Kategorie produktów

Octem marynowanie

Poniedziałek, 16 lipca 2012 HURT & DETAL Nr 7 (77) / 2012 (Hurt i Detal)
Niezastąpiony smak sezonowych owoców i warzyw można zatrzymać na dłużej. Wszystko dzięki odpowiednio przygotowanym przetworom, które zamykamy w słoiki i wyciągamy o każdej porze roku, by delektować się ich smakiem i aromatem. Jest taki produkt, bez którego marynowanie nie jest możliwe… To ocet!

Dobrodziejstwa jakie można uzyskać ze skromnej butelki octu, są ogromne. Chyba żaden inny płyn nie ma tylu użytecznych, praktycznych, medycznych i smakowych właściwości, którymi cieszy się ludzkość. Ocet może być środkiem czystości, kosmetykiem, lekarstwem i smakowitym dodatkiem do wielu potraw. A marynowanie? Czy ktoś może wyobrazić sobie marynowanie ogórków, papryki czy buraków bez octu? Jego właściwości konserwujące są nieocenione!

Ocet niejedno ma imię

Ocet to roztwór kwasu octowego, zwykle 6% lub 10%. Tak naprawdę może powstać ze wszystkiego co fermentuje, na przykład z jabłek czy wina. Dlatego na rynku mamy wiele jego rodzajów. Jest podstawowym składnikiem marynat, różne jego odmiany pasują do sosów, dressingów sałatkowych czy potraw śródziemnomorskich. Swoje zastosowanie ma także poza kuchnią, na przykład usuwa kamień, czyści stalowe sztućce i wyroby aluminiowe. Okłady z octu jabłkowego mogą zmniejszać żylaki, a jego picie ma właściwości odchudzające. Tego typu zastosowań można wymieniać bez liku, jednak jego podstawową cechą, którą gospodynie domowe poznały już bardzo dawno temu jest marynowanie. Jakie są najpopularniejsze rodzaje octu? Ocet spirytusowy – może być otrzymywany z buraków, ziemniaków w wyniku fermentacji spirytusu. Ten rodzaj octu idealnie nadaje się do marynowania.

Ocet winny powstaje z wina, białego lub czerwonego. Jego jakość zależy od wykwintności wina oraz czasu, jaki spędza w drewnianych beczkach. Oczywiście, im dłużej tym lepiej. Z owoców wytwarzany jest ocet owocowy. W Polsce coraz bardziej popularny staje się ocet jabłkowy. Im jabłka, z których powstaje, są bardziej soczyste i słodkie, tym ocet jest mocniejszy. Ten rodzaj idealnie pasuje do sałatek i potraw mięsnych. Pozytywnie wpływa na trawienie, tym samym wspomagając proces odchudzania. Dodatkowo wspomaga pracę naczyń krwionośnych i obniża poziom cholesterolu. W krajach azjatyckich natomiast najpopularniejszy jest ocet ryżowy. Ma bardzo łagodny smak. Idealnie pasuje do sushi, można go także dodawać do dressingów sałatkowych. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje octu ryżowego: biały, czarny i czerwony. Producenci octu postanowili dodatkowo urozmaicić gamę produktów wprowadzając octy smakowe. I tak, dostępne są na rynku octy z posmakiem imbiru, goździków czy też owoców cytrusowych.

Jednym z najbardziej cenionych na świecie jest ocet balsamiczny, głównie ze względu na fakt, że proces jego wytwarzania jest niemal sztuką i może trwać nawet 12 lat! Oczywiście mowa o oryginalnym tradycyjnym occie balsamicznym. Jest on wyśmienitym dodatkiem niemal do wszystkiego, w szczególności do sałatek, sosów, marynat i różnych dań kuchni włoskiej, a także do owoców i deserów.

Zamykamy w słoiki

Marynowanie to nic innego jak po prostu konserwowanie produktów spożywczych za pomocą octu. Eksperci w tej dziedzinie do marynownia polecają zazwyczaj zwykły ocet spirytusowy lub jabłkowy. Marynatą zalewa się produkty przeznaczone do obróbki cieplnej, takie jak mięsa lub warzywa, co ma na celu przeniknięcie aromatów przypraw do zamarynowanej żywności i poprawienia jej walorów smakowych. Bez octu nie moglibyśmy delektować się smakiem ogórków konserwowych, grzybków, pikli i innych przysmaków. Co i kiedy marynują Polacy? Grzyby, na przykład borowiki, paprykę, dynię, cukinię, pieczarki, ogórki, śliwki, gruszki, cebulki. Z pewnością każdy Czytelnik znajdzie jeszcze niejedno warzywo czy owoc, które można zamarynować.

Jedno jest pewne – wielbiciele zamykania w słoikach smaków swoich ulubionych warzyw i owoców każdego miesiąca czekają na sezonowe przysmaki. Przed nami sierpień. Miesiąc ten to czas na czarne jagody, wiśnie, śliwki, jabłka, cukinie, bakłażany, pomidory, zielony groszek, fasolkę szparagową, ogórki. Wrzesień z kolei obfituje w borówki, gruszki, jabłka, śliwki, pomidory, ogórki, cukinie, bakłażany, brokuły, kalafior, buraki, marchew. Październik to czas kapusty, dyni, cukinii, patisonów, kabaczka i buraków. Wszystkie te sezonowe przysmaki przetwarzamy na konfitury bądź marynujemy – podsumowując zamykamy smaki lata i jesieni w słoikach!

Uzupełniając sklepowe półki w różne rodzaje octu, nie zapominajmy o zaufanej marce, która daje gwarancję wysokiej jakości produktu. Każdy wielbiciel marynowania wie, że „dobry” ocet zapewnia wyjątkowy smak zamarynowanego produktu.

Monika Dawiec

tagi: ocet , marynowanie ,