Kategorie produktów

Gorąca herbata idealna na upalne dni

Czwartek, 14 maja 2015 Autor: Monika Dawiec, HURT & DETAL Nr 05/111. Maj 2015
Powinniśmy zapewniać naszemu organizmowi około 2 litrów płynów dziennie – wliczając w to również pożywienie, w którym przeciętnie znajduje się 0,5 litra wody. O tym, że na upalne dni idealnym sposobem ochłodzenia się będzie wypicie gorącej herbaty – przekonuje Sylwia Mokrysz z Zarządu Mokate w rozmowie z Moniką Dawiec.
Przed nami sezon letni. Na upały najlepsza jest herbata?

Podczas upałów dla ochłody sięgamy często po różne napoje gazowane, zapominając o zwykłej herbacie, która doskonale gasi pragnienie, jest smaczna i zdrowa. Wiedzą o tym mieszkańcy krajów, w których słońca jest pod dostatkiem. Marokańczycy na przykład preferują gorącą i słodką herbatę z dodatkiem mięty. Gorącą herbatę pijają również Beduini, a także mieszkańcy Kazachstanu, czy Rosji, którzy swój czaj parzą w ciągle podgrzewanych samowarach.

Herbata gorąca czy zimna – która skuteczniej ochładza organizm?

Otóż gorąca herbata podnosi ciepłotę organizmu, w wyniku czego wydaje nam się, że jest chłodniej niż w rzeczywistości. Mniej się pocimy, nie odczuwamy pragnienia spowodowanego upałem. Wpływ na zmniejszenie dolegliwości spowodowanych upałem ma również związek, który wydziela się w pierwszych minutach zaparzania herbaty – czyli kofeina, nazywana w odniesieniu do herbaty teiną. Dla tych, którzy nie potrzebują pobudzenia, doskonałe będą herbaty zielone z dodatkami – na przykład herbata zielona Minutka o smaku cytryny i limonki, opuncji i pigwy czy maliny i żurawiny. Dzieci na pewno polubią owocowe Minutki – z dziką różą, maliną i żurawiną, z jeżyną i maliną, z maliną, truskawką i granatem lub z wiśnią, żurawiną i granatem.

A co z herbatkami „na zimno”?

Dla tych, którzy preferują jednak zimne napoje, doskonałym pomysłem będzie domowa Ice Tea. Najprostszy sposób na jej przygotowanie to zaparzenie herbaty w klasyczny sposób i ochłodzenie jej – w lodówce lub dodając kostki lodu. Taka herbata doskonale smakuje z różnymi dodatkami, np. listkami mięty, miodem, sokiem owocowym (malinowym, pomarańczowym, cytrynowym) lub z całymi kawałkami świeżych owoców – np. truskawek lub ananasów.

Ciekawym pomysłem jest zamrożenie esencji herbacianej w foremkach do lodu. Powstaną lodowe kostki herbaciane – doskonałe do ochłodzenia wody z sokiem, z miętą lub do innych napojów. Eksperymentując z różnymi gatunkami klasycznej herbaty lub herbatek owocowych, czy ziołowych, otrzymamy kostki o różnych kolorach.

Herbata i wino – w jednej filiżance – to jedna z nowości herbacianych marki Loyd, która idealnie sprawdzi się podczas uczty śródziemnomorskiej czy spotkań przy grillu.

Na rynku pojawiła się nowa kolekcja herbat Loyd: Tea & Wine.  W jednej, magicznej filiżance, połączyliśmy historię dwóch najszlachetniejszych napojów świata: herbaty – skarbu mędrców Wschodu, w rozkosznej otulinie smaku wina – symbolu cywilizacji śródziemnomorskich.



tagi: Sylwia Mokrysz , Mokate , herbata ,