Wśród serów możemy dokonać podziału ze względu, np. na rodzaj mleka, z jakiego są wytwarzane: krowie, owcze, kozie. Ale są też mieszane, jak na przykład grecka feta, która wytwarzana jest z połączenia mleka koziego i owczego. Istnieje także podział serów ze względu na technologię produkcji skrzepu. I tutaj wyróżnić możemy: sery podpuszczkowe (miękkie, twarde, półtwarde), kwasowe (sery białe), podpuszczkowo-kwasowe (homogenizowane oraz typu cottage cheese), zwarowe (ricotta), topione, smażone.
Na kanapkę – zamiast masła?
Właśnie w takiej formie konsumenci najczęściej wykorzystują serki do pieczywa. Dzięki nim zrobienie smacznej i pożywnej kanapki zajmuje chwilę.
Spożywanie serków śmietankowych do smarowania pieczywa deklaruje 63,7% Polaków w wieku 15-75 lat (źródło: badanie TGI MillwardBrown SMG/KRC, styczeń-grudzień 2011).
Najwięcej respondentów (27,47%) spożywa je 2 razy w tygodniu, 23,43% – rzadziej niż raz w tygodniu, 22,10% – raz w tygodniu, 18,06% – 3-4 razy w tygodniu, 5,37% – 5-6 razy w tygodniu, 3,57% – codziennie.
Wśród marek serków śmietankowych do smarowania pieczywa respondenci najczęściej wymieniali Almette i Kanapkowy z Hochland. Dalsze, choć znaczące pozycje na rynku zajmują Bieluch, Twój Smak z OSM Piątnica, Ostrowia, Mlekovita, Świeży z firmy Turek, Krem śniadaniowy z Hochland, Kremowy i pozostałe marki z firmy Turek, a także Włoszczowa, Tartare i inne.
Wśród serków do pieczywa producenci oferują szeroki wybór smaków. Taki też wybór musimy zapewnić swoim klientom. W sklepie powinny znaleźć się z pewnością serki śmietankowe – naturalne, czyli bez żadnych dodatków, ale także ze szczypiorkiem, czosnkiem, papryką, pomidorami, ziołami, a także z ogórkiem, koperkiem, wędliną czy chrzanem.
Gusta konsumentów są zróżnicowane i warto zaspokoić każdy, zwłaszcza że w obrębie tej półki klienci lubią nowości. Warto więc także zwrócić uwagę na serki do smarowania, które można wykorzystać w kuchni, w innej – niż na kanapkę – postaci. Taką nowością jest Serek Świeży waniliowy z Mleczarni Turek, który nadaje się także do naleśników czy jako samodzielna przekąska.
Sery żółte
Większość serów dostępnych w Polsce na sklepowych półkach to sery podpuszczkowe twarde. Wśród nich rozróżniamy sery typu:
• szwajcarskiego – mają dziury wielkości wiśni lub orzecha (np. ementaler, mazdamer)
• holenderskiego – mogą mieć niewielkie dziury, ale zazwyczaj ich nie mają (np. gouda, edam)
• holendersko-szwajcarskiego – mogą mieć drobne dziurki (np. tylżycki, mazurski, warmiński)
• włoskiego – charakteryzuje je intensywny smak, nadają się do starcia (np. parmezan)
• angielskiego – to np. cheddar, nie posiada oczek, jest kruchy
• bałkańskiego – mają łagodny smak i zapach (np. feta, oscypek)
Dlaczego ser ma oczy?
Dziury zobaczyć możemy w wielu rodzajach serów żółtych. Mogą być małe, duże, o nieregularnych kształtach – niezależnie od tego jak wyglądają, wszystkie powstają z tego samego powodu – przez bakterie. Kiedy ser zaczyna dojrzewać, zmienia zapach i smak. Wydziela się przy okazji tego procesu dwutlenek węgla, który, nie mogąc wydostać się na zewnątrz, tworzy puste przestrzenie w twardniejącej masie.
Wielkość dziur zależy od gatunku sera. I tak na przykład sery typu szwajcarskiego – ementaler czy mazdamer – powinny mieć dziury wielkości wiśni lub orzecha. Sery typu holenderskiego – edamski czy gouda – raczej dziur nie mają, natomiast holendersko-szwajcarskie mogą mieć drobne dziurki, na przykład wielkości ziarnka grochu. Dziury nieregularne, postrzępione, popękane mogą świadczyć np. o nieprawidłowo krótkim okresie dojrzewania.
Upodobania konsumentów
W Polsce żółte sery pojawiły się za sprawą holenderskich osadników, którzy pokazali, jak w przetwórstwie mleka „zrobić krok w przód”, przedłużając tym samym przydatność nabiału. Obecnie produkowanych jest wiele gatunków inspirowanych holenderskim doświadczeniem, wzbogaconym o regionalne zwyczaje.
Jak podają dane TGI MillwardBrown SMG/KRC (styczeń-grudzień 2011), spożywanie serów żółtych deklaruje 94,1% Polaków w wieku 15-75 lat. Ser żółty paczkowany spożywa 72,04% respondentów. Ponad połowa badanych częściej wybiera sery paczkowane w plastrach. 28,3% woli sery paczkowane w kawałku.
Spożywanie sera żółtego 2 razy w tygodniu deklaruje 28,49% respondentów, 25,77% spożywa 3-4 razy w tygodniu, 16,47% – raz w tygodniu, 11,51% – rzadziej niż raz w tygodniu, 9,57% – 5-6 razy w tygodniu, 8,20% – codziennie.
Wśród marek badani wymieniali: Hochland, Mlekovita, Warmia, Włoszczowa OSM, Łowicz OSM, Mlekpol, Spomlek, Turek, Bakoma, Ostrowia, Rolmlecz, Krasnystaw, Mońki OSM i inne.
Na sklepowej półce
W poszukiwaniu dodatkowej wiedzy o serach wybraliśmy się do kilku sklepów.
W placówce przy ulicy S. Bodycha w Warszawie dostępne są sery żółte pakowane. Jak opowiada Lucyna Byczek, ekspedientka – najlepiej sprzedają się sery paczkowane w plastrach. Na półkach dominuje marka Mlekovita i Włoszczowa OSM.
W sklepie mieszczącym się przy ul. Tomcia Palucha, prym wiodą sery paczkowane marki Hochland i Bakoma. Ale w tej placówce powodzeniem cieszą się także te sprzedawane na wagę. Jak przyznaje ekspedientka Ewelina, klienci bardzo lubią sery z dziurami.
Szeroki wybór serów dostępny jest w delikatesach w Ursusie. Tam prym wiedzie Serenada od firmy Spomlek.
Wiemy już zatem skąd dziury i dlaczego występują tylko w niektórych serach, jakie rodzaje rozróżniamy i które marki cieszą się zainteresowaniem konsumentów. Pamiętajmy też o nowościach, zwłaszcza w kategorii serów do smarowania pieczywa, które na wiosnę trzeba mieć także w wersji light.
Warto tę wiedzę wykorzystać w dobieraniu asortymentu do sklepu, a także w relacjach z klientem. Dobrze poinformowany sprzedawca wzbudza zaufanie i zachęca do zakupów.
Monika Dawiec
21 listopada 2024 roku w wieku 68 lat zmarł Krzysztof Pakuła...
W październiku 2024 r. całkowita wartość sprzedaży w...
W tym roku Polacy planują mniej kosztowne święta niż...
Obie strony czeka kilka lat przygotowań...
Sztuczna inteligencja jest coraz mocniej wykorzystywana przez...
Ankietowani wskazali pięć rzeczy, których obecnie...
Do zmian muszą się dostosować także małe przedsiębiorstwa...
Z początkiem stycznia 2025 roku Polska obejmie rotacyjną...