Kategorie produktów

Cały świat na talerzu

Poniedziałek, 12 lutego 2018 Autor: Monika Kociubińska, HURT & DETAL Nr 02/144. Luty 2018
Od najbardziej egzotycznych po bliskie nam śródziemnomorskie klimaty – jesteśmy coraz bardziej otwarci na różnorodne doznania smakowe. Kochamy podróże, poznawanie nowych kultur i smakowanie życia. Coraz więcej egzotycznych kuchni mamy już na wyciągnięcie ręki. A większość z nich można odwzorować samemu w domu.
Chińska, włoska, hawajska, śródziemnomorska, indyjska, meksykańska, tajska, francuska, gruzińska… Wymieniać można bez końca. I z każdej z nich można czerpać inspiracje przygotowując własnoręcznie potrawy w domu.

Smaczne regiony

Kuchnia chińska opiera się na pięciu smakach: ostrym, kwaśnym, słodkim, słonym i gorzkim. Dzięki ich oryginalnemu połączeniu potrawy zyskują wyrazisty aromat. Według dalekowschodnich przekonań, jedzenie ma nie tylko zaspokoić fizyczny głód ale również pozytywnie wpływać na zmysły takie jak wzrok, węch i smak. Podstawą kuchni są warzywa, makaron i ryż. W potrawach równie ważnym dodatkiem jest mięso, najczęściej wołowina. Oprócz tego Chińczycy ogromną wagę przywiązują do przypraw. W kuchni chińskiej używane jest mleko sojowe oraz różnego rodzaju sery sojowe, np. tofu. Kuchnia azjatycka bardzo dobrze przyjęła się w Polsce, świadczy o tym m.in. fakt, że dania tej kuchni są jednymi z najczęściej zamawianych dań na wynos. Polacy przygotowujący dania kuchni azjatyckiej w domach korzystają najczęściej z sosów typowych dla tego regionu jak również przypraw i ryżu.

Kuchnia śródziemnomorska to tradycje kulinarne łączące państwa przylegające do basenu Morza Śródziemnego. Klimat, położenie geograficzne i wspólna historia ukształtowały grupę produktów będących wizytówką tej kuchni. Podstawę kuchni śródziemnomorskiej stanowią owoce morza, ryby, świeże warzywa i owoce, zioła, oliwa z oliwek i czosnek. Szeroki zakres przynależności państw do tej kuchni wpływa na zmienność i regionalizm. Kuchnia wschodniośródziemnomorska charakteryzuje się jogurtami i serami (feta, halumi, labneh), jadane zboża to ryż i płaskie chleby (pita) oraz kasza bulgur, mięsa spożywane to jagnięcina, baranina i drób, najczęściej w formie kebabów czy gyrosów. Popularna jest również ciecierzyca, np. jako hummus czy falafel. W kuchni południowoeuropejskiej ważnym elementem jest wino. Ze zbóż jadane są makarony, ryż oraz chleb. Ulubionymi składnikami są pomidory, karczochy, czosnek, kapary, anchois, bazylia i orzeszki piniowe. Kolejnym regionem kuchni śródziemnomorskiej jest kuchnia pólnocnoafrykańska, gdzie często używane są: kolendra, cynamon, goździki, chili, pikantne pasty, np. harrisa. Ze zbóż najczęściej jadane są kuskus oraz bulgur podawane z gulaszem (tagine) i mięsnymi daniami opartymi na jagnięcinie i baraninie. W tym regionie spożywane są również suszone owoce, daktyle, rodzynki, morele.

Francuzi szczególnie dbają o jakość produktów, z których tworzą dania. Powszechnie kojarzona jest ze ślimakami i żabimi udkami natomiast znana również z bagietek, Croissantów, serów oraz najlepszej jakości win. We Francji lubiane są również zupy, które rozgrzewają i zaspokajają apetyt. Z kolei przyprawy charakterystyczne dla tego regionu to anyż, cząber, cebula, estragon, gałka muszkatołowa oraz rozmaryn. Podobnie jak w kuchni śródziemnomorskiej często w daniach wykorzystuje się ryby i owoce morza. Bogactwo serów w kuchni francuskiej sprawia, że każdy dobry posiłek powinien być zakończony kawałkiem sera.

Kuchnia meksykańska kojarzona jest przede wszystkim z papryką, chili, fasolą, kukurydzą i tortillami. Na bazie tych produktów powstaje szeroka gama potraw. Bazą do większości potraw meksykańskich jest tzw. masa nixtamalera, powstająca w procesie kulinarnym polegającym na gotowaniu ziaren kukurydzy. Dzięki kuchni meksykańskiej znamy takie produkty jak: awokado, dynie, bataty czy ziemniaki. Mięsne buritto, chili con carne, guacamole oraz popularne nachos z różnymi salsami oraz tacos to kolejne charakterystyczne dania meksykańskie.

Kuchnie świata na sklepowej półce

Na półkach sklepowych nie przyjmują się wszystkie produkty typowe dla kuchni zagranicznych, jednak są kategorie, które zagościły na stałe. „Z produktów używanych w kuchni azjatyckiej mamy sosy chińskie, mieszanki chińskie z mrożonek, sosy Tao Tao sojowy czy grzybowy. Próbowaliśmy również wprowadzać algi morskie jednak nie było zainteresowania wśród klientów tym produktem. Z artykułów typowych dla kuchni dalekowschodniej zdecydowanie najchętniej kupowane są w naszym sklepie gotowe sosy chińskie oraz słodko-kwaśne marki Łowicz” – przyznaje kierowniczka sklepu Leoś w Białej Podlaskiej, Ewelina Korpysz.

Z mrożonek w zamrażarce w bialskim sklepie dominuje marka Hortex oraz Agram. „Pierwsza z nich jest bardziej znaną marką wśród naszych klientów i częściej ląduje w koszykach zakupowych. Są dostępne takie pozycje jak Warzywa na patelnię z przyprawą włoską czy orientalną jak również Mieszanka chińska, Mieszanka meksykańska, Mieszanka włoska. Wprowadzaliśmy inne produkty i marki, często tańsze, jednak w tym przypadku klient sięga po to co zna. Dostępne są również sosy np. włoski i francuski w proszku od Knorr. Również klienci sięgają po przyprawy zarówno podstawowe jak i mieszanki typowe dla innych kuchni. Wybór mamy bardzo duży, dostępna jest zarówno cała linia przypraw Kamis jak i Knorr” – wyjaśnia pani Ewelina.

Aromatyczne przyprawy są charakterystyczne dla wielu kuchni, w tym śródziemnomorskiej czy włoskiej. Tak naprawdę trudno jest określić, z której kuchni korzystają klienci sięgający po przyprawy.

Coraz lepiej w Leosiu sprzedają się takie pozycje jak kolendra, kardamon, chili czy cynamon. „Nie są to drogie produkty i coraz częściej słyszy się o tym, że są one zdrowym dodatkiem do potraw. Dzięki temu ta kategoria ruszyła” – informuje kierowniczka sklepu.

Istotne miejsce w wielu kuchniach zajmuje ryż. Jest dodawany do przeróżnych potraw z kuchni świata. „U nas w sklepie króluje ryż Kupiec, więc ta marka występuje najliczniej na półce. Mamy też inne marki takie jak Sonko czy Polgreen. Jest to kategoria rotująca każdego dnia. Mamy również chiński makaron. Są klienci którzy go kupują i używają go m. in. do sałatek. W kategorii makaronów, kojarzonej z kuchnią włoską mamy również wiele pozycji. Króluje marka Lubella” – opowiada pani Ewelina.

Zagraniczne smaki w szybkim wydaniu

Po sprzedaży produktów w bialskim Groszku widać, że najczęściej klienci sięgają po produkty kojarzone z kuchnią chińską. „Klienci próbują nowych smaków i kuchni. Jednymi z takich produktów są mrożonki oferowane w różnych kompozycjach smakowych z przyprawami typowymi dla różnych kuchni świata. W związku z zainteresowaniem klientów kuchnią chińską staramy się mieć asortyment nawiązujący do smaków tego regionu. Mamy różnego rodzaju sosy do dań chińskich, np. słodko-kwaśne, które są chętnie kupowane. Również takie produkty jak Pomysł na… Winiary oferują dania z kuchni chińskiej. Z produktów typowych dla kuchni meksykańskiej mamy sos tabasco. Po takie produkty głównie sięgają studenci, ponieważ jest to szybkie do przygotowania jedzenie” – informuje Sandra Nazaruk.

„Klienci sklepu Groszek w Białej Podlaskiej często szukają produktów do szybkiego przygotowania dania. Bardzo dobrze rotują takie pozycje jak ryże, kasze czy makarony oraz gotowe sosy. W sklepie Leoś dostępne są marki ryżu i kasz takie jak: Kupiec oraz Familijne Przysmaki. „Z sosów największy wybór mamy z Łowicza. Najczęściej klienci sięgają po sos słodko-kwaśny. Jednak wybór mamy dużo większy, np. sosy włoskie Basilico czy Arrabbiata również pozycje egzotyczne, sos Seczuański czy Arabski, jak również pozycje takie jak sos Meksykański, Boloński i Chiński. Mamy również sosy sojowe Tao Tao” – przyznaje pani Sandra.

Produkty kuchni zagranicznych cieszą się rosnącą popularnością, konsumenci próbują nowych smaków i chętnie eksperymentują. Produkty typowe dla kuchni zagranicznych są również coraz częściej używane jako dodatek do polskich potraw wzbogacając smak. Jak się okazuje kuchnie świata już nie są tak odległe.

Monika Kociubińska


tagi: kuchnie świata, dieta, zdrowie, konsument,