Według szefów ochrony sklepów wielkopowierzchniowych, do najczęściej występujących na stanowiskach kasjerskich zdarzeń, które wymagają specjalnej uwagi należą:
• podmiana etykiety produktowej z kodem kreskowym wskazującym na tańszy towar,
• anulowanie całego paragonu przez kasjera,
• storno pozycji (anulowanie nabicia na paragonie konkretnego towaru),
• próba przemycenia produktu bez nabicia na paragon.
Należy podkreślić że część z tych zdarzeń są to standardowo wykonywane przez kasjera operacje (anulowanie paragonu i storno pozycji), ale też mogą być wykorzystywane do nadużyć. Dodatkowo problem zwielokrotnia się z ilością kas, ewentualną zmową pomiędzy klientem a kasjerem oraz w przypadku zastosowania kas samoobsługowych.
Z pomocą przychodzą nowoczesne technologie w postaci zintegrowanych systemów kamer CCTV z systemami informatycznymi. Przykładem takiego rozwiązania jest SMS – System Monitoringu Sprzedaży, produkowany przez firmę 96 Volt. System składa się z wysokiej jakości kamer CCTV montowanych bezpośrednio nad stanowiskami kasjerskimi, specjalnych urządzeń przechwytujących informacje generowane przez drukarki fiskalne, serwera centralnego, komputerów i oprogramowania dla pracowników bezpieczeństwa i ochrony. Z takim uzbrojeniem w nowoczesne technologie, pracownik ochrony widzi w czasie rzeczywistym podgląd obrazu z wybranych stanowisk kasjerskich jednocześnie z tekstami transakcji, które są drukowane na paragonie fiskalnym. Duża konfigurowalność systemu pozwala zdefiniować szereg alarmów, które będą generowane w sytuacjach wyjątkowych. Do takich sytuacji możemy zaliczyć anulowanie paragonu lub wykonanie operacji storno dla pozycji. W takim przypadku na ekranie komputera pracownika ochrony zostanie wygenerowany alarm i zostanie wyświetlone stanowisko kasjerskie na którym zdarzyła się taka sytuacja.
W odróżnieniu od konkurencyjnych rozwiązań do zastosowań tego typu, SMS umożliwia przeszukiwanie materiałów archiwalnych po dowolnym kryterium, np. numer lub kwota paragonu, a następnie przywołanie odpowiedniego materiału wideo. Funkcjonalność ta może być pomocna przy rozpatrywaniu reklamacji składanych przez klientów lub sprawdzaniu i ocenie pracy poszczególnych kasjerów. Archiwalny materiał wideo jest przechowywany przez co najmniej 90 dni, a dane o transakcjach fiskalnych nawet przez 10 lat. Poza wieloma dodatkowymi funkcjami, interesująca i przydatna jest możliwość eksportu materiału wideo wraz z tekstami transakcji, do zewnętrznego filmu wideo.
Komplementarnym do SMS rozwiązaniem jest SIS – System Informacji Sprzedażowej. System ten umożliwia prezentowanie produktu aktualnie skanowanego przez kasjera na stanowisku kasjerskim. Wyświetlenie zdjęcia produktu odbywa się na tablecie zamontowanym przy kasie. W zależności od potrzeb, tablet może być widoczny tylko dla kasjera lub jednocześnie dla kasjera, jak i klienta. Korzyści są obopólne. Klient ma pewność że płaci cenę wskazaną na półce, a kasjer że nie nastąpiła podmiana etykiety z kodem kreskowym. Konfiguracja systemu pozwala na określenie, czy poza zdjęciem produktu ma być wyświetlana dodatkowo jego nazwa oraz cena. Dodatkowo istnieje możliwość uruchomienia SIS pracownikom bezpieczeństwa i ochrony – mają oni wtedy jednocześnie podgląd na stanowisko kasjerskie i zdjęcie skanowanego produktu.
tagi: technologie , punkt kasowy ,
21 listopada 2024 roku w wieku 68 lat zmarł Krzysztof Pakuła...
W październiku 2024 r. całkowita wartość sprzedaży w...
W tym roku Polacy planują mniej kosztowne święta niż...
Obie strony czeka kilka lat przygotowań...
Sztuczna inteligencja jest coraz mocniej wykorzystywana przez...
Ankietowani wskazali pięć rzeczy, których obecnie...
Do zmian muszą się dostosować także małe przedsiębiorstwa...
Z początkiem stycznia 2025 roku Polska obejmie rotacyjną...