Polacy sprzątają coraz częściej, więc środki czystości sprzedają się bardzo dobrze. Według danych danych Nielsena za okres styczeń 2011 – grudzień 2011, rynek domowych specjalistycznych środków czystości, do których zaliczamy m.in. płyny do mycia szyb, dywanów, podłóg, mebli, kuchni i łazienek, a także odrdzewiacze i odkamieniacze wart był 510 mln złotych.
Kryształowo czysta kuchnia
Czysta kuchnia jest wizytówką każdego domu, choć wiemy jak trudno utrzymać w niej porządek. Gotowanie, pieczenie, przyrządzanie różnych potraw, a do tego brudne naczynia i nieustanne wyrzucanie śmieci – to wszystko powoduje, że musimy być zawsze zaopatrzeni w rozmaite środki do jej pielęgnacji i utrzymania odpowiedniej czystości. Na rynku mamy bardzo duży wybór produktów, które nam w tym pomogą. Różnią się one zarówno zapachem, sposobem aplikacji, wielkością opakowania, jak również marką i co najważniejsze – ceną.
W zależności od tego, jakiego rodzaju meble mamy w swojej kuchni, każdy z nas musi odpowiednio dobrać środek do ich pielęgnacji. Do frontów i blatów drewnianych najlepszym produktem mogą okazać się preparaty w sprayu bądź mleczka do czyszczenia drewnianych mebli. Dzięki używaniu specjalnych środków przeznaczonych do tego typu mebli, będą one świetnie zakonserwowane. Meble laminowane, z połyskiem, a także pokryte lakierem lub szkłem wyczyścimy za pomocą dostępnych na rynku płynów w sprayu.
Odrębnym tematem są na pewno wszelkiego rodzaju elementy ze stali lub aluminium, jak np. zlewozmywaki, uchwyty, baterie bądź kuchenki gazowe. Do ich czyszczenia producenci chemii gospodarczej oferują specjalne środki o wysokiej skuteczności, ponieważ tłuszcz lub zaschnięte resztki jedzenia mogą okazać się trudne do usunięcia. Specjalistyczne mleczka, pianki z aktywną substancją czyszczącą spowodują, że nasze stalowe i aluminiowe elementy odzyskają dawny blask i zyskają z pewnością estetyczny wygląd. Środki te usuną także kamień, który bardzo często osadza się na naszej baterii, a zacieki wody nie będą już tak widoczne.
Oprócz kuchenek gazowych, bardzo popularne są również płyty ceramiczne i indukcyjne, do których producenci również przewidują specjalne środki czyszczące.
Nie można zapomnieć o tym, że do tych wszystkich czynności niezbędne są wszelkiego rodzaju szczoteczki, ściereczki, gąbki i ręczniki papierowe. Warto więc zadbać o odpowiedni asortyment produktów ułatwiających sprzątanie.
Perfekcyjne zmywanie
Rynek produktów do mycia naczyń cały czas się rozwija. Zaliczamy do niego zarówno segment płynów do ręcznego mycia naczyń, jak i środków do zmywarek automatycznych, np. tabletki, proszki czy nabłyszczacze.
Kategoria produktów przeznaczonych specjalnie do użycia w zmywarkach rośnie bardzo dynamicznie. Według Nielsena rynek środków do zmywarek w okresie styczeń ‘11 – grudzień ‘11 wart był 175,9 mln złotych. Producenci widzą w tym rynku ogromne możliwości. Szacuje się, że dopiero w 20% polskich gospodarstwach domowych znajduje się zmywarka (dla porównania blisko 70% niemieckich gospodarstw używa zmywarki).
Największą sprzedażą odznaczają się tabletki, które posiadają aż 67% udziałów wartościowych w tej kategorii. Daleko za nimi znalazły się granulki z nieco ponad 10% udziałem pod względem wartościowym, proszki (9,8%) i płyny (8,2%).
Należy pamiętać, że oprócz tradycyjnych środków myjących, powinny znaleźć się również produkty przeznaczone do dbania o prawidłową pracę zmywarki, jak również wspomagające działanie detergentu. Dobrze będzie, jeśli na półce sklepowej, oprócz tabletek, kapsułek, proszków i płynów do mycia naczyń, znajdzie się również odpowiednio szeroki asortyment nabłyszczaczy, soli do zmywarek oraz odświeżaczy, dzięki którym nasze naczynia będą nie tylko czyste, ale także pachnące.
Odświeżamy łazienkę
Łazienka – to w niej po trudach całego dnia możemy się odprężyć, wziąć relaksacyjną kąpiel lub odświeżyć się szybko pod prysznicem. Mimo, że nie spędzamy w tym miejscu dużo czasu, z pewnością powinno być to pomieszczenie bezwzględnie czyste i pachnące. W utrzymaniu czystości w naszych łazienkach pomoże nam cała gama środków przeznaczonych właśnie do jej pielęgnacji.
Wśród uniwersalnych środków czystości wyróżnić można dwie grupy produktów – środki, których formuła oparta jest na wykorzystaniu działania chloru oraz produkty pozbawione tej substancji. W formule środków z drugiej grupy, rolę substancji czyszczących i dezynfekujących pełnią przede wszystkim substancje kwasowe oraz powierzchniowo czynne.
Konsumenci wybierając dla siebie odpowiednie produkty z tego segmentu kierują się przede wszystkim ich ceną i jakością. Często wybierają te w korzystnej ofercie cenowej, stąd dużym powodzeniem cieszą się zestawy promocyjne z darmowym produktem, a także specjalne oferty cenowe na pojedyncze artykuły. Ponadto w przypadku produktów mających na celu utrzymanie czystości, liczy się skuteczność środka, przyjemny zapach, oraz wygoda stosowania. Duże znaczenie ma również bezpieczeństwo zarówno dla skóry, jak i dla środowiska naturalnego.
Cotygodniowy rytuał powinien zawierać mycie wanny, brodzika, umywalki i bidetu, wytarcie baterii, mycie glazury. Koniecznie należy usunąć osad z mydła i kamienia, gromadzący się na umywalce czy ścianie. I dokładnie wyszorować toaletę. Jeśli starczy nam sił, możemy pokusić się nawet o wyczyszczenie fug. Aby nasza łazienka wyglądała jak te piękne, lśniące bielą, oglądane w reklamach telewizyjnych, potrzeba nam całej masy detergentów. Odkamieniacz, płyn do toalet, środki do czyszczenia w żelu, piance, mleczku, sprayu... oferta producentów jest ogromna.
Wanna, prysznic i umywalka to wyposażenie, o które powinniśmy zadbać w pierwszej kolejności. Mleczka i proszki do czyszczenia białych, gładkich powierzchni to produkty, które idealnie się do tego nadają. Środki te zarówno usuwają bród i kamień, jak również przywracają łazience dawny blask i biel.
W myciu łazienki ważna jest systematyczność. Wannę i brodzik musimy dokładnie myć po każdej kąpieli. Tak duże powierzchnie najlepiej czyścić łagodnym środkiem w żelu czy mleczku. Aby nie zniszczyć powierzchni, warto używać delikatnych celulozowych gąbek. Do mycia zmatowiałych baterii najlepiej stosować żele i płyny.
Bardzo przydanym w łazience środkiem mogą okazać się wszelkiego rodzaju żele i granulki do udrażniania rur, które mogą uwolnić dodatkowo odpływy od nieprzyjemnych zapachów.
Podczas odświeżania naszej łazienki, nie powinniśmy zapomnieć o muszli klozetowej, gdzie ochrona przed zarazkami i świeży zapach odgrywają bardzo dużą rolę. Do czyszczenia sedesu używamy specjalnych płynów zawierających chlor lub żeli w odpowiednich opakowaniach, ułatwiających aplikację w trudno dostępne miejsca. Aby nie dopuścić do rozwoju zarazków codziennie przed snem warto rozprowadzić po muszli odrobinę środka dezynfekującego. Dopełnieniem codziennych czynności pielęgnacyjnych będą wszelkiego rodzaju koszyczki, zawieszki wypełnione żelem lub kostką czyszcząco – zapachową, które mocujemy na brzegu muszli.
Jeśli odpowiednio podejdziemy do tematu czystości w łazience, będziemy mogli poczuć się w niej, jak w naszym małym, domowym SPA.
Tomasz Zasada
tagi: detergenty , środki cztstości , płyny do mycia naczyń , mycie naczyń ,
21 listopada 2024 roku w wieku 68 lat zmarł Krzysztof Pakuła...
W październiku 2024 r. całkowita wartość sprzedaży w...
W tym roku Polacy planują mniej kosztowne święta niż...
Obie strony czeka kilka lat przygotowań...
Sztuczna inteligencja jest coraz mocniej wykorzystywana przez...
Ankietowani wskazali pięć rzeczy, których obecnie...
Do zmian muszą się dostosować także małe przedsiębiorstwa...
Z początkiem stycznia 2025 roku Polska obejmie rotacyjną...