Wiadomości

Nieszablonowe podejście

Czwartek, 13 września 2012 Autor: Maja Święcka,
Firma ETI działa w branży cukierniczej od ponad czterdziestu lat — przez ten czas zasłynęła z wysokiej jakości wyrobów ciastkarskich i zyskała wielu lojalnych klientów. Planując zakup wydajnej maszyny pakującej do nowych torebek zgrzewanych na krawędziach, szukano ekspertów o ustalonej renomie i z porównywalnym doświadczeniem. Idealnym partnerem okazała się firma Bosch Packaging Technology.

Co zrozumiałe, firma ETI jest dumna z tego, że jej ciastka i herbatniki smakują klientom i spełniają ich oczekiwania. Od skromnych początków w 1961 roku w Stambule firma rozwija się, bazując na jednej podstawowej zasadzie — łączyć tradycyjne smaki z innowacyjnymi rozwiązaniami przyjaznymi dla klientów. ETI prowadzi obecnie pięć fabryk (zlokalizowanych głównie w Eskisehir) i ma w ofercie około 150 produktów — tym samym jest jednym z największych producentów w tureckiej branży cukierniczej. Klienci zawsze znajdą w ofercie ETI smakołyk dla siebie — niezależnie od tego, czy mają ochotę na ciastka zwykłe lub nadziewane, herbatniki, biszkopty, krakersy, wafle, ciasta czy czekoladowe batoniki.

Lepsza widoczność na półce sklepowej

Półki sklepowe są coraz bardziej przepełnione i klienci szukający słodyczy niejednokrotnie mają problem z wyborem. Aby podkreślić atrakcyjność swoich produktów w wysoce konkurencyjnym środowisku, firma ETI zdecydowała się wprowadzić nowe, przyciągające uwagę opakowania. Ciastka są teraz pakowane w torebki zgrzewane na krawędziach. W przeciwieństwie do poprzednio stosowanych torebek z płaskim dnem, nowe opakowania są stabilniejsze ze względu na sztywniejszą konstrukcję i płaską podstawę. Dzięki temu doskonale prezentują się na półce sklepowej.

Kolejnym powodem zmiany opakowania była możliwość wykorzystania całej powierzchni do reklamy produktu i promocji marki. Nowe torebki są gładkie i pozbawione zgrzewów z przodu, tyłu i po bokach, co sprawia, że jest na nich więcej miejsca na nadruki i etykiety. Na dzisiejszym bardzo konkurencyjnym rynku marki muszą dbać o lojalność klientów, a to można osiągnąć dzięki lepszym, funkcjonalnym opakowaniom.

Pragnąc zapewnić doskonałą ekspozycję swoich produktów, firma ETI rozpoczęła poszukiwania nowej maszyny pakującej przystosowanej do obsługi torebek zgrzewanych na krawędziach. Dodanie nowej pakowarki do linii produkcyjnej miało też na celu zwiększenie ogólnej wydajności firmowego sektora ciastek.

Większa elastyczność i szybsza produkcja

Firma ETI potrzebowała maszyny bardzo wydajnej i łatwej w obsłudze. Pakowarka musiała też umożliwiać szybką zmianę konfiguracji i chronić świeżość produktu. Kolejnym czynnikiem była wszechstronność — dlatego szukano maszyny obsługującej także torebki innego typu. Ta cecha pozwoliłaby ETI dostosować linię produkcyjną do przyszłych wymagań rynkowych i oczekiwań klientów.

Wybierając nową maszynę pakującą, firma ETI zdecydowała się na rozwiązanie sprawdzonego partnera — firmy Bosch Packaging Technology. Urządzenia Bosch były już dobrze znane, ponieważ na linii pakowania ciastek od dziesięciu lat pracuje już sześć pakowarek wertykalnych SVK 2500 A. Po szczegółowych konsultacjach mających na celu wybranie rozwiązania, które najlepiej odpowiadałoby wymaganiom ETI, firma Bosch dostarczyła cztery pakowarki wertykalne SVE 2515 WR pracujące w sposób ciągły. Urządzenia te udało się łatwo zintegrować z istniejącym parkiem maszynowym, aby zoptymalizować wydajność.

Pakowarki SVE 2515 WR spełniają wymagania firmy ETI w zakresie szybkiego wytwarzania torebek zgrzewanych na krawędziach, a dzięki wszechstronności pozwalają też obsługiwać inne rodzaje opakowań — z płaskim dnem, poduszkowe i typu „doypack”. Ponadto gwarantują małą ilość odpadów, umożliwiają zmianę rodzaju torebki przy minimalnym czasie przestoju i spełniają odpowiednie wymagania higieniczne.

Dzięki ciągłemu trybowi pracy delikatne ciastka ETI są pakowane szybko i sprawnie. Pakowarki działające w tym trybie pozwalają zwiększyć wydajność pakowania nawet o 30% w porównaniu z innymi urządzeniami (mimo obsługi tego samego typu torebek).

Wieloletnie doświadczenie

Pakowarka SVE 2515 WR powstała z myślą o jak najwyższej precyzji, elastyczności i łatwości obsługi — nawet przy pakowaniu produktów wrażliwych na działanie tlenu, takich jak ciastka. Te właściwości są doskonale widoczne już na pierwszy rzut oka. Przejrzyste ekrany dotykowe ułatwiają obsługę, a nieduża wysokość urządzenia pozwala na bardziej ergonomiczną pracę i oszczędniejsze napełnianie opakowań.

W celu zminimalizowania przestojów pakowarkę SVE 2515 WR wyposażono w wyjątkowe oprogramowanie firmy Bosch, które wyświetla bieżące parametry w zestawieniu z danymi wejściowymi. Pozwala to operatorowi na szybkie zidentyfikowanie problemu na linii produkcyjnej i w razie konieczności podjęcie interwencji. Mechanizm urządzenia dba również o dokładne podawanie folii i zapobiega wprowadzaniu do maszyny pakowanego materiału, gdy skończy się rolka folii. Funkcje te sprawiają, że ręczna regulacja maszyny sprowadza się do minimum. Po bliższym przyjrzeniu się widać kolejne innowacyjne rozwiązania — dzięki kontrolowanemu przez siłownik ruchowi szczęk zgrzewających produkcja odbywa się bez niespodzianek i wymaga minimum konserwacji, a opcjonalne zgrzewanie ultradźwiękowe eliminuje konieczność bezpośredniego kontaktu torebki ze szczękami.

Czynnikiem, który przesądził o zakupie pakowarek Bosch przez firmę ETI, były mniejsze wymagania związane z serwisem i konserwacją. W porównaniu do konkurentów lokalnych firma Bosch zaoferowała firmie ETI sprawdzone urządzenie o niższym całkowitym koszcie posiadania. Pakowarka SVE 2515 WR wytwarza atrakcyjne i nowoczesne opakowania przy stale wysokiej prędkości produkcji — do 180 standardowych torebek na minutę, a w przypadku opakowań zgrzewanych na krawędziach — do 80 na minutę.

Najlepsze rozwiązanie

Współpraca firm ETI i Bosch przynosi wspaniałe wyniki. „Wiedzieliśmy z doświadczenia, że możemy zaufać firmie Bosch, która dostarcza najwydajniejsze maszyny pakujące” — mówi Umit Karagol, kierownik projektu ds. maszyn pakujących w firmie ETI. — „Jesteśmy bardzo zadowoleni z wszechstronności i wydajności tego sprzętu”. Dzięki pakowarkom SVE 2515 WR firma ETI może nadal łączyć tradycyjne smaki ciastek z innowacyjnością, a dodatkowo podnieść wydajność.

Więcej informacji można uzyskać, odwiedzając witrynę www.boschpackaging.com

tagi: ETI , branża cukiernicza , słodycze , ciastka , Bosch Packaging Technology ,