Kategorie produktów

Mleczne przyjemności

Poniedziałek, 20 czerwca 2011 HURT & DETAL Nr 06 (64) / 2011
Drodzy Detaliści okres wakacyjny to dobry czas na zwiększenie zarobków. Kiedy doskwierają letnie upały klienci chętnie kupują orzeźwiające i odżywcze napoje mleczne. W sklepowych lodówkach powinniśmy mieć zatem duży wybór kefirów, maślanek i jogurtów. Nie zapominajmy także o mleku i mleku zsiadłym.
Niedobory wapnia, zaburzenia zdrowotne to częste skutki braku nabiału w diecie zarówno dzieci, jak i osób starszych.
Liczne kampanie promujące produkty mleczne mają na celu uświadomienie społeczeństwu jak ważny jest nabiał w diecie każdego człowieka. Całkiem niedawno, 1 czerwca w Dzień Dziecka w Zwierzyńcu Polska Izba Mleka we współpracy z Urzędem Miejskim w Białymstoku zorganizowała festyn poświęcony Światowemu Dniu Picia Mleka Szkolnego.
Tego typu imprezy między innymi przypominają, że spożywanie zalecanej ilości mleka i jego przetworów zaspakaja całkowicie zapotrzebowanie organizmu na wapń i witaminę B oraz niemal w 60% przeciętne zapotrzebowanie na białko.
Mleko towarzyszy naszej egzystencji od samego początku. W produkcji światowej 90% mleka pochodzi od krowy, a w mniejszych ilościach otrzymywane jest mleko kozie, bawole i owcze. Napój ten zapobiega osteoporozie oraz ma działanie profilaktyczne.
Z badań naukowców wynika, że dzieci, które regularnie spożywają produkty nabiałowe są znacznie zdrowsze i mniej narażone na nadwagę w wieku dorosłym. Jest głównym źródłem wapnia, potasu, magnezu, cynku, fluoru i innych pierwiastków.
Istnieje mały odsetek osób uczulonych na laktozę, czyli cukier mlekowy, dlatego też oprócz mleka również z tego względu warto mieć w sklepie fermentowane napoje mleczne takie jak jogurt, kefir, maślanka, które prawie nie zawierają laktozy i są doskonałą mleczną alternatywą dla alergików.
Na lepszą przemianę materii...
Zaliczany jest do zdrowej żywności, stosowany podczas terapii antybiotykowej i w wielu dietach odchudzających, ma kwaśny orzeźwiający smak, jest jednym z najstarszych napojów fermentowanych, posiada wartości odżywcze i lecznicze, które zwalczają także dolegliwości związane z kacem.
Mowa o kefirze, którego w czasie letnich upałów z pewnością nie może zabraknąć w sklepowych lodówkach, gdyż ten właśnie napój obok maślanki najlepiej sprzedaje się w okresie wakacyjnym.
Zdecydowanie częściej klienci wybierają kefiry naturalne, chociaż są i tacy, którzy preferują smakowe odmiany. Dla uatrakcyjnienia swojej oferty, jeżeli mamy na to miejsce, można pozwolić sobie na uzupełnienie sklepowego asortymentu o kefir smakowy.
Z mleka lub masła
To lekkostrawny napój, który pozytywnie wpływa na pracę jelit, otrzymuje się go przy wyrobie masła ze śmietany lub z mleka, z zastosowaniem specjalnych szczepów bakterii kwasu mlekowego. Oczywiście chodzi o maślankę, do posiadania której nie trzeba przekonywać chyba żadnego detalisty. Oprócz naturalnej maślanki warto też znaleźć odrobinę miejsca na coraz popularniejsze, zwłaszcza latem, owocowe smaki. Na rynku dostępne są między innymi smaki truskawki, brzoskwini czy owoców leśnych – i te właśnie są jednymi z najczęściej kupowanych w kategorii maślanek smakowych. W miarę możliwości wygospodarujmy miejsce na innowacje smakowe typu pieczone jabłko czy na przykład jabłko-mięta, ponieważ klienci chętnie próbują nowości produktowych. W sklepie powinniśmy mieć zarówno maślanki w kartonach, jak i w plastikowych butelkach. Coraz popularniejsze są także wygodne kartonowe pojemniki z nakrętką.
Zdrowa przekąska
Naturalny, z ziarnami, owocowy, z kawałkami owoców, pitny i uwielbiany zarówno przez dzieci, jak i dorosłych konsumentów, zadowala nawet najwybredniejsze podniebienia i przekonuje, że to co zdrowe, może być również smaczne. Jogurty są najszybciej rosnąca kategorią w segmencie napojów mlecznych, dlatego też pomiędzy producentami widoczna jest silna konkurencja i walka o konsumenta.
Chociaż jogurty cieszą się dużą popularnością wśród społeczeństwa, to jednak jeszcze daleko nam do naszych europejskich sąsiadów.
Jogurty naturalne to nie tylko zdrowa i dietetyczna przekąska, ale także doskonały i mniej kaloryczny zamiennik śmietany. Naturalne jogurty często występują z dodatkami ziaren różnych zbóż. Oczywiście w sklepie nie możemy zapomnieć o jogurtach owocowych, królem smaków jest truskawka, ale warto jest też posiadać inne, tak aby klienci sklepu mogli znaleźć swoje ulubione. Jeżeli mamy taką możliwość możemy uzupełnić asortyment sklepowy w jogurty pitne o większych pojemnościach, niż zwykłe jogurty oraz te przeznaczone dla dzieci.
Do obiadu i nie tylko
Nie ma nic smaczniejszego na letni-lekki obiad niż młode ziemniaki posypane koprem, jajko sadzone i do tego… zsiadłe mleko. Napój ten można przygotować samemu, z mleka i kefiru, ale także warto mieć na półce w lodówce taki gotowy produkt. Zsiadłe mleko jest doskonałe na problemy żołądkowe i poprawia odporność całego organizmu. Żywe kultury paciorkowców obecne w zsiadłym mleku chronią przed rozwojem choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.
Wszystkie fermentowane napoje mleczne są nie tylko wyśmienitym orzeźwieniem, ale także mogą być dodatkiem do sosów czy chłodników, które często przyrządza się podczas gorącego lata. Jak podkreśla Elżbieta Zawadzka, Prezes Zarządu OSM TOP-TOMYŚL z uwagi na niską zawartość tłuszczu 1,5%-2%, mleczne napoje fermentowane są produktami niskokalorycznymi, więc mogą spożywać je osoby dbające o sylwetkę.
„Naturalne produkty fermentowane, czyli bez dodatków takich jak wsad owocowy posiadający syrop glukozowo-fruktozowy są wręcz zalecane przez dietetyków” – dodaje Alicja Tomaszewska, Specjalista ds. Handlu i Marketingu Robico.
Mleczne preferencje Polaków
Co wybierają konsumenci? Przyjrzyjmy się badaniom TGI przeprowadzonym przez Instytut MillwardBrown SMG/KRC. W okresie od kwietnia 2010 do marca 2011 roku wynika, że spożywanie mleka deklaruje 88,9% gospodarstw domowych, a jogurtów 77% Polaków w wieku 15-75 lat. 66,59% badanych spożywa tygodniowo mleko w ilości 1-3 litry, 25,05% 4-6 litrów, 8,36% 7 litrów lub więcej. 34,14% badanych spożywa tygodniowo jogurty w ilości 3-5 kubeczków po 150 g, 27,97% 2 kubeczki po 150 g, 18,38% 1 kubeczek po 150 g, 16,33% 6-10 kubeczków po 150 g, 3,18% 11 kubeczków po 150 g lub więcej.
Jeżeli chodzi o rodzaje jogurtów to jak wynika z badań 52,85% respondentów spożywa jogurty z kawałkami owoców, 34,32% naturalne, 31,32% owocowe, 22,56% z ziarnami zbóż/musli, 20,11% pitne, 18,6% kremowe, 12,02% z dodatkami (czekolada, orzechy), 7,13% bio, 5,76% jogurty 0%, 0,38% inne.
Warto pamiętać o tym, że w okresie letnim napoje mleczne są doskonałą alternatywą napojów słodzonych. Gaszą pragnienie, orzeźwiają i schładzają w upalne dni, a co najważniejsze dostarczają cenne witaminy i minerały potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Uzupełniając sklepowe półki pamiętajmy, że klienci szukają produktów wysokiej jakości, chętnie także próbują nowości. Producenci potwierdzają nawet trzykrotny wzrost sprzedaży tego typu napojów w okresie letnim. Pamiętajcie o tym Drodzy Detaliści – a mleczny strumień zysków z pewnością przypłynie do Waszego sklepu.

tagi: FMCG , HURT&DETAL , produkty mleczne , przetwory mleczne , mleko , napoje mleczne , kefir maślanka , jogurt , mleko zsiadłe ,