W okresie przedświątecznym często zapominamy o większej ostrożności i czujności. Liczą się przede wszystkim sprawne zakupy, w tym poszukiwanie wymarzonych upominków dla najbliższych. Taka sytuacja to niestety prawdziwy raj dla fałszerzy pieniędzy oraz złodziei tożsamości.
Czy Święta w tym roku będą bogatsze i bezpieczne?
Mimo że planujemy w tym roku przeznaczyć prawie o 12 proc. więcej pieniędzy na świąteczny budżet to tegoroczna gwiazdka nie zapowiada się bogato, na co wpływ mają wyższe ceny produktów codziennego użytku, a także zwalniająca gospodarka. Według raportu „Zakupy Świąteczne 2012” przygotowanego przez Deloitte, statystyczny Polak przeznaczy w tym roku około 1 280 zł na bożonarodzeniowe zakupy.
Na kwotę tę składają się wydatki zarówno na żywność i prezenty, jak również koszty związane z kupnem choinki oraz dojazdami do rodziny i znajomych. Szacowana kwota wydatków na świąteczne zakupy stanowi sporą część miesięcznego budżetu przeciętnego Polaka. Jeśli nie chcemy nadszarpnąć go aż nadto, musimy być niezwykle czujni podczas wizyty w hipermarkecie czy galerii handlowej.
„Okres Bożego Narodzenia to nie lada gratka dla fałszerzy pieniędzy. Podczas świątecznych zakupów i nierzadko stresu z nimi związanego często zapominamy o czyhających na nas niebezpieczeństwach. Nie zwracamy uwagi na banknoty, jakie otrzymujemy i później wydajemy. Nieświadomie możemy stać się ofiarą oszustów, którzy tylko czekają na moment naszej nieuwagi” – mówi Sylwester Salach, prezes zarządu firmy DCB – eksperta w dziedzinie wykrywania fałszywych pieniędzy i dokumentów.
Fałszywki to nie jedyny problem, z jakim możemy się spotkać podczas przygotowań do nadchodzącej Gwiazdki. W dobie szybkich pożyczek i kredytów możemy zostać okradzeni z własnej tożsamości przez zawodowców wykorzystujących nasze dane osobowe. Wystarczy, że posłużą się podrobionym dowodem osobistym i bardzo często bez problemu otrzymają „chwilówkę”.
W okresie świątecznego szaleństwa wzrasta również przestępczość młodocianych, którzy legitymując się w sklepie fałszywym dokumentem tożsamości mogą kupić produkty dla niech niedozwolone – alkohol oraz papierosy.
W jaki sposób się chronić?
Pierwszym krokiem w ochronie przeciw falsyfikatom powinno być dokładne dotknięcie banknotu w odpowiednich miejscach w celu wykrycia elementów druku stalorytniczego. Jeśli wyczujemy, że powierzchnia jest całkowicie gładka, możemy być prawie pewni, że jest on podrobiony. Następnie możemy pochylić go pod różnym kontem i upewnić się czy znajdują się na nim elementy pokryte m.in. farbą metaliczną czy farbą zmieniającą kolor. Ostatnim krokiem, jaki możemy zrobić podczas pierwszego kontaktu z „niepewnym” banknotem jest spojrzenie na niego pod światło i sprawdzenie czy zawiera znak wodny oraz nitkę zabezpieczającą.
W przypadku dokumentów, wystarczy większa uwaga i czujność, tak aby nie zostały nam skradzione. Jeśli podejmiemy podstawowe kroki tj. zamkniemy torebki czy nie będziemy nosić wszystkich dokumentów w jednym miejscu jest szansa, że unikniemy nieprzyjemności.
„Musimy pamiętać, że każdy podejrzany banknot i dokument, a także kradzież naszych dokumentów należy jak najszybciej zgłosić na policję. To jedyny i najprostszy sposób, aby uniknąć negatywnych konsekwencji przed Świętami” – dodaje Sylwester Salach.
Pamiętajmy, że Boże Narodzenie to nie tylko smakowite jedzenie, nastrojowe kolędy, upominki czy wspólnie spędzony czas. To także duża pokusa dla przestępców, którzy liczą, że w świątecznej atmosferze zapomnimy o zdrowym rozsądku. Bądźmy czujni, aby nie sprawiać gwiazdkowych prezentów fałszerzom pieniędzy czy złodziejom tożsamości.