Kategorie produktów

Skarby w słoikach

Czwartek, 12 czerwca 2014 HURT & DETAL Nr 6 (100) / 2014 (Czerwiec)
Pyszne warzywa i owoce o tej porze smakują najlepiej! Przygotowywanie przetworów staje się coraz bardziej modne, zatem warto przejrzeć sklepowe półki, aby każdy klient mógł samodzielnie przyrządzić smaki lata zamknięte w słoikach.
Ze względu na wszechobecny brak czasu Polacy coraz częściej korzystają z gotowych rozwiązań w kuchni, także przy okazji przygotowywania domowych przetworów. Dostępne na rynku mieszanki do kwaszenia i marynowania warzyw dają szerokie możliwości kulinarne i pozwalają skrócić czas pracy do minimum. Zwłaszcza, jeżeli owe produkty są naturalne, bowiem od kilku lat można zaobserwować wyraźnie prozdrowotny trend, który sprawia, że konsumenci coraz częściej czytają etykiety i wybierają produkty wolne od spożywczej „chemii”. Ostatnio marynowane owoce i warzywa przeżywają wielki powrót na polskie stoły, a samodzielne marynowanie stało się modnym zajęciem, pomysłem na prezent i hobby dla wielu osób. Połączenia smakowe wybierane przez konsumentów są coraz ciekawsze: śliwki z aromatem goździków, marynowane gruszki, pigwa, pikantne papryczki, czy grzybki w sosie pomidorowym. Podobnie wygląda to w przypadku słodkich przetworów, już nie tylko tradycyjna truskawka, ale coraz ciekawsze kompozycje smakowe znajdują się w samodzielnie przygotowanych konfiturach, dżemach i powidłach.
 
Jak skomponować półkę, aby w pełni wykorzystać potencjał sprzedażowy związany z przetworami? Obok świeżych warzyw wyeksponujmy ocet oraz dodatki do marynowania, takie jak przyprawy oraz słoiki o różnych pojemnościach. Pamiętajmy również o następujących producentach octów: Jamar, Rolnik, Octim, Kamis, Develey, Monini, Społem Kielce, Orzech. W sąsiedztwie owoców również powinny znajdować się słoiki, a nade wszystko cukier i fixy żelujące. Oczywiście w żadnym sklepie nie może zabraknąć gotowych warzyw konserwowych oraz dżemów, konfitur i powideł – nie każdy bowiem ma czas na samodzielne przygotowywanie przetworów. A w jaki sposób wykonać te najlepsze?
Szykując konfiturę najlepiej zastosować proporcje pół na pół, czyli np. kilogram owoców i kilogram cukru. Całość gotujemy w szerokich i płaskich garnkach, w trakcie usuwamy pojawiającą się pianę, zwaną szumowiną. Konfiturę mieszamy co pewien czas kolistymi ruchami, gotowanie warto przerwać na kilka godzin i ponownie proces powtórzyć. Konfitury przechowujemy w małych słoikach, nakrętki możemy przyozdobić kawałkami kolorowego materiału przewiązanego wstążką i wówczas mamy niezwykle fajny prezent dla bliskich nam osób – nic wyborniej nie smakuje, jak upominek wykonany własnoręcznie! Podobnie posłużyć mogą marynaty, pamiętajmy, aby do ich przyrządzenia wykorzystać najlepsze produkty (ocet, przyprawy), a warzywa powinny być ładne i estetycznie ułożone w słoiku.
 
Jakie produkty polecają detaliści? Które rotują najlepiej w ich placówkach? Czy sklepy w ogóle szykują się na nadejście sezonu przetworów?
 
W działających od 2002 roku Delikatesach Orzech zlokalizowanych przy ul. Św. Barbary w Ropczycach jeszcze przed wakacjami półki są starannie przeglądane i uzupełniane o wszystkie artykuły przydatne do szykowania marynowanych specjałów i konfitur. Jak podkreśla Maria Szydło, niezwykle istotne jest to, aby klienci odpowiednio wcześniej mogli zapoznać się z ofertą i wiedzieli co w danym sezonie jest dostępne. Wówczas pojawiają się dodatkowe ekspozycje, które wyróżniają asortyment.
 
„Szczególny nacisk kładziemy na dobre wyeksponowanie towaru oraz konkurencyjne ceny. Najlepiej rotują produkty znane, sprawdzone takie jak: octy firmy Orzech, liść laurowy, ziele angielskie, gorczyca, przyprawa do kiszenia lub konserwowania ogórków, sól do przetworów, koniecznie firm: Cykoria, Prymat, Kamis” – wymienia Iwona Stręk. Jeżeli chodzi o produkty do przetworów owocowych to w Delikatesach Orzech prym wiodą: Dr. Oetker – Żelfix, Delecta – Dżemix, Cykoria – Konfiturka oraz Gellwe – Konfiturex. „W koszyku zakupowym często produktom do przetworów towarzyszą owoce i warzywa, jak chociażby truskawki, wiśnie, ogórki” – dodaje Dorota Misiak, która podkreśla, że w placówce dostępne są także gotowe przetwory, marynowane warzywa, konfitury, dżemy i powidła, a ich bogaty wybór kusi wszystkich klientów.
 
Do nadejścia sezonu wytwarzania przetworów szykują się również warszawskie Delikatesy Alladyn. W tej ładnej i doskonale zaopatrzonej placówce można nabyć wszystko, co jest niezbędne do przygotowania marynowanych warzyw i owoców oraz konfitur, dżemów czy powideł. „Sezon zaczyna się od ogórków, później klienci wybierają gruszki, śliwki, czas marynat zamykają grzyby i dynia. Oczywiście w ofercie posiadamy ocet oraz bardzo szeroki wachlarz przypraw niezbędnych do przetworów” – opowiada ekspedientka Patrycja Gajcy i dodaje, że w miesiącach czerwiec-wrzesień sprzedaż octu rośnie o ponad 50 procent, więc w tym czasie warto robić większe zakupy w hurtowni, aby nie doszło do braków na półce. Najbardziej znani producenci to Jamar i Octim i ich poleca moja rozmówczyni. Jeżeli chodzi o przyprawy, to zdecydowanie obecny powinien być Kamis, Prymat i Cykoria. „W sezonie wzbogacamy także półkę z cukrem, żelatyną i wszelakimi fiksami do przygotowywania słodkich konfitur, tu na uwagę zdecydowanie zasługuje Polski Cukier, który wyróżnia się na półce, jest produktem cenionym przez konsumentów. Krajowa Spółka Cukrowa zbudowała spójną, silną wizualnie linię produktów” – dodaje pani Patrycja.
 
Maja Święcka

tagi: przetwory , Maja Święcka ,