Kategorie produktów

Zmiana na lżejsze

Piątek, 15 kwietnia 2011 HURT & DETAL Nr 04 (62) / 2011
Wiosna w pełni. Słońce świeci coraz mocnej, a po zimie nie widać już śladu. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni zrzucają zbędne kilogramy, jedzą zdrowo i lekko. Częściej kupują produkty typu Fit czy 0%. Bo wiosna to czas zmian. Zmian na lepsze i lżejsze.

W wiosennym jadłospisie prym wiodą lekkie i mniej kaloryczne produkty.
Stosujemy przeróżne diety, ograniczamy kalorie oraz dbamy o ciało i wagę uważniej niż podczas zimy. Grube swetry, czapki i szaliki lądują na dnie szafy i podobnie powinno się stać ze zbędnymi kilogramami. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni będąc lżejszymi o parę kilogramów zimowych ubrań chcą pozbyć się także zimowych zapasów tłuszczyku. W związku z tym zaczynają zwracać uwagę na to co jedzą.


Z najnowszego badania GfK Polonia na temat zwyczajów żywieniowych wynika, że 52% Polaków lubi gotować, przy czym 31% robi to codziennie. Jeśli chodzi o codzienną dietę, to 34% Polaków stara się unikać produktów zawierających konserwanty, 29% unika produktów zawierających sztuczne barwniki, a 28% unika tłustych produktów. Jako powody wymieniają dbałość o organizm i zdrowe odżywianie się.


Redukcja kalorii


Klienci sklepu, szczególnie wiosną powinni mieć dostęp do szerokiego wyboru produktów typu Fit. Pamiętajmy, że zamiast białych bułeczek na stołach pojawiają się pełnoziarniste produkty. Chrupkie pieczywo, wafle ryżowe czy ciemny chleb są podstawą do wykonania zdrowej i lekkiej kanapki.
Chleb razowy pomaga dbać o szczupłą sylwetkę, ponieważ zawiera błonnik. Pszenne i żytnie bochenki są doskonałym źródłem magnezu oraz witamin z grupy B. W sklepie warto też mieć chleb na zakwasie, gdyż zawiera on kwas mlekowy, który ułatwia trawienie. Na sklepowych półkach nie może zabraknąć chleba pszennego, żytniego i pszenno-żytniego.


Pieczywo pełnoziarniste wspomaga działanie układu pokarmowego, redukuje ryzyko nadwagi oraz jest pomocne w profilaktyce chorób serca i cukrzycy. Produkty pełnoziarniste dają również dłuższe uczucie sytości po posiłku, redukują chęć sięgnięcia po słodycze oraz zapewniają lepsze samopoczucie.


Niezależnie od wielkości sklepu należy pamiętać także o posiadaniu produktów ze wszystkich segmentów pieczywa suchego – chrupkie, lekkie, wafle ryżowe, sucharki, maca. Warto mieć w swojej ofercie przynajmniej 2-3 produkty z każdej kategorii.


Jeżeli prowadzimy duży sklep spożywczy powinniśmy w tej kategorii posiadać większą ilość odmian smakowych i marek na półce.


Z badań Good Food wynika, że w 70% wafle ryżowe konsumowane są jako zdrowa zbożowa przekąska, a tylko dla 30 % użytkowników stanowią substytut pieczywa.


„Ta tendencja może się jednak zmieniać wraz ze wzrostem cen chleba, wówczas względy ekonomiczne mogą zainteresować część konsumentów i sprawić, że zwyczajnie bardziej opłacalne będzie kupowanie wafli ryżowych aniżeli chleba, który szybko traci świeżość” – informuje Jarosław Lis, Marketing Manager Good Food.


Poza pieczywem oczywiście klienci chętnie będą wybierali zamiast zwykłego jogurtu, twarożku czy sera ten w wersji light. Jak potwierdza Alicja Tomaszewska, Specjalista ds. Handlu i Marketingu Robico, na odżywianie typu FIT składają się wszystkie te produkty, które zawierają składniki sprzyjające redukcji tkanki tłuszczowej lub powodują szybsze spalanie węglowodanów. Z pewnością produkty nabiałowe z mniejszą zawartością tłuszczu i wartościami dodanymi w postaci błonnika witamin i minerałów są sprzymierzeńcami smukłej linii.


Szczególnie wiosną widać zmiany nawyków żywieniowych konsumentów. Związane jest to z faktem, że wraz z nadchodzącą wiosną, otrzymujemy więcej siły i witalności do walki ze swoimi słabościami i jesteśmy bardziej aktywni życiowo. „Dlatego też na wiosnę wprowadzamy sery żółte odtłuszczone. Dwa w opakowaniach jednostkowych i jeden Gouda Light do konfekcji” – dodaje Alicja Tomaszewska.


Wiosenne sałatki


Sałatki są kolorowe i wesołe. Dostarczają mnóstwa witamin i energii, a moda na nie nigdy nie przemija. Zawsze będą popularne jako zdrowy i smaczny posiłek w domu, pracy czy na przyjęciu. Rodzajów sałatek nie sposób policzyć. Można je zrobić ze wszystkiego co ma się pod ręką. To najbardziej eksperymentalne i uniwersalne danie na świecie. Sałatki mogą być podawane na przystawkę, jako lekki witaminowy dodatek do dania głównego, mogą też być deserem. A także samodzielnym daniem, jeżeli przyrządzimy je z dodatkiem ryżu, makaronu czy mięsa.
Co zatem musimy mieć na sklepowej półce? Podstawą każdej sałatki są warzywa.


Pamiętajmy więc, aby uzupełniać na bieżąco dział z warzywami i owocami o świeże produkty takie jak:
•     rzodkiewka – zawiera wiele witamin i minerałów, wspomaga walkę ze zmarszczkami i zapobiega wypadaniu włosów;
•     szczypiorek – poprawia przemianę materii w organizmie, zawiera karoten, mikroelementy, witaminy, działa także bakteriobójczo;
•     sałata – zawiera wiele błonnika wspomagającego odchudzanie, łagodzi objawy cukrzycy, oczyszcza i odświeża organizm;
•     pietruszka zielona – w jej skład wchodzą minerały, kwas pantotenowy, kwas foliowy (bardzo ważny dla kobiet w ciąży), witamina C.


Bardzo istotnym elementem każdej sałatki jest sos. Aby organizm mógł przyswoić wszystkie witaminy zawarte w warzywach, potrzebny jest tłuszcz. Najlepiej dobrej jakości oliwa.


Jak podkreśla Agnieszka Pilarczyk, Brand Manager Index Food, idealnym dodatkiem do wiosennej sałatki jest oliwa z oliwek extra vergine, która sama lub z dodatkiem octu balsamicznego, musztardy lub cytryny stanowi idealny dressing podkreślający bogactwo smaku. „Polskim klientom polecamy do wyboru oliwę z oliwek extra vergine Tradycyjną Olitalia mającą wyrazisty i lekko pikantny smak lub oliwę extra vergine Delikatną, która dzięki specjalnemu blendowi czaruje harmonijnym i delikatnym smakiem, nie tracąc nic ze swoich wartości odżywczych. Osobom, które nie lubią spędzać zbyt dużo czasu w kuchni lub nie mają odwagi by samemu eksperymentować z proporcjami polecamy oliwy z oliwek Olitalia smakowe, do wyboru z dodatkiem: cytryny, bazylii, czosnku, papryki chilli lub trufli” – dodaje Agnieszka Pilarczyk.


Do lekkich sałatek z surowych warzyw lub z ich przewagą najlepsze są dressingi (sosy na bazie oliwy i octu winnego, z ziołami), lub na bazie jogurtu. Powodzeniem cieszą się również sosy na bazie śmietany lub majonezu. Pasują do treściwszych sałatek, z dodatkiem gotowanych warzyw, makaronów, ryżu czy mięs.


Monika Rucińska, Brand Manager marki Develey Polska podkreśla, że marka Develey wychodzi naprzeciw oczekiwaniom konsumentów proponując bogatą ofertę dressingów. Paleta smaków jest różnorodna. Koneserzy tradycyjnych smaków mogą wybrać: dressing winegret, dressing czosnkowy oraz dressing ziołowy. Z kolei entuzjaści nowoczesnej kuchni mogą sięgnąć po dressing jogurtowy oraz dressing z 1000 wysp. Dressingi – teraz z nową pozłacaną etykietą – dostępne są w butelce o pojemności 200 ml. Ciekawą propozycją marki Develey jest również oferta dressingów w saszetkach. Praktyczne opakowanie 60 ml idealnie przyda się do wykorzystania w biurze czy w czasie podróży. Pomysły na swoje niepowtarzalne dressingi marka Develey czerpie wykorzystując zdobywaną latami wiedzę, nowe technologie oraz doskonale dobrane składniki. „Starannie dobrane kompozycje smakowe Dressingów Develey urozmaicą każdą wiosenną kuchnię. Dzięki nim szybko, wygodnie i w praktyczny sposób można przygotować każdą sałatkę” – dodaje Monika Rucińska.


Sos to nieodłączny element sałatki, ale już niewielu konsumentów wie, z jakich składników i jak go przygotować, by nadał daniu odpowiedni charakter. Jak zauważa Katarzyna Sadowska z Działu Marketingu Wyrobów Kulinarnych Nestlé Polska większość przygotowywanych sosów to sosy podstawowe – na bazie majonezu, oleju, doprawione solą, pieprzem, ewentualnie ziołami, które pasują do danej surówki czy sałatki.


Dlatego coraz więcej gospodarstw domowych używa sosów sałatkowych w torebkach, które oferują dobraną już właściwą kompozycję ziół i przypraw. Wystarczy dodać oliwę, wodę lub jogurt. W 2010 roku poziom penetracji tej kategorii wynosił 46,9%, co oznacza, że już prawie połowa gospodarstw w Polsce co najmniej raz w roku użyła do sałaty sosu z torebki. Najbardziej popularne warianty na tym rynku to: koperkowo- ziołowy, winegret, czy grecki, a więc mieszanki dobrze znanych ziół, które pasują zarówno do tradycyjnych polskich smaków, jak i pomagają nadać bardziej międzynarodowy charakter naszym sałatkom.


W okresie od kwietnia do końca września, kiedy mamy dostęp do tanich i świeżych warzyw warto zadbać w sklepie o ekspozycję kategorii sosów sałatkowych. Polacy, również poza sezonem, coraz częściej jedzą warzywa i szukają sposobu, jak przyrządzić je w smaczny sposób. „Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom marka WINIARY w zeszłym roku wprowadziła na rynek linię sosów „Z domowego ogródka”. Oferujemy 6 smaków, których receptury oparte są na naturalnych i popularnych polskich ziołach, znanych z przydomowych ogródków: koperkowo- ziołowy, winegret, czosnkowo- ziołowy, wiosenny ze szczypiorkiem, swojskie zioła oraz bazylia z oregano. Warto podkreślić, że sosy sałatkowe WINIARY nie zawierają dodatku glutaminianu sodu, sztucznych barwników czy konserwantów, co z pewnością docenia coraz szersza grupa świadomych konsumentów” – dodaje Katarzyna Sadowska.


Na ten rok marka Knorr przygotowała kolejne nowości w kategorii sosów sałatkowych. Jest to kontynuacja linii 2w1 czyli sosów sałatkowych z grzankami.


Nowe propozycje Knorr to: Sałatka Lazurowa z grzankami o smaku czosnkowym i Sałatka Hawajska z paprykowymi grzankami. Jest to idealna propozycja, która z jednej strony ożywi smak ulubionych warzyw, a z drugiej zainspiruje pomysłem na sałatkę. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów na opakowaniu znajduje się lista składników, potrzebnych do przygotowania sałatki, a na odwrocie opakowania gotowy przepis na sałatkę. Pomysł ten ułatwia zarówno klientowi, jak i detaliście dobór odpowiednich produktów.


Sosy sałatkowe to z całą pewnością kategoria rozwojowa. Jak podkreśla Sylwia Kalska, PR Manager Kamis S.A czynnikami sprzyjającymi dynamice wzrostu kategorii są edukacja związana z popularyzacją zdrowego trybu życia, zbilansowanej diety oraz wzrost świadomości konsumentów na temat roli jaką warzywa i owoce pełnią w codziennym odżywianiu. Konsumenci zatem świadomie szukają produktów, które ułatwią im stosowanie zdrowej diety. „Takimi produktami są właśnie sosy sałatkowe Kamis Fit up! Konsumentom proponujemy aż 5 wariantów smakowych sosów sałatkowych: Koperkowy, Pikantny, Prowansalski, Włoski i Klasyczny – wszystkie gwarantują doskonały smak sałatek, są łatwe w przygotowaniu i jako jedyne na rynku zawierają dodatek błonnika. Ale najważniejsze – sosy sałatkowe Kamis Fit up! to produkty bazujące wyłącznie na naturalnych składnikach, bez dodatku wzmacniaczy smaku, soli i cukru” – dodaje Sylwia Kalska.
Mimo, że okres wiosenny to czas nowalijek i świeżych warzyw, to jednak wielu klientów, z powodu braku czasu, chętnie wybiera mrożonki. W sklepowej lodówce powinniśmy mieć zatem zarówno mieszanki warzywne, odpowiednie do sałatek czy zup, jak i mrożone warzywa występujące „solo”, na przykład brokuły, kalafior czy szpinak.


Jak podkreśla Agata Bonikowska, Kierownik ds. Marketing Strategicznego – Mrożonki Hortex wiosną część z nas szczególnie zwraca uwagę na dietę, chcąc zgubić przybrane zimą kilogramy, stąd też częściej i chętniej sięga po warzywa i owoce. Rośnie grupa, młodych konsumentów, chcących poświęcać coraz mniej czasu na przygotowanie posiłków, ze względu na rosnące tempo życia. To właśnie oni są potencjalnymi nowymi nabywcami mrożonek. „Z oferty typowo sałatkowej warto zwrócić uwagę na Sałatkę jarzynową Hortex, która jest gotową mieszanką warzyw stosowanych do przygotowania tradycyjnej polskiej sałatki” – dodaje Agata Bonikowska.


Co jeszcze lekkiego?


Oprócz lekkich jogurtów, serków czy twarożków, specjalnych herbatek które wspomagają utrzymanie smukłej sylwetki, a także produktów sałatkowych producenci oferują inne produkty w wersji light.
Jak podkreśla Magdalena Nowak, Dyrektor ds. Marketingu firmy Regis Sp. z o.o. konsumenci coraz bardziej świadomie podchodzą do wyboru artykułów spożywczych i poszukują w produktach składników, które gwarantują wartość dodaną. „Nowością w kategorii produktów „fit” jest Twoja Zupka Fit, stanowiąca naturalne uzupełnienie diety osób korzystających z posiłków convenience. Produkt dedykowany jest konsumentom dbającym o smukłą linię oraz wybierającym lepszą alternatywę, bardziej naturalny sposób odżywiania, mimo iż szybki i wygodny” – dodaje Magdalena Nowak.
Dieta dietą, ale każdy nawet najbardziej wytrwały ma czasem chwilę słabości. Nie zawsze da się zrezygnować z podjadania między posiłkami. Zimą były to ciasteczka i czekoladki, wiosną zdecydowanie ograniczamy tego typu przekąski. Chipsy owszem, ale na przykład owocowe, jabłkowe czy kukurydziane. Popularne stają się także bakalie, które Polacy coraz częściej podjadają. Jeżeli nie przesadzimy z ilością są one zdrową i nietuczącą przekąską, która pozwoli utrzymać prawidłową wagę.


Wiosną większość z nas zmienia swoje codzienne menu. Idzie to w parze ze zmianą warunków pogodowych i ułatwionym… zrzuceniem dodatkowych kilogramów, które zostały nam po zimie. Gdy na zewnątrz jest ciepło nie mamy już bowiem apetytu na kaloryczne, tłuste dania, które rozgrzewały nasz organizmy zimą. Jak zauważa Agnieszka Piskała, Specjalista ds. żywienia Nestlé Polska wybieramy wtedy lżejsze alternatywy posiłków, skomponowane z sezonowych warzyw, owoców. Z mięsa częściej wybieramy drób albo w ogóle zastępujemy go rybami – grillowanymi, pieczonymi, rzadziej smażonymi.


Nie mamy również tak dużego apetytu jak zimą, zwiększa się natomiast nasze pragnienie, wypijamy więcej płynów, częściej sięgamy po soczyste owoce. Rzadziej podjadamy między posiłkami. Chętniej wychodzimy na spacery i korzystamy z aury panującej za oknem, co sprzyja zachowaniu formy oraz zadbaniu o sylwetkę. „Korzystając z dobrodziejstw natury rozkoszujemy się dobrodziejstwem owoców oraz warzyw bogatych w całą gamę witamin i minerałów, nadrabiamy w ten sposób zaległości po zimie. Nasza wiosenna dieta jest bardziej lekkostrawna w porównaniu z zimową, a dzięki temu mamy więcej energii i sił witalnych” – dodaje Agnieszka Piskała.


Uśpiona natura już obudziła się do życia – teraz czas na nas! Pamiętajmy – niech wiosenne półki będą lekkie!

tagi: FMCG , HURT&DETAL , zdrowe jedzenie , fit , lekko , produkty żywieniowe , 0% ,