Kategorie produktów

Świąteczne wypieki

Piątek, 16 marca 2012 HURT & DETAL Nr 3 (73) / 2012
Na świątecznym stole, oprócz tradycyjnych dań, w żadnym domu nie zabraknie słodkości, które zostaną upieczone własnoręcznie, bądź kupione gotowe. Mąka, cukry, bakalie, powidła – tych produktów zdecydowanie nie powinno zabraknąć na sklepowych półkach. Jakich jeszcze? Tych wszystkich, które są niezbędne do przygotowania tradycyjnych ciast wielkanocnych.

Wielkanoc to czas radości, a z nią oczywiście wiąże się to, co słodkie. Uwielbiamy ciasta, mazurki, serniki – święta kojarzą się zdecydowanie z unoszącym się w powietrzu zapachem tychże wypieków, wśród których królują baby wielkanocne. Gdy w Wielką Sobotę udajemy się do Kościoła, aby poświęcić pokarmy, w koszyczku obowiązkowo musi być jajko, które jest symbolem życia, baranek (symbol Chrystusa), kiełbasa (symbol dostatku), chleb (symbol pokarmu człowieka), sól, która chroni przed zepsuciem, chrzan (symbol przypominający Mękę Pańską) oraz babka wielkanocna, najlepiej własnoręcznie wypieczona. Jest ona symbolem dostatku i umiejętności kulinarnych. Zdecydowanie nie może jej zabraknąć.

Tradycja wypieku bab wielkanocnych sięga XV wieku – to drożdżowe ciasto, zwłaszcza słodzone miodem, jest jednym z najstarszych wypieków sporządzanych na terytorium Polski, początkowo na ziemiach południowo-wschodniej części kraju, by następnie zagościć na stołach wszystkich Polaków. Na tych średniowiecznych nie brakowało również kołaczy, placków i mazurków. Ponieważ wielkanocna baba jest symbolem dostatku i umiejętności, wypiekano ją ze szczególną starannością, aby była jak najbardziej dorodna. Ciasto powinno być równomiernie wyrośnięte – wówczas cała rodzina może liczyć na powodzenie.

Pamiętajmy, że Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, będące czasem, w którym chrześcijanie z całego świata celebrują to wydarzenie. Oczywiście najważniejszymi symbolami tego święta są: krzyż, którego adoracja odbywa się w Wielki Piątek, Baranek Boży oraz ogień będący symbolem Wielkiej Nocy. Wielkanoc to również kolorowe pisanki – najstarsze pochodzą z Mezopotamii, a ich wiek oceniany jest na ponad… 5 tys. lat!

Te trochę „młodsze” pochodzą z Egiptu, Persji, Cesarstwa Rzymskiego i Chin. W Polsce zwyczaj malowania wielkanocnych jajek pojawił się prawdopodobnie w X wieku. Kolejnym wielkanocnym symbolem odrodzenia jest zając – a dokładnie symbol odradzającej się przyrody, wiosny i płodności. Został on zaczerpnięty ze starej germańskiej tradycji, polegającej na tym, że dzieci poszukiwały kolorowych jajek, pozostawionych – oczywiście – przez wielkanocnego zajączka. Niemcom zawdzięczamy pierwsze jadalne zajączki, które na rynku pojawiły się w 1800 roku. Wówczas można było zakupić te wykonane z ciasta lub cukru.

Pieczemy babę wielkanocną

Tradycyjna baba wielkanocna to ciasto, do którego przyrządzenia niezbędne są drożdże piekarskie, bądź piwne, rozcieńczone ciepłym mlekiem, do których po wyrośnięciu dodajemy jajka oraz oczywiście mąkę, cukier i rozmaite bakalie. Upieczona baba obowiązkowo jest lukrowana. Rodzajów bab wielkanocnych jest wiele, warto wymienić chociażby takie, jak: babka biszkoptowa, pomarańczowa, cytrynowa, migdałowa, ucierana, parzona, żółtkowa, piankowa, śmietankowa, puchowa oraz baba z rożna, czyli po prostu jakże lubiany i popularny sękacz.

Ponieważ wielkanocna baba jest „kapryśna”, warto pamiętać, że lubi ciepło i delikatne traktowanie. Zatem ciasto w formach należy otulić najlepiej materiałem z lnu, zamknąć okna, aby nie było przeciągów, a upieczone muszą być wykładane wyjątkowo ostrożnie. Ponoć temu delikatnemu ciastu może zaszkodzić nawet hałas, zatem lepiej w jej obecności mówić szeptem. Natomiast tajemnica puszystości bab wielkanocnych ukryta jest w proporcji mąki do jajek: im mniej mąki, a więcej żółtek, tym lżejsza babka.

Makowiec

Makowiec, inaczej strucla z makiem, to ciasto przeważnie drożdżowe, rzadziej kruche, zwinięte z samą masą makową lub z masą makową na biszkopcie. Do jego przygotowania potrzebujemy produkty takie jak: mak, masło, miód, cukier, bakalie, jajka, drożdże i oczywiście mąkę. Upieczone ciasto warto polukrować i dla ozdoby posypać rodzynkami, płatkami migdałów czy wiórkami kokosowymi.

Mazurek

Mazurek to tradycyjne i bardzo słodkie ciasto kuchni polskiej. Mazurki przyrządzane są na bazie ciasta przeważnie kruchego, ale także biszkoptowego, makaronikowego, marcepanowego, na które nakładane są przeróżne masy z marmoladą, dżemem, czekoladowe, cytrynowe, waniliowe, a całość może być polukrowana oraz ozdobiona bakaliami czy owocami. Mazurki są zatem kolorowe, pięknie zdobią wielkanocne stoły, jak również mają najróżniejsze kształty – są okrągłe, owalne, kwadratowe, trójkątne.

Gotowe ciasta

Pieczenie, chociaż czasochłonne, to bardzo przyjemne zajęcie, zwłaszcza gdy włączy się w nie cała rodzina. Wówczas wspólnie możemy doskonale się bawić. Ale czy faktycznie musimy poświęcić temu naprawdę sporo czasu i energii? Na szczęście już nie. Na rynku dostępnych jest wiele najróżniejszych ciast z proszku, które w łatwy i szybki sposób możemy przygotować w domu. To niezwykła wygoda dla obecnych, żyjących w wiecznym pośpiechu konsumentów. Zatem warto w ofercie sklepu posiadać nie tylko produkty niezbędne do przyrządzenia baby wielkanocnej, makowca czy mazurka, ale również ciasta w proszku i różnych dodatków, szczególnie, że chociaż nadal jesteśmy tradycjonalistami jeżeli chodzi o potrawy świąteczne, to coraz chętniej dodajemy do nich i inne, czasami mniej kojarzące się z danym świętem.

Jeśli chcemy zaskoczyć kogoś kuszącym deserem, lecz wątpimy w swoje zdolności kulinarne, warto sięgnąć po gotowe ciasta. Należy jednak wybrać takie, które wypiekane są według tradycyjnej receptury i nie zawierają konserwantów, ani sztucznych aromatów. W tym celu najlepiej udać się do sprawdzonej cukierni lub spróbować np. Ciast Świeżych Dan Cake. „Ciasto karmelowe to wypiek z nowej kolekcji Ciast Świeżych, które w zupełności pobawione są substancji konserwujących. Ciasta te przygotowywane są na bazie jedynie naturalnych składników, przez co mają znacznie krótszy czas przydatności do spożycia” – tłumaczy Marta Wasilewska z Dan Cake. – „Ciasto karmelowe jest zatem doskonałą propozycją dla osób, które cenią świeże wypieki, ale nie zawsze mają czas i chęć by zabrać się za pieczenie”.

Ciasta w cyfrach

Jak podają badania TGI MillwardBrown SMG/KRC z okresu styczeń – grudzień 2011 – spożywanie ciast z proszku deklaruje 22,9% Polaków. 5,36% badanych respondentów spożywa ciasta z proszku raz w tygodniu lub częściej, 23,57% 2-3 razy w miesiącu, 25,15% raz w miesiącu i blisko połowa respondentów (45,93%) rzadziej niż raz w miesiącu. Do marek ciast z proszku spożywanych zdecydowanie najczęściej przez Polaków należą: Dr. Oetker (43,23%), Delecta (36,16%), Gellwe (15,87%) oraz Deco Morreno Grupy Maspex Wadowice (8,6%).

Jak podają dane Nielsena rynek artykułów do pieczenia i dodatków do ciast wart był w okresie: grudzień 2010 – listopad 2011 blisko 233,5 mln złotych.

Jeżeli chodzi o lokalizację sprzedaży, to artykuły do pieczenia i dodatków do ciast zdecydowanie największą popularnością cieszą się w supermarketach, którym przypada 40,9% udziałów w ujęciu wartościowym. Na drugim miejscu plasują się średnie sklepy spożywcze, którym przypada 17,6%. Na trzecim miejscu znajdują się hipermarkety (14,8%). Małym i dużym sklepom spożywczym przypada odpowiednio 13,5% oraz 13,2%.

Cukier to podstawa

Ciasto nie może nie być słodkie. Zatem jednym z głównych jego składników jest cukier. Jest on jakże podstawowym asortymentem każdego sklepu! Ofertę warto poszerzyć nie tylko o ten tradycyjny, w kilogramowej paczce, ale i jego ciekawe odmiany. A niektóre propozycje producentów są bardzo interesujące. Przyjrzyjmy się ofercie produktowej Cukru Królewskiego (Südzucker Polska). W przyrządzaniu wypieków wielkanocnych z całą pewnością przydatny będzie cukier puder w młynku oraz drobny cukier biały i trzcinowy w kartonie z zakrętką. To bardzo fajne rozwiązania, które nie tylko ułatwią nam pracę w kuchni, ale pomogą zachować porządek wokół miejsca naszej słodkiej pracy. Cukier puder w młynku jest doskonałym rozwiązaniem do dekoracji ciast. Nie trzeba go już bowiem przesiewać przez sitko, czego efektem było udekorowanie nie tylko ciasta, ale i blatu kuchennego, podłogi, stołu, obrusu. To niby proste urządzenie ułatwi nam zadanie, które wykonamy łatwo, szybko, przyjemnie, zachowując przy tym czystość. Natomiast dzięki miarce i dozownikowi, które zostały umieszczone na kartonie z cukrem drobnym białym i trzcinowym, potrzebną ilość cukru możemy odsypać wprost z opakowania. To również jest bardzo fajne rozwiązanie, które spodoba się każdej domowej gospodyni, ponieważ dzięki niemu nie będziemy musieli używać już szklanki, wagi kuchennej, czy innych sprzętów, które do tej pory wykorzystywaliśmy w tym celu. Cukier drobny, ze względu na swoje drobne kryształki, w kartonie z zakrętką, łatwiej się rozpuszcza, jest więc idealnym dodatkiem do wszelkich wypieków.

Ciekawą ofertę znajdziemy również wśród cukrów SweetFamily (Nordzucker Polska), które w swej rodzinie posiadają produkty na każdą okazję, w tym oczywiście na Wielkanoc: do wypieku i dekorowania pysznych ciast, do przygotowywania aromatycznych galaretek, które również mogą być ciekawą dekoracją np. serników (jakże popularnych podczas zbliżających się świąt) oraz oczywiście do słodzenia wszelakich napojów, jak chociażby do herbaty, kawy i soków. Dzięki swej doskonałej rozpuszczalności cukier puder SweetFamily może być używany do wypieku delikatnych ciast i biszkoptów. Dodaje blasku smakowitym lukrom i wybornego smaku kremowym nadzieniom. To również doskonały produkt na fantazyjne dekoracje, które przyozdobią każdy wypiek. Ciekawą propozycją jest cukier brązowy SweetFamily o szlachetnej nucie karmelu. To doskonała propozycja, szczególnie polecana przy przygotowywaniu aromatycznych wypieków, takich jak pierniki oraz ciasta z bakaliami i czekoladą. Uwydatnia aromat oraz wzbogaca smak, barwę i konsystencję ciasta. Cukier brązowy SweetFamily doskonale nadaje się również do dań na słodko, do musli i pysznych koktajli.

Dekoracja równie ważna

Na ładną dekorację zasługuje każde ciasto – co do tego zapewne nikt nie ma wątpliwości. Ale te wielkanocne powinny mieć wyjątkowo piękną. Przydadzą się do tego gotowe kolorowe posypki, czekoladowe, wiórki kokosowe i całe bogactwo bakalii. Ich oferta w okresie przedświątecznym powinna być szczególnie bogata. Jest to bardzo fajny asortyment – na sklepowej półce nie zabiera zbyt wiele miejsca, a ze względu na swoją popularność, jest chętnie kupowany, czyli można na nim zarobić. Pamiętajmy również o tym, że bakalie są bardzo zdrowe i z chęcią sięgamy po nie nie tylko przy okazji pieczenia ciast, ale i aby jeść je same.

Oryginalnym pomysłem na dekorację wypieków jest cukier perlisty Cukru Królewskiego, który kształtem przypomina nieregularne perełki. Co ciekawe, nie zmienia on swojej konsystencji i koloru pod wpływem temperatury, dlatego możemy nim ozdabiać domowe wypieki zarówno przed, jak i po pieczeniu. Cukier perlisty może sam w sobie być ciekawą dekoracją ciast, ale równie pięknie będzie prezentował się na polewie czekoladowej czy na kolorowych mazurkach, niejako rozświetlając je.

Jeśli chcecie mieć Państwo jak najwięcej przyjemności z wielkanocnych wypieków, to po pierwsze zróbcie je całą rodziną wspólnie, a po drugie koniecznie w okresie przedświątecznym poszerzcie ofertę sklepu o dodatkowe produkty takie jak cukier, mąka, konfitury, marmolady i różnego rodzaju artykuły do pieczenia i dekoracji ciast.

Maja Święcka

tagi: ciasta ,