Nie jest to jednak kategoria łatwa w zarządzaniu. W tej licznej i wrażliwej kategorii kluczowe znaczenie będzie miała właściwa ekspozycja produktów w regale chłodniczym. Logiczne wydzielenie segmentów asortymentowych pozwoli klientowi zorientować się w ofercie sklepu i wygodnie realizować potrzeby zakupowe. Zalecane jest umieszczanie poszczególnych segmentów na półkach regału blokowo, starając się zachować ułożenie wertykalne. W miarę możliwości, asortyment np. deserów owocowych powinien zajmować powierzchnię półek w regale od góry do dołu. Wówczas na poszczególnych poziomach półek umieszczamy produkty, realizujące określone cele kategorii. Na przykład na wysokości wzroku produkty o wyższej marży lub produkty silnie reklamowane, które przyciągają klientów do kategorii. Wyżej desery premium, produkty funkcjonalne lub inne o wysokiej specjalizacji. Produkty adresowane do dzieci na wysokości wzroku dziecka, większe gramatury i pojemności, a także multipacki – najniżej.
W przypadku rozmieszczania poszczególnych segmentów towarowych należy zwrócić uwagę na zachowanie równomiernej rentowności z poszczególnych części regału ekspozycyjnego – tzn., aby zarówno początkowy moduł, środkowy, jak i koniec regału charakteryzowała podobna efektywność sprzedażowa. Można ją uzyskać poprzez eliminowanie tzw. zimnych stref. Są nimi najczęściej końce regału, a także środek – szczególnie w długich regałach chłodniczych. Odpowiednia kolejność następujących po sobie grup produktów aktywizuje uwagę klienta na całej długości lady.
Aby zadbać o efektywność sprzedażową całości regału w miejscach o mniejszym potencjale sprzedażowym, możemy eksponować grupy produktów, po które klient najczęściej przychodzi do sklepu. Aby zapewnić im nie mniejszą widoczność i ciągłą dostępność, należy przeznaczyć dla nich więcej miejsca, stosując multifacing, zwłaszcza najlepiej sprzedających się pozycji. Większa ekspozycja produktów o najwyższej rotacji zapewni dostępność i zapobiegnie out of stockom.
Kategoria nabiałowa charakteryzuje się koniecznością posiadania w swojej ofercie produktów regionalnych. Praktycznie w każdym segmencie produktowym kategorii dobrze jest mieć produkty lokalnych producentów. Ich udział w statystyce kategorii jest niewielki, ale wśród lokalnych klientów cieszą się dużym powodzeniem. Produkty te dają także możliwość budowania przewagi konkurencyjnej względem sklepów sieciowych, w których dostęp do półek dla regionalnych producentów bywa zbyt kosztowny.
Warto wyróżnić miejsca w ladzie i stworzyć strefy produktów promocyjnych, lub w inny sposób zwrócić uwagę klienta i zachęcić do zakupu. Sprzyja temu także stosowanie różnego rodzaju oznaczeń POS nawiązujących do kampanii reklamowych prowadzonych przez producenta lub zaznaczających obecność nowości.
Barbara Plackowska
Senior Trener, Konsultant Catman Polska
tagi: ekspozycja , nabiał ,
21 listopada 2024 roku w wieku 68 lat zmarł Krzysztof Pakuła...
W październiku 2024 r. całkowita wartość sprzedaży w...
W tym roku Polacy planują mniej kosztowne święta niż...
Obie strony czeka kilka lat przygotowań...
Sztuczna inteligencja jest coraz mocniej wykorzystywana przez...
Ankietowani wskazali pięć rzeczy, których obecnie...
Do zmian muszą się dostosować także małe przedsiębiorstwa...
Z początkiem stycznia 2025 roku Polska obejmie rotacyjną...