kiedy to korzystamy z różnych urządzeń przenośnych.
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów baterii, a tradycyjne „paluszki” alkaliczne (R6) są wciąż najpopularniejsze w sklepach tradycyjnych. Używane są bowiem do wielu urządzeń, m.in. odtwarzaczy muzyki, latarek, aparatów fotograficznych, zabawek czy pilotów do telewizora. Najważniejsi gracze na polskim rynku baterii to: Energizer, Varta, Duracell, GP, Panasonic oraz Philips. Sektor baterii obecnie charakteryzuje się innowacyjnością oraz wysoką jakością, którą producenci przede wszystkim chcą podkreślić w swoich produktach. Natomiast baterie jako kategoria w sklepie jest tym bardziej korzystna dla detalistów, ponieważ generuje wysoką marżę handlową.

Wybory klientów

Baterie dostępne w sklepie spożywczo-monopolowym zlokalizowanym w niewielkiej miejscowości Niwiski koło Siedlec, to przede wszystkim Varta, Energizer, Panasonic, Duracell oraz marka własna sieci Lewiatan. Klienci przykładają tam dużą wagę do ceny produktu. Najlepiej sprzedają się baterie Varty oraz marki własnej Lewiatana, które są relatywnie najtańsze. Jak przyznaje kierownik sklepu, pani Izabela Woźna – największym zainteresowaniem cieszą się tradycyjne baterie zwane paluszkami – R6 oraz mniejsze – R03, które najczęściej są kupowane do pilotów, ciśnieniomierzy czy latarek. Droższe baterie natomiast są kupowane do zabawek dla dzieci. „W naszym sklepie dostępne są również baterie o oznaczeniach R9, R12, R14 oraz R20” – dodaje.

Z racji tego, że w większości przypadków klienci przypominają sobie o potrzebie zakupu baterii, gdy je zobaczą, powinny być one odpowiednio wyeksponowane i po prostu dobrze widoczne.
W sklepie ustawiony jest też pojemnik na zużyte baterie. Z uwagi na skład chemiczny, m.in. zawartość metali ciężkich typu: ołów czy rtęć, mogą być odpadami niebezpiecznymi. Zużyte baterie powinny być zatem segregowane i utylizowane w specjalnych instalacjach. Każda bateria powinna trafić do specjalnego pojemnika na baterie, a nie do zwykłego kosza na odpady!

Monika Kociubińska



tagi: impulsowe ogniwa , baterie , Varta , Energizer , Panasonic , Duracell , Lewiatan ,