Kategorie produktów

Doskonała jakość gwarantowana

Czwartek, 18 lipca 2013 HURT & DETAL Nr 07 (89) / 2013 (Lipiec)
Coraz bardziej wyedukowani polscy konsumenci poszukują produktów nie tylko sprawdzonych, ale i posiadających znak jakości, dający im gwarancję pełnego bezpieczeństwa produktów najwyższej jakości. Artykułów z tymi certyfikatami nie powinno zabraknąć w żadnym sklepie! Podpowiadamy o czym informują.

QAFP (Quality Assurance for Food Products) – System Gwarantowanej Jakości Żywności został opracowany w 2009 roku z inicjatywy Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego, organizacji zrzeszającej przedsiębiorstwa funkcjonujące w branży mięsnej. Jasno sprecyzowano wówczas podstawowe motywy stworzenia Systemu: wyróżnienie produkcji wprowadzającej wyższą jakość żywności, działanie na rzecz konsolidacji branży, ochrona polskich producentów w całym łańcuchu żywnościowym oraz wypracowanie narzędzia efektywnej promocji.

Założenia Systemu QAFP stworzyli naukowcy z wiodących ośrodków akademickich w Polsce – Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Instytutu Zootechniki w Krakowie, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. System QAFP zyskał ponadto uznanie najlepszych ekspertów i naukowców na polskim rynku oraz wsparcie organizacji konsumenckich. Wyroby certyfikowane znakiem QAFP swoją wyjątkowość opierają na zapewnieniu jakości i bezpieczeństwa w całym łańcuchu produkcyjnym. System jest utrzymany w duchu holistycznego podejścia do jakości i bezpieczeństwa produktów rolno-spożywczych i normalizuje całą drogę, jaką żywność przebywa od rolnika aż do konsumenta. Normami objęte są etapy produkcji począwszy od hodowli, żywienia zwierząt i warunków ich chowu, poprzez ubój, rozbiór, przetwórstwo, transport, konfekcjonowanie i pakowanie, skończywszy na magazynowaniu i sprzedaży. Dzięki systemowi wzajemnych powiązań następujących po sobie działań, znacząco wzrasta poziom ochrony konsumenta przed ewentualnymi konsekwencjami niekorzystnych zdarzeń w łańcuchu żywnościowym.

System QAFP zawiera zbiór jasnych reguł dla każdego z podmiotów odpowiedzialnych za poszczególne ogniwa łańcucha produkcyjnego, przynosząc im określone korzyści. Dla hodowcy jest to m. in. szansa na uzyskanie powtarzalnej jakości w swojej hodowli i wyższą cenę za żywiec, producentowi ułatwia konkurowanie na trudnym rynku zwiększając jego wiarygodność w oczach konsumenta. Dystrybutorzy korzystają na wzbogaceniu swojej oferty marką Premium przyciągającą konsumentów gotowych płacić za ponadprzeciętną jakość. Natomiast konsumenci nabywają mięso oznaczone znakiem jakości QAFP, bo jest ono wyśmienitym składnikiem posiłków.

Zakłady, które uzyskały certyfikat Systemu QAFP: ZM Viando, Janex Sławomir i Elżbieta Wiesiak, Indykpol, Zakład Drobiarski Wipasz, Drosed, Rzeszowskie Zakłady Drobiarskie Res-Drob, Konspol Bis, Kutnowskie Zakłady Drobiarskie Exdrob, Polskie Mięso i Wędliny Łukosz, Sedar, Roldrob, ZM Henryk Kania, ZPM Grot, ZM Łmeat-Łuków, ZM Viando, ZPM Jan Bielesz.

PQS (Pork Quality System) – System Jakości Wieprzowiny, jego celem jest produkcja mięsa wieprzowego o niskiej zawartości tłuszczu, przy zachowaniu ważnych dla konsumentów i przetwórców parametrów jakości mięsa. PQS oznacza wysoką jakość mięsa potwierdzoną certyfikatem. To świadectwo zachowania szczególnych norm w zakresie jakości, bezpieczeństwa i kontroli na każdym etapie produkcji. Wieprzowina ze znakiem PQS to pewność smaku, trwałości i przydatności kulinarnej oraz przetwórczej. Sposób produkcji w Systemie PQS spełnia wszystkie obowiązujące wymogi prawa w zakresie dobrostanu oraz zdrowia zwierząt i ludzi. Jest również zgodny z przepisami o ochronie środowiska naturalnego.

System opiera się na starannie opracowanym sposobie doboru ras krajowych oraz identyfikacji zwierząt, a także określonych zasadach ich żywienia. Obejmuje hodowlę i chów oraz obrót przedubojowy wraz z przetwórstwem i dystrybucją. Opracowane dla Systemu PQS surowe normy postępowania na każdym z tych etapów wpływają na wysoką jakość mięsa wieprzowego uzyskanego bez udziału tzw. polepszaczy smaku, sztucznych dodatków i barwników. Organizatorami systemu PQS są: Związek Polskie Mięso, Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS, Agencja Rynku Rolnego. Zakłady, które uzyskały certyfikat Systemu PQS: ZM Olewnik, ZM Sobsmak.

QMP (Quality Meat Program) – System Jakości Wołowiny, jest pierwszym w Polsce systemem gwarantowania jakości mięsa opracowanym i wdrożonym przez organizację producentów rolnych. Właścicielem systemu QMP jest Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego. System daje konsumentom i sprzedawcom detalicznym gwarancję i podstawę do większego zaufania wobec jakości polskiej wołowiny. Wysoka jakość systemu oznacza pełną przejrzystość i niezależność kontroli łańcucha produkcyjnego. QMP zawiera regulacje odnoszące się do warunków dobrostanu zwierząt w zakresie chowu wolnostanowiskowego. Składa się z czterech kategorii: produkcja żywca wołowego, przetwórstwo pasz, transport zwierząt, przetwórstwo mięsa. Każda kategoria podlega certyfikacji na zgodność z odpowiednimi wymogami zawartymi w aktualnych standardach QMP-bydło, QMP-pasze, QMP-transport, QMP-mięso. System QMP jest dobrowolnym systemem jakości mięsa wołowego.

Zakłady certyfikowane w systemie QMP: Elkopol, ZM Górny Antonowo, ECO-Beef Ubojnia. Trwają rozmowy z: ZM Warmia, ZM Mościbrody, ZM Wierzejki.

tagi: znaki jakości , QMP , PQS , QAFP ,