Wraz z rozwojem technologii elektrycznych również i „mini-elektrownie” zaczęły się rozwijać. Obecnie spośród setek rodzajów i rozmiarów ogniw elektrycznych najlepiej sprzedają się baterie w rozmiarach AA (popularne „paluszki”), AAA, C, D oraz 9V.
Przez wzgląd na wzmożoną wydajność, najpopularniejszymi obecnie bateriami są ogniwa alkaliczne. Jeśli weźmiemy pod uwagę rozmiar to największą sprzedaż notują najmniejsze wersje przenośnych ogniw czyli baterie AA i AAA. Ich łączna sprzedaż stanowi niemal 90% całościowego obrotu baterii. W ich przypadku widoczna jest stała tendencja rosnącego wypierania ogniw AA, przez mniejsze AAA. Zasilają one większość domowych urządzeń od pilotów i sprzętu RTV, do wysoko „prądożernych” zabawek dziecięcych czy sprzętu fotograficznego.
Mnogość urządzeń wykorzystujących zasilanie bateryjne przekłada się na duże zapotrzebowanie rynku na te produkty. Tendencja ta widoczna jest najlepiej na sklepowych półkach, gdzie baterie cylindryczne typu AA i AAA zajmują najbardziej eksponowane miejsca. Wyraźna ekspozycja związana jest także z dwoma innymi, charakterystycznymi dla baterii cechami: zapewniają one sprzedawcom duże marże oraz są produktami impulsowymi. Aż 93% kupujących nie zapisuje baterii na listach zakupowych, dlatego dbałość sprzedawców o odpowiednią ekspozycję jest rzeczą kluczową.
Jednak nie wszystkie urządzenia zaspokoi moc oferowana przez najmniejsze baterie cylindryczne, dlatego producenci wciąż oferują ogniwa C i D. Zapewniają one długotrwałą pracę urządzeniom wymagającym dużej mocy. Wielu producentów latarek ma w swojej ofercie produkty zasilane tego typu bateriami, a producenci odtwarzaczy typu „boombox” wciąż zaopatrują sprzęty w gniazda bateryjne. Choć wspomniane urządzenia są zdecydowanie rzadziej używane niż piloty do telewizorów czy zegary ścienne, to jednak baterie typu C i D są wciąż solidnym źródłem dochodu dla sprzedawców.
Podobnie jest z bateriami 9V zwanymi również bateriami tranzystorowymi. Obecnie baterie te najczęściej wykorzystuje się w coraz popularniejszych systemach przeciwpożarowych. Trudno znaleźć bowiem czujkę dymu zasilaną innym typem ogniw.
21 listopada 2024 roku w wieku 68 lat zmarł Krzysztof Pakuła...
W październiku 2024 r. całkowita wartość sprzedaży w...
W tym roku Polacy planują mniej kosztowne święta niż...
Obie strony czeka kilka lat przygotowań...
Sztuczna inteligencja jest coraz mocniej wykorzystywana przez...
Ankietowani wskazali pięć rzeczy, których obecnie...
Do zmian muszą się dostosować także małe przedsiębiorstwa...
Z początkiem stycznia 2025 roku Polska obejmie rotacyjną...