Kategorie produktów

ABC baterii i akumulatorów

Wtorek, 23 maja 2017 Autor: Monika Kociubińska, HURT & DETAL Nr 05/135. Maj 2017
Baterie na co dzień znajdują wiele zastosowań w gospodarstwach domowych: pilot do telewizora, mp3, aparat czy zegarek to główne z nich. Do najczęściej używanych baterii należą, tzw. paluszki, czyli ogniwo AA i cieńsze AAA. Ale w sklepach znajdziemy dużo więcej pozycji zarówno baterii jak i akumulatorów.
W przypadku ogniw, najbardziej popularne są baterie cynkowo-węglowe oraz alkaliczne. Większą wydajnością jednak cieszą się te drugie, czas ich przechowywania wynosi do 7 lat.

Rodzaje ogniw

Główny podział jaki funkcjonuje w kategorii ogniw, to podział na pierwotne, czyli baterie nieodnawialne, oraz wtórne – są to akumulatory. Oprócz tego istnieje podział na ogniwa cynkowo-węglowe, chlorkowo-cynkowe, rtęciowe, alkaliczne manganowe, tlenkowo-srebrowe czy litowe. Możemy mieć do czynienia z akumulatorami ołowiowymi, niklowo-kadmowymi, niklowo wodorkowymi czy litowo-jonowymi. Każde z nich są przeznaczone do poszczególnych urządzeń. Baterie cynkowo-węglowe oraz chlorkowo-cynkowe sprawdzą się najlepiej w urządzeniach takich jak latarki, zegarki, maszynki do golenia czy radioodbiorniki. Alkaliczne manganowe są mniej podatne na wycieki i w związku z tym mają zastosowanie w sprzęcie stereo, grach elektronicznych czy zabawkach. Ogniwa rtęciowe i cynkowo-powietrzne stosowane są w aparatach słuchowych, kamerach, kalkulatorach czy notesach elektronicznych.

Biorąc pod uwagę akumulatory ołowiowe stosuje się je m.in. w urządzeniach rozruchowych czy sprzęcie komunikacyjnym. Niklowo-kadmowe oraz niklowo-wodorkowe różnią się tym, że drugie są mniej szkodliwe dla środowiska i mają z reguły dłuższy czas pracy. Jedne, jak i drugie mają zastosowanie w bezprzewodowych elektronarzędziach, przenośnych odtwarzaczach muzyki, telefonach komórkowych, laptopach, golarkach, itp.

Do oznaczenia rozmiaru ogniw służą symbole AA, AAA, C oraz D. Po nazwą AA (oznaczane również jako R6) kryją się ogniwa o cylindrycznym kształcie, tzw. paluszki. AAA (R03) to mniejsza wersja AA. C oraz D to baterie stosowane główni w radioodbiornikach.

Utylizacja

Baterie są niebezpiecznym odpadem zawierającym metale ciężkie, takie jak ołów, kadm czy rtęć. W przypadku przedostania się ich do organizmu człowieka powodują choroby nerek i dysfunkcję układów, m.in. pokarmowego i nerwowego. Niewłaściwa ich utylizacja stwarza zagrożenie nie tylko dla człowieka, ale również dla fauny i flory. Dzięki wyrzucaniu zużytych ogniw w specjalnie wyznaczone do tego miejsca, mogą one zostać poddane recyklingowi. Ochroni to zarówno środowisko od zagrożeń jak również umożliwi ponowne wykorzystanie części surowców.

Monika Kociubińska


tagi: baterie, akumulatory, sprzedaż, rynek, konsument, ogniwa, utylizacja,