Świeżo wytłoczona oliwa z oliwek extra vergine to w 100% naturalny sok z oliwek. Ma ona gęstą konsystencję, bardzo intensywny smak – charakterystyczny dla danej odmiany oliwek i okresu ich zbioru – a także przyjemny i zdecydowany zapach gaju oliwnego, skoszonej trawy czy zielonego pomidora. Jednak jednogatunkowa oliwa z oliwek jest zazwyczaj ceniona głównie przez prawdziwych koneserów, którzy akceptują jej goryczkę oraz nadzwyczaj mocny smak i zapach owocu oliwki.
W celu pozyskania większej grupy smakoszy i równocześnie otrzymania harmonijnego i bardziej zbilansowanego smaku danej oliwy producenci stosują tzw. kupaż oliwny. Proces ten polega na mieszaniu kilku oliw o najwyższej jakości, odmiennych walorach smakowych i niuansach zapachowych. .
„Oliwy jednogatunkowe to rarytas, który jednak dla osób, nie będących oliwnymi ekspertami, jest zbyt intensywny. Zdecydowana większość odmian oliwek musi się uzupełniać pod kątem smaku i aromatu, aby finalnie powstał z nich produkt o wysokiej jakości. I właśnie dlatego to mieszanki oliw są przykładem wyjątkowej kompozycji smakowej, którą chwalą nie tylko koneserzy, ale wszyscy konsumenci przez cały rok” – podkreśla Joanna Świątek, Brand & Trade Marketing Manager w firmie Monini Polska.
Zapewnienie stałego dostępu do ulubionej oliwy, to dodatkowy powód mieszania oliwy przez jej producentów. Zbiory oliwek trwają tylko kilka miesięcy w roku i nie zawsze są one jednakowe, utrudnia to uzyskanie smaku oliwy o wcześniej opracowanej i ustalonej recepturze. Dlatego w celu otrzymania produktu wysokiej jakości należy najpierw wybrać najlepsze oliwy ze zbiorów w danym roku, a następnie zmieszać je w odpowiednich proporcjach. Mieszanie oliw (blending) to prawdziwa sztuka wymagająca wieloletniego doświadczenia.
Warto przetestować różne rodzaje oliwy, by znaleźć tę, która w największym stopniu przypadnie do gustu użytkownikom. Przykład oliwy z portfolio Monini, która stanowi szczyt sztuki olejarskiej, to GranFruttato. Powstaje ona właśnie w wyniku połączenia wielu rodzajów oliw najwyższej jakości. Dzięki zastosowaniu właściwych proporcji (na podstawie receptury Zefferino Monini) oliwa ta charakteryzuje się bardzo złożonym smakiem, aromatem oraz niepowtarzalnymi cechami organoleptycznymi i znaczącymi właściwościami zdrowotnymi.
GranFruttato produkuje się z oliwek nie do końca dojrzałych. Dzięki temu jest ona szczególnie bogata w antyutleniacze (polifenole), które nie tylko gwarantują dłuższą trwałość produktu, chroniąc go przed utlenieniem, ale nadają mu intensywny smak i aromat. Oliwa GranFruttato ma czysty, niczym niezakłócony aromat świeżej oliwki, podobny do zapachu, jaki można poczuć w tłoczni. Jej smak jest dość pikantny, z przyjemnym odcieniem migdałowym. Wystarczy kilka kropel GranFruttato, aby danie zyskało wyjątkowy charakter. Idealnie podkreśli ona smak mięsa z grilla, bruschetty czy pieczonych ziemniaków.
tagi: Monini , GranFruttato ,
W warszawskim centrum handlowym Wola Park...
Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol już kolejny rok z rzędu –...
W kwietniu ceny w sklepach wzrosły rdr. średnio o 5,6%, czyli...
Dwóch na trzech ankietowanych, zaciągając kredyt lub...
Mennica Skarbowa odnotowała około 50-procentowy wzrost...
Co ósmy wciąż jednak nie potrafi ich wskazać...
Obecnie 49,1% Polaków dobrze ocenia swoją sytuację...
Platforma strategicznego dialogu w Warszawie i Waszyngtonie...