Kategorie produktów

Śniadaniowe puzzle

Piątek, 15 kwietnia 2011 HURT & DETAL Nr 04 (62) / 2011
Poranny posiłek powinien zawierać wszystkie niezbędne komponenty odżywcze, dlatego musi być złożony z różnorodnych produktów. Odpowiednio dobrane składniki, niczym puzzle stworzą wzorową całość śniadaniową, która dostarczy energii na resztę dnia. Podpowiemy zatem jakie produkty warto mieć na półkach.

Polskie śniadania to przede wszystkim kanapki, najczęściej z wędlinami i różnego rodzaju serami bądź dżemem. Popularne są także płatki śniadaniowe z jogurtem lub mlekiem oraz twarożki. Są też zwolennicy jajecznicy, kiełbasek na gorąco, a nawet naleśników. Tego typu bardziej obfite i wymagające więcej przygotowywania posiłki jemy w weekendy i dni wolne od pracy, kiedy nie musimy rano nigdzie się śpieszyć.


Prawidłowe żywienie oraz dbanie o zdrowie polega na urozmaicaniu posiłków, oczywiście przy zachowaniu umiaru w ilości jedzenia. Nie ma produktu żywnościowego, który dostarczałby wszystkich składników pokarmowych w odpowiednich ilościach. W związku z tym, aby nie dopuścić do powstania niedoborów należy w codziennym jadłospisie uwzględnić produkty ze wszystkich grup: zbożowe, warzywa i owoce, mleko i jego przetwory oraz te zawierające pełnowartościowe białko. Zasada urozmaicenia powinna dotyczyć wszystkich posiłków. Komponując swój jadłospis należy kierować się zasadami zdrowego żywienia.


Śniadanie jemy w domu, w pracy, czasem w szkole. Ważne, aby ten pierwszy posiłek spożyć do godziny 10. Wtedy bowiem spełnia swoją odżywczą i energetyczną rolę.


Niezbędny nabiał


Mleko oraz przetwory mleczne to najlepsze źródło wapnia – spożywanie ich w zalecanych dawkach (w przypadku mleka to 2 szklanki) zaspokaja w 100% dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek.

Mleko krowie ma skład chemiczny idealnie dopasowany do potrzeb żywieniowych dzieci i młodzieży, dlatego powinno być spożywane systematycznie. Warto pamiętać, że na śniadaniowym talerzu ucznia prawie każdego dnia jest jakiś produkt nabiałowy. Popularny nie tylko wśród najmłodszych jest zestaw mleko plus płatki śniadaniowe, müsli, bądź płatki owsiane.


Z badania TGI przeprowadzonego przez Instytut MillwardBrown SMG/KRC w okresie od stycznia 2010 do grudnia 2010 roku wynika, że spożywanie mleka deklaruje 89% gospodarstw domowych. 66,62% gospodarstw domowych spożywa 1-3 litry mleka w tygodniu, 24,99% 4-6 litrów, a 8,39% 7 litrów lub więcej.


Według tego samego badania spożywanie płatków śniadaniowych deklaruje 50,4% Polaków w wieku od 15 do 75 lat. 34,14% badanych spożywa płatki śniadaniowe raz w tygodniu lub rzadziej, 24,78% 2 razy w tygodniu, 21,42% 3-4 razy w tygodniu, 11,53% codziennie, 8,12% 5-6 razy w tygodniu. Szczegółowe informacje dotyczące marek płatków śniadaniowych spożywanych najczęściej przez respondentów, którzy zadeklarowali ich spożywanie znajdują się w zestawieniu tabelarycznym TOP 10.


Jeżeli ktoś nie lubi zwykłego mleka, może je z powodzeniem zastąpić mlekiem fermentowanym jak kefir, jogurt czy maślanka, a także popularnymi produktami nabiałowymi, jakim są twarożki i serki wiejskie. Mają one takie same własności odżywcze jak mleko, ale występują w niepowtarzalnej gamie smaków i zapachów.


Pamiętajmy więc o różnych rodzajach i smakach jogurtów i serków. Jogurty naturalne, owocowe czy z dodatkami ziaren to podstawa. Na śniadania – zwłaszcza zabiegani konsumenci – jedzą jogurt, dodają do niego na przykład müsli czy otręby. Dopiero potem w pracy uzupełniają śniadanie o dodatkowe wartości odżywcze. Popularnym śniadaniowym produktem są także białe serki czy twarożki. Te naturalne, w wersji light, czy z dodatkami na przykład szczypiorku zaspokoją gusta i potrzeby smakowe różnych klientów.


Jak wynika z badania TGI przeprowadzonego przez Instytut MillwardBrown SMG/KRC w okresie od stycznia 2010 do grudnia 2010 roku wynika, że spożywanie jogurtów deklaruje 76,7%, a twarożków i serków wiejskich w kubeczkach 68,2% Polaków w wieku 15-75 lat. 27,28% badanych spożywa jogurt 2 razy w tygodniu, 25,77% 3-4 razy w tygodniu, 23,37% raz w tygodniu lub rzadziej, 14,15% codziennie, 9,44% 5-6 razy w tygodniu.


28,54% badanych spożywa twarożek i serek wiejski w kubeczkach rzadziej niż raz w tygodniu, 27,30% raz w tygodniu, 24,34% 2 razy w tygodniu, 13,55% 3-4 razy w tygodniu, 3,83% 5-6 razy w tygodniu, 2,43% codziennie.


Szczegółowe informacje dotyczące marek jogurtów spożywanych najczęściej przez respondentów, którzy zadeklarowali ich spożywanie znajdują się w zestawieniu tabelarycznym TOP 10.


Do kanapki i nie tylko


Wciąż królową śniadań jest kanapka. Polacy jedzą jedną, dwie na śniadanie popijając filiżanką herbaty. Zazwyczaj są to kanapki z wędliną, serem żółtym i warzywami.


Zacznijmy więc uzupełnianie śniadaniowego asortymentu od wyboru dobrej jakości pieczywa. Klientom powinniśmy zapewnić zarówno biały chleb czy bułeczki, jak również różne rodzaje ciemnego, pełnoziarnistego pieczywa. Jeżeli klient w zakupowym koszyku ma już pieczywo, powinniśmy zaproponować mu... No właśnie co wybierają klienci – masło, margaryna czy mixy? To kwestia gustu i przyzwyczajenia. Dlatego też w naszym sklepie powinniśmy mieć szeroką ofertę tych produktów. Należy zwrócić również uwagę na produkty tłuszczowe typowo śniadaniowe, które proponuje wielu producentów.


Na kanapkę obowiązkowo powinniśmy mieć szeroki wybór wysokiej jakości wędlin. Różnego rodzaju chude szynki oraz polędwica są dobrą propozycją na pożywne śniadanie.


Pamiętajmy też o parówkach i kiełbaskach, które można zjeść na ciepło.


Oczywiście w żadnym sklepie spożywczym nie może brakować jajek. Ugotowane na miękko czy twardo są popularnym i wartościowym dodatkiem do porannego posiłku. Pamiętajmy też o dżemach i miodach. Nic tak nie przypomina beztroskiego dzieciństwa jak smak rogalika ze słodkim dodatkiem.
Do śniadania najczęściej pijemy herbatę. Największą popularnością cieszą się czarne zarówno ekspresowe, granulowane, jak i liściaste. „Herbaty pakowane w krajach ich pochodzenia długo zachowują świeżość, aromat i smak” – dodaje Oskar Szulca z Oskar International Trading Sp. z o.o.
Coraz więcej zwolenników mają też herbaty owocowe, a także zielone i czerwone. Warto więc pamiętać, żeby zapewnić klientowi szeroki wybór różnych rodzajów i smaków herbat. Do porannych posiłków idealnie pasują także kawy zbożowe oraz kakao, szczególnie lubiane przez dzieci. Pijemy je zwłaszcza podczas niedzielnych śniadań, kiedy mamy więcej czasu, aby celebrować ten ważny posiłek w gronie rodziny.


Do kanapek i nie tylko, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim zapewnijmy klientom szeroką ofertę świeżych warzyw. Do śniadania często też klienci kupują pełne witamin owoce, które dodają energii.


Producenci o śniadaniu


„Coraz częściej zdajemy sobie sprawę z tego, że śniadanie jest tak naprawdę najistotniejszym posiłkiem w ciągu dnia – ma za zadanie zapewniać siłę i energię na najbardziej pracowitą część dnia” – mówi Rafał Trąbski, Specjalista ds. marketingu ZM Pamso SA.


Panie wydają się być bardziej wymagające – dbając o szczupłą sylwetkę preferują produkty lekkie: chrupkie pieczywo, müsli z jogurtem czy serki homogenizowane. Mężczyźni przywiązują znacznie mniejszą uwagę do tego, z czego składają się ich śniadania. Tradycyjnie wybierają pieczywo, nabiał, jajka i chude wędliny. Na stołach Polaków pojawiają się też płatki kukurydziane na mleku, a jako dodatek do pieczywa dżemy i powidła.


Jednakże to, jakie produkty znajdują się na naszym talerzu, powinno zależeć nie tylko od naszych gustów, ale również od wieku czy rodzaju wykonywanej pracy.


Osoby młode, uczące się, powinny zadbać, aby śniadanie było pożywne i bogate w składniki, które przyczynią się do sprawnej pracy mózgu. Najlepszym rozwiązaniem są płatki na mleku, kanapki z wysokiej jakości szynką lub polędwicą, do tego bogaty w likopen pomidor, a na drugie śniadanie jogurt owocowy.


Inaczej jest w przypadku pracowników fizycznych – ci potrzebują produktów, które dostarczą im kalorii potrzebnych do ciężkiej pracy. Parówki, pełne wartości jajka, kilka plasterków żółtego sera i porcja pełnoziarnistego pieczywa. A do tego pełne witamin warzywa, które przyjdą do nas wraz z wiosenną porą, np. rzodkiewki czy ogórki.


„Pamso posiada w ofercie kilka produktów, które z powodzeniem polecić można klientowi szukającemu wysokiej jakości produktów „śniadaniowych”: szynki w plastrach – „Delikatna z kurcząt” czy „Szlachetna”, to tylko niektóre z nich. Idealne na śniadanie są też „Slimki” – parówki z szynki, które zawierają 91% mięsa” – dodaje Rafał Trąbski.


Niezmiennie od lat cenionym na polskich stołach produktem jest tradycyjne masło, bez którego wielu nie wyobraża sobie kanapki. Krzysztof Doliński, Dyrektor Handlowy MSM MOŃKI podkreśla, że produkowane z najwyższej jakości śmietany Masło Extra MSM MOŃKI to nie tylko doskonały smak, ale i źródło wysoko przyswajalnych tłuszczów zwierzęcych. Ze względu na zawartość witamin, minerałów i dobrego cholesterolu masła nie powinno zabraknąć w dobrze zbilansowanej diecie, szczególnie w przypadku osób spożywających niewielkie ilości mięsa. Doskonałym źródłem białka i wapnia są również sery dojrzewające. Kanapka sporządzona na bazie pełnoziarnistego chleba z dodatkiem masła, z plasterkiem żółtego sera i pomidora to sposób na szybkie, a jednocześnie pożywne i zdrowe śniadanie.


Rafał Kowalski, Kierownik działu Handlu i Marketingu Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Sierpcu podkreśla, że nabiał to dla wielu nieodłączny składnik śniadania – kanapki często podawane są z serem białym lub żółtym, płatki jemy z mlekiem. Również wiele gotowych produktów śniadaniowych to potrawy nabiałowe: jogurty pitne, maślanki. Popularną potrawą śniadaniową są również twarożki z różnymi dodatkami – z warzywami lub na słodko. W ofercie OSM Sierpc każdy znajdzie coś dla siebie. „Dla osób, lubiących sery białe mamy wybór serków twarogowych: Królewski, Wyborny, Krajanka. Dostępne są one w wersjach o różnej zawartości tłuszczu. Dla osób, które wolą sery żółte wybór jest jeszcze szerszy: ser Królewski w wielu odmianach (zwykły, wędzony, salami), ser Edamski, ser Śmietankowy, ser Magnat oraz wiele innych odmian. Jeśli ktoś na śniadanie wybiera płatki, proponujemy mleko oraz maślankę. Mamy także serek typu włoskiego Capri – doskonały nie tylko do kanapek, ale również do przygotowania śniadania w stylu włoskim – pomidorów z serem, bazylią i ziołami” – dodaje Rafał Kowalski.


Bogdan Woźniak, Prezes Spółdzielni Dostawców Mleka w Wieluniu zwraca uwagę, że ważne jest także, aby nie odbierać sobie przyjemności zbudowania posiłku mającego nasz indywidualny charakter lub stanowiącego udaną część szerszego dietetycznego przemyślenia.


„Aby to zadanie ułatwić, warto, aby nasi partnerzy w handlu nowoczesnym i tradycyjnym zapewnili ciągłą obecność takich produktów Spółdzielni Dostawców Mleka w Wieluniu, jak mleko, masło, sery twarogowe (chudy, półtłusty, tłusty), śmietany, serki homogenizowane smakowe a zwłaszcza twarożek kanapkowo-sernikowy ,,Mój Ulubiony” – mówi Bogdan Woźniak.


Jacek Wyrzykiweicz, PR & Trade Marketing Manager Hochland Polska podkreśla, że błędy żywieniowe popełniane w wieku szkolnym odbijają się niekorzystnie na zdrowiu i rozwoju dziecka, także na zdrowiu w wieku dorosłym, a brak śniadania przez wielu rodziców nie jest traktowany w kategoriach problemu. Śniadanie w opinii dietetyków powinno być najobfitszym posiłkiem w ciągu dnia, zarówno ucznia, jak i osoby dorosłej.


W ofercie Hochland Polska znajduje się sporo serów „śniadaniowych”, ale także zalecanych w codziennej diecie ze względu na to, że stanowią bogate źródło wapnia i białka. Szczególną popularnością cieszą się sery topione Hochland w krążkach, plasterkach, pudełkach czy bloczkach, ale także plasterkowane sery żółte Hochland w wielu niepowtarzalnych smakach. W ofercie można znaleźć sporo różnych propozycji, które mogą służyć do przygotowania śniadania. Sery z natury rzeczy są produktami masowo wykorzystywanymi na śniadania, przede wszystkim ze względu na właściwości odżywczei zdrowotne.


Szczególnie dobrym komponentem śniadań są także sery kremowe twarogowe (np. Almette)
wykorzystywane do smarowania pieczywa. „Konsumenci często do smarowania pieczywa stosują właśnie sery, w ten sposób kanapka bez dodatkowych składników jest praktycznie gotowa do spożycia. Na ciepłe śniadania wyśmienicie nadaje się zapiekany chleb tostowy z plasterkami sera topionego, oczywiście Hochland. Ostatnio wprowadziliśmy na rynek Twarożki z grubo krojonymi warzywami – rewelacyjnie wpisujące się propozycje śniadaniowe” – dodaje Jacek Wyrzykiewicz.
Jednak jeśli rano nie mamy ochoty na ciepły posiłek czy kanapki, możemy szybko i łatwo przygotować ich smaczną alternatywę. Jak podkreśla Aneta Świderska z Sante już jedna szklanka pożywnego, owocowego smoothie z napoju sojowego z wapniem Alpro soya z dodatkiem płatków owsianych dostarczy organizmowi niezbędnej porcji białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin, a jednocześnie pozwoli czuć się lekko i zdrowo.


Mateusz Szumny z działu Marketingu Bakoma stwierdza, że wiele osób za podstawę śniadania uważa jogurt naturalny. Sam jest źródłem wielu cennych wartości charakterystycznych dla mleka, z dodatkiem müsli lub otrębów może stać się pełnowartościowym śniadaniem. W dodatku jest dietetycznym rozwiązaniem, dla osób skrupulatnie liczących kalorie idealnym rozwiązaniem jest Jogurt Naturalny z 0% zawartością tłuszczu i bez dodatku cukru. Jest źródłem białka tak potrzebnego dla prawidłowego wzrostu i rozwoju kości. Chcąc wzbogacić swoje śniadanie w produkt mleczny należałoby uwzględnić w nim serek homogenizowany. Hommi to lekki serek o aksamitnej konsystencji. Jedyny na rynku z dodatkiem naturalnej wanilii – nada śniadaniu nowy wymiar. Najmłodszym Bakoma proponuje Bakusia – serek dedykowany dzieciom bogaty w witaminy A, D oraz E. Potrzebne do prawidłowego wzrostu, rozwoju kości oraz wspomagające odporność.


Idealnym rozwiązaniem na drugie śniadanie jest Bakuś do kieszonki. To serek homogenizowany dedykowany dzieciom, zamknięty w wygodnej, zakręcanej tubce. Można zabrać go do szkoły lub na wycieczkę. Pyszna przekąska nadaje się do spożycia aż 4 godziny po wyjęciu z lodówki. „Drugie śniadanie nie musi być czasochłonne i monotonne. Jogurt pitny Twist w wygodnej butelce pozwala zabrać go do pracy czy na uczelnię. To zdrowa i pyszna przekąska w sam raz dla osób w ciągłym biegu. Wybór 8 smaków sprawi, że nigdy się nie znudzi jako propozycja na poranny posiłek” – dodaje Mateusz Szumny.


Poranny posiłek jest najważniejszy w ciągu całego dnia i jak potwierdzają eksperci coraz więcej Polaków zaczyna sobie to uświadamiać. Oferta każdego sklepu powinna być więc bogata i różnorodna, tak aby klient mógł ułożyć dopasowane do swoich potrzeb śniadaniowe puzzle na talerzu. Pamiętajmy też, że każdego dnia z naszych półek ubywa produktów nabiałowych, pieczywa czy wędlin. Uzupełniajmy więc zapasy na bieżąco. Pełne półki i lodówki oraz świeże produkty to ważny dla każdego klienta atut.

tagi: FMCG , HURT&DETAL , śniadanie , posiłek , produkty śniadaniowe , składniki ,