Marnowanie żywności to narastający problem, zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w lokalach gastronomicznych oraz u producentów żywności. Najczęstszymi przyczynami wyrzucania produktów spożywczych są: przegapienie terminu przydatności do spożycia, zbyt duże porcje posiłków oraz zbyt duże zakupy.
„Przytaczając dane z naszego raportu: konsumenci na całym świecie jednoznacznie wskazali, iż są zainteresowani zagadnieniem odpadów spożywczych, gdy jedzą poza domem. Prawie 80% respondentów w krajach zachodnich wyraziło troskę w kwestii marnotrawstwa żywności w profesjonalnych kuchniach. Opinię tę podzieliło aż 87% ankietowanych w pozostałych krajach. W Polsce natomiast aż 83% respondentów zaniepokojonych było ilością jedzenia wyrzucanego do śmieci” – mówi Janina Śliwa, Specjalista ds. Public Relations w Unilever Food Solutions.
W zapobieganiu marnowania jedzenia zarówno w domu jak i lokalu gastronomicznym mogą pomóc pozornie banalne rozwiązania, które okazują się naprawdę skuteczne.
„Na przykład odpowiednie porcje jedzenia – to jedna z najprostszych zasad. Nie warto gotować obiadu „na zapas”, jeśli nie ma się pewności, że wszystko zostanie zjedzone. Kolejnym sposobem, aby zapobiec wyrzucaniu żywności są rozsądne zakupy. Idąc do sklepu wystarczy zabrać ze sobą gotową listę produktów, przygotowaną po uprzednim przeglądzie szafek kuchennych i lodówki. Kolejnym przykładem działania w celu zapobiegania marnowaniu jedzenia, jest efektywne gotowanie. To, co pozornie nadaje się jedynie do wyrzucenia do kosza na śmieci, być może da się wykorzystać do potrawy według nowego przepisu” – wymienia Maria Gosiewska z Federacji Polskich Banków Żywności.
Do produkcji artykułów spożywczych wykorzystuje się energię, którą powinno się oszczędzać. Przy produkcji i transporcie niebagatelna jest również ilość emitowanego dwutlenku węgla. Jeśli zatem wyrzucamy produkt niszczymy środowisko.
Wszystkich zainteresowanych tematem marnowania żywności i sposobami przeciwdziałania temu zapraszamy do odwiedzenia strony www.unileverfoodsolutions.pl - zakładka Zrównoważony rozwój oraz na stronę www.niemarnuje.pl.
tagi: jedzenie , Unilever Food Solutions , World Menu Report ,
Polska Izba Mleka podczas majowego Walnego Zgromadzenia...
W I kwartale br. sądy załatwiły blisko 23 tys. spraw...
Przepisy wygasają 5 czerwca...
Dwóch na trzech ankietowanych, zaciągając kredyt lub...
Mennica Skarbowa odnotowała około 50-procentowy wzrost...
Co ósmy wciąż jednak nie potrafi ich wskazać...
Obecnie 49,1% Polaków dobrze ocenia swoją sytuację...