Kategorie produktów

Nasze wielkie włoskie gotowanie

Środa, 23 czerwca 2010 HURT & DETAL Nr 6 (52) / 2010
Kuchnia włoska jest uwielbiana przez tysiące ludzi na całym świecie. W przygotowaniu dania słonecznej Italii są dosyć szybkie i proste, a jednocześnie ciekawe i różnorodne smakowo. Konsumenci gustują w różnego rodzaju makaronach, oliwach oraz przyprawach do włoskich potraw. I warto na tym zarobić.

Polacy chociaż wysoko cenią rodzime potrawy, to jednak dzięki coraz częstszym podróżom oraz chęci nowych doznań smakowych, próbują kuchni z różnych stron świata. Wśród konsumentów można zauważyć modę na włoskie gotowanie. Potwierdza to Paweł Wojnicz, Regionalny Kierownik Sprzedaży – Makarony Bartolini.

„W Polsce zaczyna rozwijać się tzw. turystyka kulinarna. Oznacza to, że ludzie poszukują nowych smaków i inspiracji w kuchni. Warto zauważyć, że coraz częściej w rozmowach towarzyskich na temat modnego i nowoczesnego stylu życia króluje znajomość kuchni, szczególnie kuchni włoskiej. Stanowi ona klasykę smaku, a to co klasyczne zawsze jest modne” – mówi Paweł Wojnicz.

Podobne zdania na temat włoskiej mody kulinarnej mają inni znani producenci makaronów, oliw oraz przypraw. Grzegorz Nicpoń, Dyrektor ds. Handlu i Marketingu, Goliard, stwierdza, że moda na włoską kuchnię do Polski dotarła dosyć późno, mimo to potrawy takie jak spaghetti czy pizza zyskały ogromną popularność wśród konsumentów. Zaletą potraw makaronowych jest przede wszystkim szybkość przygotowania, co w dzisiejszych czasach jest szczególnie dobrze postrzegane.

Należy również dostrzec istotną rolę, jaką w popularności kuchni włoskiej, pełni makaron. Potwierdza to Marek Feruś, Wiceprezes Zarządu Grupy Makarony Polskie – „znajomość włoskich potraw nie ogranicza się już wyłącznie do popularnej pizzy, spaghetti bolognese czy lasagne. Symbolem tamtejszych potraw nie jest już tylko szynka parmeńska, mozzarella czy parmezan. Na polskich stołach z powodzeniem pojawiły się bruschetta, pesto, risotto, polenta, gnocchi, pierożki ravioli lub tortellini, warzywna zupa minestrone, włoska tarta, panna cotta. W niemalże każdej kawiarni zdecydowanym numerem jeden wśród deserów jest włoskie tiramisu. Trzeba przyznać, że wbrew roszczeniom Francuzów do miana najlepszych kucharzy na Starym Kontynencie, Włosi niczym im nie ustępują, a kuchnia włoska jest po prostu smaczna, zdrowa i niezbyt droga. Dlatego tak dobrze wpisała się w polskie gusta.”

Jak to jest we Włoszech?

W różnych regionach Włoch kuchnia zmienia się. Na północy przeważa ryż i polenta, częściej też stosuje się masło, a na południu dominuje makaron i oliwa. Każdy region oraz wiele włoskich miast ma swoje tradycyjne przysmaki. W Rzymie kelner poleci na pewno Abbacchio (jagnięcina w białym winie z rozmarynem), Genua słynie z pasty alla Genovese, a w Parmie trzeba spróbować tradycyjnej włoskiej szynki – prosciuto crudo, w Emilia--Romania popularny jest parmezan (czyli Parmigiano), natomiast Lombardia znana jest z Minestrone (tradycyjnej zupy warzywnej). Włosi wyspecjalizowali się głównie w potrawach mącznych, ale również rybnych i owocach morza. W każdym miejscu w Italii zjemy pyszną pizzę, a także tradycyjne i wyśmienite spagethii oraz inne odmiany makaronów.

Makaronowe porady

Makaron to produkt, który zostaje wytworzony z zagniecionego ciasta z mąki, wody, soli oraz niekiedy jaj. Następnie ciasto rozwałkowuje się i kroi nadając różnorodne formy. Kształtów makaronów jest bardzo dużo, ale te najpopularniejsze, zwłaszcza w Polsce to: 
spaghetti – długi i cienki makaron, podawany najczęściej z mięsem i sosem pomidorowym,
lasagne – duże płaty ciasta różnej wielkości, zazwyczaj używane do przekładania z sosem beszamelowym, mięsem i serem,
cannelloni – to makaron w kształcie „rurek” o średnicy 2–3 cm i długości ok. 10 cm, który przeważnie nadziewany jest różnymi rodzajami farszu,
muszelki – makaron przypominający kształtem małe muszelki, może być stosowany do zapiekanek makaronowych, 
świderki – to „zakręcony” makaron, średniej grubości, dodawany przeważnie do zup bądź sałatek,
nitki – są zazwyczaj krótkie i cienkie, chociaż mogą występować w różnej grubości, używane przez konsumentów najczęściej do rosołu,
kokardki – jak sama nazwa mówi makaron kształtem przypomina kokardki, jest bardzo ozdobny i używany na przykład do sałatek,
łazanki – to niezbyt duże kwadraty ciasta, dodawane są do zup, bądź też potraw z pieczarkami i kapustą.

Spaghetti i lasagne to tylko niektóre z najpopularniejszych dań włoskich zawierających makaron. Podstawą idealnego dania tego typu jest dobór odpowiedniego rodzaju makaronu. To typowy składnik włoskiej kuchni. Marta Martys, Marketing Manager firmy Barilla Poland, słusznie zauważa, że we Włoszech istnieje ok. 300 rodzajów makaronów i przeciętny konsument mógłby zadać pytanie: po co aż tyle? Jednak różne kształty makaronu, mimo tej samej receptury zastosowanej do ich produkcji, pasują do różnych sosów.

Marek Feruś podpowiada detalistom, jakie makarony do dań włoskich warto zaoferować w sklepie, aby móc na nich jak najlepiej zarobić:
„Wśród produktów z oferty Grupy Makarony Polskie, które mogą być wykorzystane do przygotowania włoskich potraw są m.in. Sorenti Pióra, który świetnie nadaje się do pesto z suszonymi pomidorami, salsy di pomodoro czy arrabiaty, Sorenti Gniazda idealnie nadaje się do makaronowej pizzy, zaś Abak Kolanka, możemy wykorzystać do toskańskiego sosu z parmezanem i miętą lub podawać z salsa di Alfredo. Natomiast na bazie popularnego Sorenti Spaghetti możemy nie tylko przygotować popularne spaghetti bolognese, ale również spaghetti napolitana, może też być dobrym dodatkiem marinary na bazie owoców morza, bądź spaghetti alle vongole popularnej w Kampanii. Abak Łazanki lub Sorenti Wstążki dobrze komponują się z grzybowymi sosami, ale również mogą być idealnym uzupełnieniem sosu putanesca z oliwkami i anchois.”
Produkowanie przeróżnych kształtów makaronów jest też jedną z metod przyciągnięcia uwagi konsumenta. Grzegorz Nicpoń, również podaje kilka sposobów na wykorzystanie mnogości kształtów makaronów: „sosy warzywne, lekkie dobrze komponują się z makaronem typu kokardki (farfalle), sosy cięższe mięsne ( jako dania główne) świetnie pasują do rurek, świderków, muszelek, rybne i serowe dobrze smakują ze wstążkami, natomiast sos pomidorowy to klasyczny sos do spaghetti. Koneserów zachwycić może smak spaghetti z owocami morza, jak również tradycyjne włoskie Pesto podane z kokardkami.”

Śródziemnomorska oliwa

Omawiając ofertę kuchni włoskiej nie sposób zapomnieć o oliwie, która jest ważnym składnikiem potraw śródziemnomorskich. Rodzajów oliw mamy na rynku wiele i różnią się one od siebie przede wszystkim jakością.

Klasa oliwy uzależniona jest między innymi od gatunku oliwek, pory ich zbierania, momentu rozpoczęcia produkcji oraz przeprowadzenia procesu wyciskania. Najlepsza to oliwa extra vergine, która powstaje z oliwek z pierwszego tłoczenia i nie podlega żadnym procesom chemicznym. Jest najbardziej naturalnym i najmniej przetworzonym gatunkiem, dlatego nie posiada wad smakowych.  „Oliwa z oliwek to absolutna podstawa kuchni włoskiej. Włosi cenią ją najbardziej w wersji extra vergine, tzn. z pierwszego tłoczenia. Oliwa z oliwek extra vergine Olitalia ma wyrazisty, lekko owocowy smak i najlepiej smakuje „na surowo”, czyli np. jako składnik dressingu do sałatki” – stwierdza Agnieszka Pilarczyk, Brand Manager Index Food.

Inny rodzaj to oliwa typu sansa, która powstaje z wytłoczyn z oliwek. Jest niższej jakości niż extra vergine i zawiera niewielką ilość oliwy z pierwszego tłoczenia. „Osobom, które nie przepadają za intensywnym smakiem polecamy oliwę z oliwek typu sansa, która oprócz neutralnego smaku ma uniwersalne zastosowanie, tzn. nadaje się równie dobrze do spożycia na surowo, jak i do smażenia” – dodaje Agnieszka Pilarczyk.

Na rynku dostępna jest również rafinowana oliwa z oliwek, do której pod koniec procesu przetwarzania dodaje się niewielką ilość oliwy z oliwek, dzięki czemu zyskuje jaśniejszy kolor. Może być stosowana zarówno do sałatek, jak i do smażenia.

Agnieszka Pilarczyk zauważa również, że w Polsce niezwykle popularny jest olej z pestek winogron. Olej ten (np. marki Olitalia) cieszy się takim powodzeniem ze względu na swoją uniwersalność, delikatny smak, potwierdzone walory zdrowotne oraz niezwykle przystępną cenę.

Szczypta do smaku

Kuchnia włoska jest szybka i prosta w przygotowaniu, dlatego ma liczne grono wielbicieli.
Włosi do swoich potraw wykorzystują duże ilości warzyw, najczęściej pomidorów oraz różnego rodzaju przyprawy. Mieszanki przyprawowe czy dodatki smakowe doskonale uzupełniają włoskie dania. Bez nich każda z kuchni wiele by straciła.

Sylwia Kalska, PR Manager Kamis S.A., poleca oprócz jednorodnych i tradycyjnych przypraw do włoskich potraw, takich jak bazylia, oregano, pieprz, estragon, tymianek, również mieszanki przyprawowe. I tak, w linii mieszanek przyprawowych Kuchnie Narodowe,  Kamis oferuje Przyprawę kuchni włoskiej, która odzwierciedla charakter i smak tradycyjnych potraw tego regionu. W ofercie marki Galeo, należącej do spółki Kamis S.A., znajdują się również dwie mieszanki dedykowane kuchni włoskiej: Przyprawa do Spaghetti GALEO oraz Przyprawa GALEO do Pizzy i Zapiekanek.

Kuchnia włoska cieszy się dużą popularnością. Dania rodem ze słonecznej Italii są smaczne i niedrogie. Dlatego konsumenci szukają na półkach sklepowych produktów, z których mogą samodzielnie przyrządzić wyśmienitą włoską ucztę. Aby jak najwięcej zarobić na panującej modzie kulinarnej, warto zaoferować produkty makaronowe, oliwy czy przyprawy charakterystyczne dla włoskiej kuchni.

Monika Dawiec

tagi: kuchnia włoska ,