Rok szkolny trwa. Do tornistra oprócz książek i zeszytów rodzice pakują swoim pociechom drugie śniadania. Kanapka z serem to smaczna przekąska podczas szkolnej przerwy. Podpowiemy Państwu jakie sery warto mieć w sklepie, by każdy z rodziców znalazł ulubiony przysmak dla swojego dziecka.
Sery są skoncentrowanym źródłem białka. Zarówno biały, jak i żółty zawierają łatwo przyswajalny wapń. Ale zdecydowanie więcej zawiera go ser żółty. Dlatego to on jest idealnym towarzyszem kanapki, zwłaszcza tej do spożycia między lekcjami. Ser żółty jest bardzo dobrym źródłem składników mineralnych mających wpływ na mocne zęby i kości, co jest niezwykle istotne dla dorastających młodych ludzi. Dwa jego plasterki dostarczają około 400-500 mg wapnia, czyli połowę ilości, jaką na przykład przedszkolak powinien otrzymać w ciągu dnia.
Rodzaje serów
Spośród wielu gatunków sera możemy wyodrębnić kilka grup, które podzielone są według kryteriów, na przykład: gatunek mleka, technologia produkcji, zawartość tłuszczu, czas dojrzewania, konsystencja, twardość.
Biorąc pod uwagę gatunek mleka z jakiego są wytwarzane na rynku dostępne są sery kozie, krowie i owcze.
Przy podziale ze względu na technologię produkcji możemy wymienić sery świeże, jak na przykład twaróg, serek wiejski, włoska mozzarella czy grecka feta; gotowane (topione) i fermentowane.
Z kolei rozróżniając sery pod względem zawartości tłuszczu w Polsce dostępne są śmietankowe (około 50% tłuszczu); pełnotłuste (nie mniej niż 45%); tłuste (ok. 40%); półtłuste (nie mniej niż 20%); chude (poniżej 10%).
Według kryterium jakim jest technologia wytwarzania skrzepu możemy wyróżnić następujące rodzaje serów:
• podpuszczkowe – masa serowa otrzymywana jest przez ścinanie mleka podpuszczką, a następnie poddawana jest dojrzewaniu;
• kwasowe, czyli twarogowe;
• kwasowo-podpuszczkowe – serki homogenizowane oraz twarożki typu ziarnistego;
• zwarowe – na przykład włoski ser ricotta;
• smażone – produkowane tylko w niektórych regionach naszego kraju (m.in. w Wielkopolsce);
• topione – mogą być wzbogacane na przykład dodatkiem papryki, czosnku lub zmieszane z wędliną, pieczarkami, szczypiorkiem. Dostępne są w postaci blokowej lub w plasterkach.
Sery podpuszczkowe z kolei dzielą się na miękkie – z porostem pleśniowym, z przerostem pleśni, maziowe, pomazankowe, solankowe oraz twarde.
I te ostatnie cieszą się popularnością wśród małoletnich smakoszy. Dzieci chętnie jedzą w domu i szkole kanapki z serem żółtym.
Dlatego też tej klasyfikacji przyjrzymy się bliżej. Wśród twardych serów wyróżniamy:
• sery typu holenderskiego – to edamski (oryginalna nazwa „Edam” lub „Edammer”) i gouda. Miąższ sera edamskiego jest elastyczny, z rzadko rozmieszczonymi oczkami wielkości grochu. Skóra jest twarda i sucha. Zapach delikatny, lekko kwaskowy u młodego sera, lekko pikantny u starego. W Polsce jest wyrabiany w formie kuli i bloku. Miąższ sera gouda ma nieliczne oczka, wielkości ziarna grochu, nierównomiernie rozmieszczone. Jest miękki, elastyczny, o smaku i zapachu łagodnym, lekko orzechowym. Wytwarzany w Polsce ma kształt cylindra lub bloku. Do serów typu holenderskiego produkowanych w Polsce należą między innymi: ser podlaski, liliput, puławski, zamojski, morski, łowicki. Sery tego typu są doskonałym dodatkiem do kanapek, sałatek, zapiekanek;
• sery typu szwajcarskiego – mają delikatny smak, na przekroju są widoczne okrągłe lub owalne oczka. Popularne w Polsce tego typu sery to na przykład ementaler, mazdamer, radamer, stołeczny, koldamer czy tykociński;
• sery typu szwajcarsko-holenderskiego – przeważnie są prasowane. Oczka mają drobne, wyglądem bardziej przypominają szczeliny. Wśród nich można wymienić między innymi tylżycki, mazurski, myśliwski, warmiński czy salami;
• twarde sery włoskie do tarcia – są produkowane masowo w Lombardii. U nas znane pod nazwą parmezan. Zawierają mniej niż 30% wody, 30% tłuszczu w suchej masie, są bardzo twarde, prasowane w specjalnych obręczach. Sery te nadają się tylko do tarcia.
Na rynku dostępne są także już w formie startej. Idealne od zapiekanki, spaghetti bolognese czy risotto;
• sery typu angielskiego z masy kruszonej – przedstawicielem jest cheddar. Dojrzały ser cheddar (po 2-3 miesiącach) ma czysty, łagodny, lekko kwaskowy smak i zapach, konsystencja jednolita w całej masie, bez oczek. Ser ma kształt cylindryczny;
• sery z masy parzonej – są wyrabiane z mleka krowiego, owczego lub koziego. Do tej grupy serów należą: włoski ser miękki mozzarella, twardy kaszkawał, a także wędzone oscypki i parzenice.
Ze względu na walory smakowe sery mogą być słodkie, słone, pikantne, ostre, łagodne, ziołowe, itd. Na rynku dostępne są także sery żółte z masą dodatków, na przykład z papryką, pieprzem czy ziołami.
Wybory Polaków
O upodobaniach Polaków do serów najwięcej dowiemy się z badań konsumenckich.
Z badania TGI przeprowadzonego przez Instytut MillwardBrown SMG/KRC wynika, że w okresie od lipca 2010 do czerwca 2011 roku spożywanie sera żółtego deklaruje 94,2% Polaków w wieku 15-75 lat. Natomiast sery miękkie (pleśniowe, feta, mozarella) spożywa 45,2%, serki topione 75,1%, serki śmietankowe do smarowania pieczywa 63,2% respondentów.
Badania potwierdzają fakt, że to ser żółty jest najbardziej popularny wśród konsumentów.
27,93% respondentów spożywa ser żółty 2 razy w tygodniu, 25,59% 3-4 razy w tygodniu, 16,48% raz w tygodniu, 11,95% rzadziej niż raz w tygodniu, 9,52% 5-6 razy w tygodniu, 8,53% codziennie.
Wśród różnorodnej oferty producentów każdy rodzic z pewnością wybierze coś dla swojego dziecka. Ważne by w sklepie rodzice i dzieci mogli znaleźć swoje ulubione produkty. Często szykując rano szkolne kanapki dla dzieci rodzice nie mają zbyt wiele czasu.
Sery żółte typu holenderskiego, szwajcarskiego i holendersko-szwajcarskiego są idealną propozycją na kanapkę. Uzupełniając asortyment zwróćmy uwagę, na fakt, że rodzice dla swoich pociech wybierają produkty najlepsze i z pewnością na serach nie będą szukali oszczędności. Dlatego też przychodząc na zakupy nie wybiorą dla swojej pociechy wyrobu seropodobnego
Monika Dawiec