Pomysł Zielonego Regału narodził się w poznańskim browarze, a ponieważ został ciepło przyjęty, rozszerzono go na inne lokalizacje KP. Specjalne regały oznaczone logiem akcji ustawiono już w Poznaniu i Warszawie; w najbliższym czasie pojawią się także w Białymstoku i Tychach. Aby wziąć udział w akcji, wystarczy przynieść książki, które już przeczytaliśmy, a w zamian odebrać pozycje udostępnione przez kolegów z pracy. Po przeczytaniu książki wracają na Zielony Regał i służą kolejnym czytelnikom.
Czytać każdy może
Pomysł spotkał się z dużym zainteresowaniem pracowników. Już pierwszego dnia akcji udostępniono kilkadziesiąt egzemplarzy o różnorodnej tematyce, w tym książki dla dzieci i pozycje obcojęzyczne. Codziennie dochodzą nowe tomy – o tematyce historycznej, SF czy też romanse. Każdy może znaleźć coś dla siebie. Największą popularnością wśród czytelników cieszy się obecnie beletrystyka. Pracownicy KP doceniają nie tylko różnorodność księgozbioru, ale także fakt, że książki można zwrócić w dowolnym momencie, nie obawiając się kary jak w bibliotekach.
„Zielony Regał wprawia w ruch książki, które z wolna pokrywają się kurzem w naszych domach, już nas znudziły czy też nie cieszą jak dawniej. Ideą jest ich ożywienie i udostępnienie innym osobom. Promujemy czytelnictwo i wymianę książek między pracownikami KP. Tym samym oszczędzamy czas na poszukiwania literatury w sklepach, a także pieniądze – zdarza się bowiem, że zakupiona lektura nie zawsze jest trafiona i nie mamy ochoty do niej wracać. Zielony Regał służy wszystkim molom książkowym w Kompanii Piwowarskiej” – mówi Małgorzata Walędzińska-Półtorak, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju w Kompanii Piwowarskiej.
Pracownicy KP „uwalniają” książki i ubrania
Realizując projekt Zielony Regał, pracownicy Kompanii Piwowarskiej przyłączają się do międzynarodowej idei bookcrossingu, czyli „uwalniania” książek. Bookcrossing polega na nieodpłatnym przekazywaniu książek poprzez pozostawienie ich w specjalnie oznaczonych miejscach. Książki trafiają następnie do osób, które po przeczytaniu przekażą je dalej. Koncepcja „uwalniania” książek narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku i szybko znalazła swoich zwolenników w innych krajach. Szacuje się, że obecnie na świecie krąży prawie 9 200 000 „uwolnionych” książek, a w bookcrossingu uczestniczy już ponad milion czytelników z różnych krajów. W czerwcu w Polsce już od 8 lat obchodzone jest Święto Uwalniania Książek, którego celem jest promowanie czytelnictwa.
Akcja Zielony Regał to także kolejna proekologiczna inicjatywa realizowana w Kompanii Piwowarskiej. Od 2007 roku w firmie organizowane są cykliczne imprezy pod hasłem „Zielona Szafa”, podczas których panie wymieniają się ubraniami i dodatkami. Ponadto przez cały rok pracownicy KP w wyznaczonych punktach na terenie browarów mogą zostawić zużyty sprzęt elektroniczny i makulaturę przeznaczone do recyklingu, zaś w ramach akcji „Ciuch w Ruch” oddają niepotrzebną odzież i obuwie, pomagając tym samym podopiecznym Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.
Na zdjęciu 2 i 3 Zielony Regał w Kompanii Piwowarskiej
tagi: Kompania Piwowarska , Zielony Regał ,
Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol już kolejny rok z rzędu –...
W kwietniu ceny w sklepach wzrosły rdr. średnio o 5,6%, czyli...
Grupa Eurocash w pierwszym kwartale 2025 r. wypracowała 6,9...
Dwóch na trzech ankietowanych, zaciągając kredyt lub...
Mennica Skarbowa odnotowała około 50-procentowy wzrost...
Co ósmy wciąż jednak nie potrafi ich wskazać...
Obecnie 49,1% Polaków dobrze ocenia swoją sytuację...
Platforma strategicznego dialogu w Warszawie i Waszyngtonie...