Kuchnia włoska to przede wszystkim makarony. Różne rodzaje, podawane w różnej postaci. Włosi zajadają się także pizzą oraz potrawami ze świeżych warzyw. Często używają pomidorów, oliwy z oliwek, parmezanu oraz dużej ilości ziół. Z greckimi przysmakami kojarzy nam się sałatka, której głównymi składnikami jest ser feta oraz oliwki. Z Grecji wywodzi się także gyros. Z Hiszpanią kojarzą się smaczne przekąski jak na przykład tapas oraz chłodnik gazpacho. Kuchnia hiszpańska to także pomidory, papryka i szafran. Południe Francji, czyli Prowansja to kuchnia charakteryzująca się zapachami aromatycznych ziół, pomidorów, czosnku i bakłażanów.
Inne charakterystyczne potrawy kuchni śródziemnomorskiej to także znakomite ryby i owoce morza, lekkie sałatki oraz popularne w całej Europie wyśmienite wina. I za to właśnie Polacy pokochali śródziemnomorskie potrawy. Urozmaicają one naszą rodzimą kuchnię i wciąż są na topie.
Na półce
Iwona Lipińska, która prowadzi sklep Barom przy ul. Kraszewskiego 24 w Lublinie, zapytana o kuchnię śródziemnomorską, odpowiada z uśmiechem: „klienci ją uwielbiają”. „Ja również jestem wierną fanką tego typu potraw. Głównie różnego rodzaju past i makaronów. Dania te są wyjątkowo smaczne, szybkie w przygotowaniu i nieskomplikowane” – dodaje. Niedawno sugerując się reklamą w prasie branżowej pani Iwona zamówiła do swojego sklepu nowe danie rodem z kuchni śródziemnomorskiej w postaci fixu od Lubelli. Tego typu produkty od zawsze cieszyły się zainteresowaniem klientów sklepu Barom. „Oczywiście nie można pominąć sosów w słoikach oraz różnego rodzaju przetworów pomidorowych z dodatkami czosnku czy bazylii. W tej kategorii dobrze sprzedają się marki takie jak Pudliszki, Łowicz czy Podravka. Klienci często wybierają także markę własną Fine Food” – przyznaje pani Iwona.Nie ma pysznego włoskiego dania bez dobrej jakości makaronu. W sklepie Iwony Lipińskiej klienci chętnie kupują makarony Lubelli. „Jest to nasz produkt regionalny” – dodaje detalistka. Jak opowiada pani Iwona dobrze sprzedaje się także marka Bartolini. Kuchnia śródziemnomorska to również oleje i oliwy. W tej kategorii klienci sklepu Barom w Lublinie najczęściej wybierają znane marki. „Dużym zainteresowaniem cieszą się oleje Kujawski i Oliwier. Wśród oliw dominuje Kujawski 3 ziarna. Nowością, która zyskuje coraz więcej fanów są oliwy z dodatkami, na przykład z czosnkiem czy bazylią. To wymarzony produkt do przygotowania dania śródziemnomorskiego. Często też zamawiam ulubione marki oliw premium na życzenie klientów” – dodaje pani Lipińska. Pani Iwona prowadzi sklep od 12 lat, od roku jest w sieci ODIDO. Jest bardzo zadowolona ze współpracy. Jak przyznaje to sytuacja na rynku zmusiła ją do wejścia we franczyzę. Ale dzięki gazetce promocyjnej i samoobsłudze w sklepie, klienci zostali na nowo przyciągnięci do tej placówki Lublinie.
Zdrowo i przyjemnie
Dla mieszkańców południa Europy jedzenie to uczta dla podniebienia ale także dla oczu. Co ciekawe, większość przedstawicieli krajów południowej Europy nie ma problemów z nadwagą. Należą do szczupłych, zdrowych narodów, których cechuje długowieczność. Jak to możliwe? Zioła i przyprawy pobudzają trawienie. W diecie śródziemnomorskiej bardzo ważne są ryby morskie, także tłuste, ponieważ zawierają cenne tłuszcze omega. Dobra oliwa ma dobroczynny wpływ na układ krążenia – zawiera przeciwutleniacze, które obniżają ciśnienie krwi. Rośliny strączkowe, ryż, makaron są źródłem białka, błonnika, soli mineralnych. Jak wynika z badań, kuchnia śródziemnomorska nie tylko wzmacnia system odpornościowy nie obciążając organizmu ciężkostrawnymi posiłkami, ale także pozwala zachować doskonałą kondycję fizyczną i psychiczną oraz dzięki bogactwu potraw w naturalne produkty zapobiega powstawaniu miażdżycy i zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca oraz nowotworów.
Monika Dawiec