Kategorie produktów

Święta dla zabieganych!

Piątek, 05 grudnia 2014 HURT & DETAL Nr 12 (106) / 2014 (Grudzień)
Agnieszka Czyż, Sklep GS, Paprotnia koło Siedlec
Porządki, zakupy, gotowanie, bieganie w poszukiwaniu prezentów – przed świętami czeka nas istny szał! Jak ogarnąć to wszystko i jeszcze nie zwariować? Trzeba ułatwić sobie życie w tym gorącym okresie! Gotowe dania, ciasta, sałatki, barszcze oraz pomoce kuchenne do szybkich porządków pozwolą zaoszczędzić sporo cennego czasu.


W grudniu chyba w każdym sklepie półki uginają się pod produktami gotowymi. To doskonały okres, aby dobrze na nich zarobić, jak zgodnie przyznają polscy kupcy, w listopadzie należy starannie przygotować listę artykułów, które obowiązkowo muszą być w tym czasie obecne w placówce. Sprzedażowy boom wypadnie oczywiście w grudniu, ale klienci już wcześniej powinni „oswoić się” z ofertą.

Gotowce czas kupić!

„Pierogi, barszcze, uszka, gotowe sałatki, w tym rybne, ciasta gotowe zyskują na znaczeniu w naszym sklepie, ich sprzedaż wyraźnie wzrasta. Klienci szykują się do świąt i nie mają zbyt dużo czasu na codzienne czasochłonne szykowanie potraw, a i z myślą o tych świątecznych również sięgają po produkty gotowe, doskonałym przykładem może być tutaj żurek, barszcz czerwony, krokiety i pierogi” – mówi Agnieszka Czyż, ekspedientka ze sklepu w Paprotni. Krakus, Konorr, Winiary oraz Cykoria i Amino wiodą prym w sprzedaży zup, Hortex, d’aucy, Iglotex, Oerlemans i Frosta w mrożonych daniach gotowych, w pozostałych to zdecydowanie Łowicz, Virtu, Profi, Pudliszki, Pamapol, Jawo, Konspol, Cedrob, wśród gotowych sałatek rybnych numerami jeden pozostają Lisner i Dega, a jeśli chodzi o kategorię ciast gotowych to na półce obecni powinni być: Oetker, Delecta oraz Gellwe. „W naszym sklepie bardzo dobrze rotuje Kotlin, a także gotowe sałatki Urbanka” – dodaje Marianna Kryńska, która podkreśla, że w grudniu wyraźnie wzrasta sprzedaż przypraw, którymi doprawiamy zarówno osobiście szykowane potrawy, jak i te gotowe. Liść laurowy, pieprz biały, czarny, kolorowy, mielony, ziarnisty, papryka słodka, ostra, przyprawy do ryb, do bigosu, majeranek, Kamis, Prymat, Galeo i Cykoria – po te produkty i marki najchętniej sięgają klienci. „Tygodnie poprzedzające Boże Narodzenie i Wielkanoc to najlukratywniejszy czas dla naszego sklepu!” – podkreślają obie ekspedientki i dodają, że w tym okresie należy także postawić na artykuły chemiczne, zwłaszcza na chusteczki, dzięki którym szybko uporamy się z drobnymi zabrudzeniami, które pomimo wielkich porządków lubią zakradać się w najmniej oczekiwanym momencie. „Płyny do zmywania ręcznego, detergenty do zmywarek, zmywaki, gąbki, rękawice gumowe i lateksowe – wszystkie te produkty znacznie zwiększają rotację w grudniu” – zaznacza pani Agnieszka.

Odmiennego zdania jest Dariusz Sobczak, detalista z miejscowości Księżowola. Dla jego sklepu to wakacje stanowią podstawę zarobku, zimą ruch w sklepie wyraźnie spada. Ale jak przyznaje mój rozmówca, dania gotowe w tym okresie są ważnym asortymentem. Na święta klienci kupują gotowe pierogi, mało osób dysponuje nadmiarem czasu, by móc samodzielnie je lepić. „Przeważnie dużo wcześniej, zamrażają je, a w grudniu dokupują żurki, barszcze białe i czerwone, w kartonach, torebkach i koncentratach” – podkreśla pan Dariusz. Ciasta gotowe, zwłaszcza Karpatka, Babka piaskowa, makowce, ciastka na wagę, sałatki śledziowe oraz śledzie i fixy to także dobrze rotujące produkty w okresie zimowym. „Dania gotowe i półprodukty to idealne rozwiązanie dla wszystkich zabieganych, praca, dom, rodzina, dzieci, zakupy, wielkie porządki, świąteczne prezenty – jest co robić w grudniu. To miesiąc w którym szczególnie potrzebujemy wsparcia, a takie dają nam producenci FMCG w postaci wspomnianego asortymentu!” – kwituje detalista.

Jakość, a nie cena

Jolanta Wiechucka, ekspedientka ze sklepu w Michrowie podkreśla, że w grudniu na szczególną uwagę zasługują barszcze. „Po pierwsze samodzielne ich przygotowanie jest czasochłonne, po drugie niezwykłą sztuką jest przygotowanie barszczu czy żuru równie smacznego, jak te gotowe. Podobnie jest z pierogami, uszkami i krokietami, ale w przypadku tych produktów należy zwrócić szczególną uwagę na skład, abyśmy nie kupili pierogów z mięsem, w których zamiast mięsa znajdziemy mięsne odpadki. Lepiej zapłacić więcej i mieć smaczny produkt, aniżeli tani i niesmaczny” – mówi ekspedientka i podkreśla, że w grudniu klienci podczas zakupów zdecydowanie stawiają na jakość, znaną markę i sprawdzonego producenta. „Styczeń jest miesiącem, kiedy decydującą rolę odgrywa cena. W handlu to czas spadku obrotów, mniejszych zakupów, dlatego tak bardzo czekamy na nadejście grudnia i możliwość zrobienia handlowych zapasów sprzedażowych” – z uśmiechem dodaje pani Jolanta.

Dobrze się upiecze!

W okresie przedświątecznym doskonale rotują gotowe ciasta, jak i wszelakiego rodzaju półprodukty niezbędne do ich przygotowania. „Wzrost sprzedaży proszków do pieczenia, aromatów, bakalii, powideł, dżemów, czy innych niezbędnych składników do wypieków w naszym sklepie następuje już na początku listopada, natomiast szczyt sprzedażowy przypada na drugi i trzeci tydzień grudnia” – mówi Renata Rogowiec, ekspedientka ze sklepu w miejscowości Hołubla koło Siedlec. W najbliższym czasie znacznie zostanie poszerzona oferta wszystkich półproduktów. „Zimą zwiększają sprzedaż miody, które są smaczne, zdrowe i często wykorzystywane jako słodki dodatek do ciast” – podkreśla pani Renata. Działają przeciwbakteryjnie, mają właściwości odtruwające – eliminują z organizmu ołów i inne metale ciężkie. Dodatkowo wzmacniają, regenerują i uodparniają. Kuracja miodem to apiterapia, dziedzina medycyny, która zajmuje się leczeniem i profilaktyką schorzeń przy użyciu miodu oraz innych produktów pszczelich, np. propolisu.

Maurycy Korepta, detalista z Krakowa dodaje, że w grudniu doskonale rotują także margaryny do pieczenia, prym wiedzie Kasia, ale w ofercie warto posiadać także Palmę i Palmę z Murzynkiem. „Drożdże, proszki do pieczenia, powidła również są w tym czasie produktem pierwszej potrzeby. Polecam większe gramatury, gospodynie na święta nie ograniczają się do jednego ciasta, pieką ich zwykle po kilka, dlatego wybierają opakowania ułatwiające im to zadanie” – zapewnia pan Maurycy. Niezwykle ważne pozostają cukry, cukry waniliowe oraz bakalie, bez których trudno wyobrazić sobie pyszne świąteczne wypieki. Jak dodaje detalista, należy pamiętać zwłaszcza o zabieganych klientach i zapewnić im szeroki wybór ciast gotowych oraz ciast w proszkach, które dostępne powinny być od połowy listopada. „Co roku w grudniu przygotowujemy pieczeniową wyspę tematyczną. Wśród produktów zawsze są te objęte promocją. To dobre rozwiązanie, od lat cieszy się zainteresowaniem, a dla nas to dodatkowy zysk” – z uśmiechem podkreśla detalista.

Maja Święcka


tagi: święta , przygotowania , dania gotowe , ciasta , pieczenie ,