Mimo powszechnego umiłowania Polaka do ziemniaka, coraz częściej na talerzu - obiadowym i nie tylko - znajdujemy ryż. Jest to produkt lekkostrawny, zawiera witaminy z grupy B, sole mineralne oraz skrobię. Jakie mamy rodzaje ryżu i które warto mieć na sklepowej półce? Drogi Detalisto, zapraszamy do świata ryżu – dowiesz się więcej i z naszą pomocą wykorzystasz tę wiedzę w praktyce.
Ryż obecny jest w kulturach kulinarnych wielu krajów. Stanowi pożywienie ponad połowy mieszkańców na całym świecie. W krajach azjatyckich jest nie tylko podstawowym elementem jadłospisu, ale także częścią obyczajowości – koreańskie zaproszenie do stołu „kin khao” oznacza „przyjdź na ryż”. Do dziś ryż w Chinach podawany jest na początku i na końcu biesiady. Kiedy goście są już syci, gospodarz podaje każdemu po miseczce ryżu, który powinien zostać nienaruszony na znak, że wszyscy uczestnicy biesiady zaspokoili głód.
Również Polacy są coraz bardziej świadomi zdrowotnych właściwości ryżu. Zwłaszcza osoby dbające o linię chętniej go spożywają, szczególnie w przypadku diety wysokokalorycznej i niskotłuszczowej.
Produkt ten jest niezbędny w jadłospisie dzieci. Najmłodsi uwielbiają ryż na słodko, z owocami lub białym serem i cukrem. Jest szczególnie polecany w diecie osób starszych, sportowców i alergików, ponieważ nie powoduje uczuleń.
Od wieków stosuje się go jako naturalne lekarstwo na biegunki, choroby układu moczowego i jako produkt obniżający ciśnienie krwi. U kobiet łagodzi wahania poziomu estrogenów. W czasach antycznych był symbolem płodności, z czego wywodzi się tradycja obsypywania pary młodej ryżem.
Najpopularniejsze rodzaje ryżu
Powszechnie znane są odmiany ryżu krótko- i długoziarniste. Największą popularnością cieszy się ryż biały długoziarnisty, ale nie zapominajmy też o innych odmianach, które warto mieć na sklepowej półce.
W ostatnich latach dynamicznie rozwija się kategoria ryżu specjalistycznego, która wartościowo stanowi już ponad 10% całego rynku (wg MEMRB listopad/grudzień 2010). W jej skład wchodzą odmiany basmati, jaśminowy, risotto oraz dziki (który w rzeczywistości jest nasionami wodnej trawy z Ameryki Północnej). „Na sklepowych półkach nieśmiało pojawiają się mieszanki ryżu z warzywami oraz ryże ekspresowe do podgrzania w kuchence mikrofalowej. Oczywiście wciąż najpopularniejszymi odmianami są ryż biały długoziarnisty oraz brązowy pełnoziarnisty (zwany też naturalnym)” – dodaje Konrad Łazęcki, Kierownik Portfolio Dań Gotowych Mars Polska.
Najpopularniejszy wśród Polaków ryż biały doskonale komponuje się zarówno z ostrymi przyprawami, jak i słodszymi aromatami. Jak przyznaje Joanna Janczy, PR Manager firmy Konpack ofertę firmy sprofilowano pod kątem wymagań grupy docelowej – w portfolio produktowym znajduje się linia Fit’s adresowana do zapracowanych mieszkanek dużych miast. Z myślą o nich Konpack przygotował też wiele smacznych mieszanek, z których można szybko przygotować zdrowy posiłek. Nowością w ofercie jest natomiast Wiejska Spiżarnia. Jest to marka economy, czyli bardzo dobra jakość w przystępnej cenie. Producent liczy na to, że marka ta na stałe zagości w spiżarni każdej pani domu.
Ryżowe przysmaki
Łatwość przyrządzania, bogactwo składników odżywczych oraz coraz większa świadomość konsumentów w zakresie zdrowego odżywiania sprawia, że ryż stał się podstawą wielu dań w polskiej kuchni.
Istnieje ogromna różnorodność potraw z wykorzystaniem ryżu. Popularne jest włoskiego pochodzenia risotto czy hiszpańska paella. Znane są też aromatyczne dania indyjskie, wschodnie pilaw. Ryż jest także jednym z podstawowych składników popularnych gołąbków, może być idealnym towarzyszem obiadowym kotleta schabowego, dodatkiem do zupy czy deseru, ale także smacznym pomysłem na urozmaicenie sałatki.
Do najpopularniejszych w Polsce potraw najczęściej używa się białego ryżu długoziarnistego bądź też pełnoziarnistego brązowego. Natomiast do przygotowania włoskiego risotto czy sushi wykorzystuje się ryż, którego ziarenka mocno sklejają się po ugotowaniu. Do potraw kuchni tajskiej najlepiej pasuje mocno aromatyczny ryż jaśminowy, z kolei do dań kuchni indyjskiej najlepiej podać typ basmati. Ma on wyrazisty orzechowy smak i nazywany jest królem ryżu.
Pomimo iż ryże specjalistyczne zyskują coraz większą popularność na polskim rynku, to jak doradza Konrad Łazęcki, w małym sklepie detalicznym powinno postawić się przede wszystkim na typ biały długoziarnisty. Wynika to oczywiście z ograniczonego miejsca na półkach dla tej kategorii. Można też zapewnić dostępność ryżu brązowego naturalnego, który cechuje się obniżonym współczynnikiem glikemicznym i jest ważnym składnikiem diety dla cukrzyków oraz osób bardziej dbających o smukłą linię.
Przede wszystkim klient powinien mieć wybór ryżu w wygodnych torebkach do gotowania, które wartościowo stanowią niemal 70% rynku. Warto też mieć dystrybucję ryżu luzem, który stosowany jest w tradycyjnej polskiej kuchni.
Pamiętajmy więc, aby w sklepowym asortymencie nie zabrało oprócz tradycyjnego białego ryżu także innych jego gatunków. W miarę możliwości warto urozmaicić ryżową półkę, tak by każdy klient mógł znaleźć odpowiedni dla swojej ulubionej potrawy gatunek.