Według marcowego sondażu Ipsos, 22% Polaków uważa, że sprawy naszego kraju zmierzają w dobrym kierunku, co stanowi wzrost o 3 punkty procentowe w stosunku do ubiegłego miesiąca. Co mogło wpłynąć na tę poprawę?
W okresie od ostatniego pomiaru nie nastąpiły żadne nowe polityczne czy ekonomiczne zawirowania, które mogłyby negatywnie wpływać na nasz optymizm. Wskaźniki makroekonomiczne (takie jak wzrost wskaźnika bezrobocia) odczuwalne mogą być dopiero w średnim i długim horyzoncie czasowym (a i tak poziom bezrobocia cechuje sezonowość i jego obniżenie w okresie wiosenno-letnim).
Na poprawę nastrojów może mieć pewien wpływ okres wiosenny, wskazuje na to analiza historyczna WOK. Jeśli przeanalizować wstecz wyniki tego prowadzonego od 20 lat pomiaru, można powiedzieć, że w ostatnim dwudziestoleciu okres wiosenny był niemal zawsze okresem stabilnych lub poprawiających się nastrojów, zaś spadki w tym czasie pojawiały się bardzo rzadko.
Co warte odnotowania, w marcu wzrost zanotowały wszystkie wskaźniki składowe WOK. Ocena Klimatu Gospodarczego w stosunku do poprzedniego miesiąca poprawiła się o bez mała 7 pkt (uzyskując wynik 64,3 pkt), a Wskaźnik Bieżący, odnoszący się zarówno do oceny obecnej sytuacji krajowej gospodarki, jak i sytuacji materialnej gospodarstw domowych, wzrósł o 5 pkt (osiągając poziom 66 pkt). Jakkolwiek połowa Polaków jest zdania, że sytuacja gospodarcza w Polsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy pogorszyła się, to jednak w stosunku do pomiaru lutowego odsetek pesymistów uległ zmniejszeniu aż o 5 punktów procentowych. Dodatkowo zmniejszeniu uległ odsetek badanych obawiających się o naszą gospodarkę i jej stan w ciągu najbliższych 12 miesięcy: w marcu 40% Polaków obawiało się pogorszenia podczas gdy w lutym odsetek ten wynosił 45%. 11% z nas wierzy w poprawę gospodarczą (8% w lutym).
Pozytywnym sygnałem jest również wzrost wskaźnika Skłonności do Zakupów, który uzyskał wynik 86 pkt (różnica w porównaniu do zeszłego miesiąca wyniosła +2 pkt). Dodatkowym bodźcem sprzyjającym zakupom może być informacja, że zwiększył się odsetek Polaków deklarujących poprawę sytuacji finansowej w ich gospodarstwach domowych. W lutym możliwość odkładania pieniędzy deklarowało 8% badanych, w marcu odsetek ten osiągnął poziom 12%.
Wszystkie te dobre informacje przekładają się na wzrost następnego z obserwowanych wskaźników: Wskaźnika Oczekiwań względem przyszłości. W stosunku do zeszłego miesiąca, wzrósł on o ponad 5 pkt (osiągając poziom 82,4). Optymistyczne patrzenie w przyszłość powoduje, że mniej obawiamy się bezrobocia. W porównaniu do lutowego pomiaru wzrósł odsetek Polaków twierdzących, że bezrobocie będzie spadać (w lutym takiego zdania było 6% z nas, obecnie 9%).
tagi: nastroje konsumenckie , konsumenci , Ipsos ,
Mondelēz International zainwestował w estońską firmę...
„Od początku roku znacząco wzrosła zmienność i...
W I kwartale br. liczba wniosków dotyczących założenia...
Co ósmy wciąż jednak nie potrafi ich wskazać...
Obecnie 49,1% Polaków dobrze ocenia swoją sytuację...
Platforma strategicznego dialogu w Warszawie i Waszyngtonie...
Kobiety wciąż są w mniejszości we władzach spółek...
Eksperci szacują, że niewyspani pracownicy mogą kosztować...