Dzięki współpracy z firmą Carrefour, Stowarzyszenie EKON ma możliwość zainicjowania w Polsce koncepcji zatrudnienia wspieranego, która w ujęciu Europejskiej Unii Zatrudnienia Wspieranego (EUSE, www.euse.org) polega na:
Zaangażowaniu - zapewnieniu osobie niepełnosprawnej dostępnych informacji we właściwy sposób, wsparciu tej osoby w korzystaniu z informacji, nauce przez doświadczenie i w następstwie umożliwienie jej podejmowania decyzji opartych na wiedzy. Dzięki temu osoba objęta wsparciem świadomie zdecyduje, czy chce korzystać z zatrudnienia wspieranego.
Tworzeniu profilu zawodowego - działania podejmowane na tym etapie pozwalają ustalić różne aspekty umiejętności, zdolności oraz mocne i słabe strony osoby niepełnosprawnej.
Poszukiwaniu pracy - to kluczowy etap, na którym podejmowane są działania mające na celu wywieranie wpływu na pracodawców i zapewnienie osobom niepełnosprawnym stanowisk pracy.
Zaangażowaniu pracodawcy - etap ten pozwala ustalić jaka jest potencjalna oferta pracodawcy (doświadczenie wymagane przez pracodawcę, warunki zatrudnienia itp.)
Wsparciu w miejscu pracy i poza nim - zapewnienie wsparcia w miejscu pracy i poza nim daje osobie możliwość zdobywania wiedzy i pracowania z odpowiednią wydajnością. Dzięki niemu osoba staje się częścią zespołu, przykłada się do kultury pracy w danym miejscu i ma możliwość awansowania. Wsparcie zapewnia także pracodawcom mechanizm pomocniczy, a współpracownikom daje wiedzę i zrozumienie, które przekładają się na naturalne wsparcie w miejscu pracy.
Jak to wygląda w praktyce?
Carrefour i EKON realizują projekt zatrudnienia wspieranego od 2010 r.
Przedsiębiorstwo społeczne (np. EKON) wyszukuje na otwartym rynku kontrahentów, czyli firmy, dla których osoby niepełnosprawne mogą wykonywać różne usługi.
Kontrahent, np. Carrefour, na podstawie zawartej umowy o współpracy występuje do organizacji pozarządowej lub przedsiębiorstwa społecznego zatrudniającego osoby niepełnosprawne z zapotrzebowaniem na pracownika do wykładania towaru, obsługi kasy etc.
Koordynator ds. zatrudnienia/trener pracy, korzystając z bazy osób zainteresowanych podjęciem pracy, na podstawie profilu zawodowego kandydata (jego umiejętności, predyspozycji i możliwości) przedstawia mu ofertę pracy u danego kontrahenta.
Osoba niepełnosprawna dokonuje wyboru miejsca pracy i stanowiska, odbywa odpowiednie szkolenia, zyskuje umiejętności niezbędne do podjęcia pracy i jest wprowadzana do nowego środowiska oraz wspierana przez cały okres zatrudnienia.
Osoba niepełnosprawna podejmująca pracę przy wykonywaniu usług na otwartym rynku pracy ma dużą szansę na utrzymanie zatrudnienia, a poprzez to na pełną rehabilitację zawodową i społeczną. Dzięki tej współpracy EKON może zaoferować zatrudnienie ponad 360 osobom niepełnosprawnym w swoich sortowniach.
tagi: Carrefour , zatrudnienie , niepełnosprawni ,
Znamy laureatów Sustainability Awards For Retail! Podczas...
Należąca do koncernu FoodWell marka Bakalland dołączyła do...
Trwają prace nad nową ustawą o Rzeczniku MŚP...
Zawirowania w światowym handlu...
Rodzimym firmom przyda się promocja ze strony instytucji...
Firmy skupiają się na gromadzeniu zapasów...
Światowi dostawcy nie nadążają z dostawami do Polski...