Advertisement

Wiadomości

BRC i IFS – nowe certyfikaty Abramczyka

Poniedziałek, 09 lipca 2012 Autor: Maja Święcka,
26 czerwca br Abramczyk uzyskał certyfikaty BRC - Global Standard for Food Safety oraz IFS - International Food Standard, będące najważniejszymi standardami dla dostawców dużych sieci handlowych. To właśnie dzięki nim bydgoski producent ryb i owoców morza będzie mógł współpracować z najbardziej wymagającymi sieciami handlowymi Europy Zachodniej oraz Wielkiej Brytanii.

„Mamy nadzieję, że BRC i IFS zwiększą naszą wiarygodność wśród kontrahentów oraz umożliwią nawiązanie relacji z niedostępnymi do tej pory sieciami handlowymi”  – mówi Michał Abramczyk, dyrektor ds. handlu i marketingu Abramczyk Sp z o.o.

Ryby i owoce morza marki Abramczyk są znane na całym świecie. Produkty dostępne są  nie tylko w Czechach, Niemczech, Estonii, Serbii ale także na Słowacji i na Węgrzech. Do niedawna sprzedaż eksportowa opierała się głównie na rynku tradycyjnym, poprzez dystrybutorów dostarczających produkty do zagranicznych sklepów. Aktualnie firma z impetem wchodzi do zagranicznych sieci handlowych, zdobywając kolejne rynki zbytu.

BRC jest to standard opracowany w 1998 roku w Wielkiej Brytanii przez liderów British Retail Consortium i jego członków w odpowiedzi na wprowadzane reformy regulujące wymagania stawiane zakładom spożywczym dostarczającym żywność hipermarketom. Standard BRC zyskał znaczące międzynarodowe uznanie, co do treści, formy oraz przydatności systemu. Przez wiele lat przedstawiciele supermarketów auditowali systemy bezpieczeństwa żywności (GMP, GHP, HACCP) u swoich dostawców (producenci żywności) bezpośrednio przy liniach produkcyjnych. Zwracali oni szczególną uwagę na "należytą staranność" oraz spełnienie przepisów wymaganych przez prawo. Aby, wyeliminować wielokrotne i niezwykle czasochłonne audity, wykonywane w zakładach dostarczających żywność do sieci supermarketów pod własną marką opracowano i rozwinięto standard BRC.

IFS (International Food Standard) jest to jednolity, międzynarodowy standard bezpieczeństwa opracowany dla wszystkich producentów żywności i uczestników łańcucha żywnościowego. W szczególności obowiązuje handlowców detalicznych produkujących pod marką hipermarketów marketów. Standard opracowany został w 2000 r. w ramach Global Food Safety Initiative przez przedstawicieli niemieckiego handlu detalicznego i obecnie uznawany jest na całym świecie przez 65% podmiotów zajmujących się handlem żywnością. W Europie Zachodniej (z wyjątkiem Wielkiej Brytanii, gdzie obowiązuje Standard BRC) IFS jest najważniejszym standardem dla dostawców dużych sieci handlowych.

tagi: Abramczyk , BRC , IFS , certyfikaty ,