Wiadomości

Agros-Nova przystąpiła do samoregulacji reklamy napojów energetycznych

Poniedziałek, 01 października 2012 Autor: Monika Dawiec,
Agros-Nova z marką Demon dołączyła do grona sygnatariuszy Dobrowolnego Kodeksu Znakowania i Marketingu Napojów Energetycznych, który jest inicjatywą Polskiej Federacji Producentów Żywności (PFPŻ). Jest to pierwsza samoregulacja dotycząca rynku napojów energetycznych w Polsce. Jej celem jest odpowiedzialny marketing - etyczne i mające na względzie dobro użytkowników reklamowanie i oznaczanie napojów energetycznych.
Najważniejsze zasady samoregulacji rynku energetyków, zawarte w Kodeksie, dotyczą:
* niekierowania reklamy energetyków bezpośrednio do dzieci poniżej 12 roku życia;
* nieprowadzenia promocji i degustacji napojów energetycznych w szkołach podstawowych i gimnazjach;
* umieszczania niezbędnych ostrzeżeń dotyczących spożywania napojów energetycznych przez dzieci, kobiety w ciąży oraz osoby wrażliwe na kofeinę;
* braku zachęt do mieszania napojów energetycznych z alkoholem;
* nieoferowania napojów energetycznych jako napojów sportowych.
 
„Mimo, że jesteśmy najmłodszym graczem, obecnym na rynku napojów energetycznych zaledwie od maja, dołączyliśmy do elity firm, które chcąc etycznie komunikować się z konsumentami wdrażają i promują zasady odpowiedzialnego marketingu w tej dynamicznej kategorii. To kolejny przykład dobrej praktyki, która wpisuje się w politykę społecznej odpowiedzialności Agros-Nova. Samoregulacja jest rozwiązaniem korzystnym zarówno dla konsumentów, jak i producentów” - mówi Monika Kolano-Wysokińska, Dyrektor Marketingu Agros-Nova:
 
Dotychczas, obok Agros-Nova Kodeks podpisały też firmy: Red Bull, Coca-Cola, PepsiCo i Maspex. Do końca roku pod auspicjami PFPŻ powstanie specjalny serwis internetowy dla konsumentów, w którym będzie opublikowany Kodeks oraz informacje o składzie i oddziaływaniu napojów energetycznych.

Agros-Nova na rynku napojów energetycznych zadebiutowała w maju, wprowadzając do sprzedaży napoje marki DEMON. Oferta marki Demona aktualnie obejmuje cztery warianty smakowe, które oprócz kofeiny i tauryny wzbogacone są o składniki funkcjonalne, takie jak: guarana, L-karnityna, żeń-szeń oraz witaminy z grupy B. To wariant klasyczny (Original), bez cukru (Sugar free), Mojito oraz Fruiter - orzeźwiający napój energetyczny, który zawiera aż 20% soku owocowego, który trafił do sprzedaży w sierpniu.

Po silnie nagłośnionym wejścia na rynek, aktualnie producent realizuje drugi etap komunikacji Demona w ścisłej współpracy z Fundacją DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska, skoncentrowany na aktywnościach promujących ideę dzielenia się szpikiem. W kolejnych miesiącach marka Demon będzie współorganizowała i współfinansowała Dni Dawcy. Marka będzie również towarzyszyć innym wydarzeniom fundacji DKMS, m. in. niezwykłej październikowej aukcji DKMS, w której udział wezmą biorcy – wyleczeni chorzy i dawcy z bazy DKMS oraz osoby publiczne – darczyńcy licytowanych przedmiotów. Zaplanowana jest też specjalna limitowana edycja Demona.

W strategii marki Demon od początku kluczową rolę odgrywa współpraca z Fundacją DKMS, która wspiera osoby chore na białaczkę i zbudowała największą bazę dawców szpiku w Polsce. Na jej rzecz przekazywana jest stała kwota ze sprzedaży każdej puszki i butelki napoju energetycznego Demon, niezależnie od ceny, za jaką napój został sprzedany. Producent Demona rozlicza się z Fundacją kwartalnie, po podsumowaniu sprzedaży. Przekazane pieniądze przeznaczone są na sfinansowanie badań, pozwalających rejestrować potencjalnych dawców szpiku  w bazie Fundacji. Dzięki tym środkom wspólnie zwiększamy szansę na nowe życie dla osób zmagających się z białaczką.


Szacuje się, że w 2011 r. polski rynek energetyków osiągnął wartość ok. 700 mln zł. Polska – jeśli chodzi o konsumpcję napojów energetycznych per capita - jest w europejskiej czołówce (trzecie miejsce), ale nadal jest rynkiem który dynamicznie się rozwija. Dynamika rynku w pierwszym półroczu szacowna jest na ok. 15%. Popyt pobudza zarówno duża  aktywność marketingowa liderów, spadek cen jednostkowych produktów, jak również kryzys, który powoduje, że każdy z nas więcej pracuje oraz sięga po produkty dodające energii zwiększające koncentrację. Wzrost rynku sprawia, że kategoria jest atrakcyjna i przyciąga nowych producentów. I praktyka i badania pokazują, że nowi gracze wciąż mają szansę na tym rynku, a odpowiednia strategia marki i dystrybucji może zaowocować sukcesem. Z badań wynika, że 36% klientów szuka czegoś nowego i jest gotowych spróbować nowej marki. 30% jest gotowych „przestawić się” na nową markę, która przedstawi ciekawą propozycję. Wysoka konkurencyjność rynku sprawia, że producenci napojów energetycznych są aktywnymi marketerami. Wydatki mediowe kategorii w minionym roku wyniosły ok. 100 mln zł*, zaś w pierwszym półroczu bieżącego roku sięgnęły blisko 50 mln zł*.

* wydatki cennikowe wg. AdEkspert

tagi: Agros-Nova , Demon , Dobrowolny Kodeks Znakowania i Marketingu Napojów Energetycznych , Energetyki ,