Podchodząc po raz pierwszy do najdłuższej wersji Sprintera (Furgon PKab) miałem wrażenie, że jazda tym pojazdem będzie wymagała ode mnie szczególnych umiejętności, a na pewno kłopotliwe będzie wykonywanie manewru wyprzedzania, parkowania oraz cofania.
Siadając na bardzo komfortowym fotelu kierowcy zapomniałem już o długości samochodu, a moje zainteresowanie wzbudziła bardzo funkcjonalnie zaprojektowana deska rozdzielcza. No cóż, przyszedł czas na odpalenie. I tu również zaskoczenie. Kabina pasażerska jest bardzo dobrze wyciszona. Od razu widać, że jest to Mercedes – pomyślałem.
Ruszam..., pierwszy zakręt..., drugi..., jazda tym kolosem jest prawdziwą przyjemnością! Pierwsze kilometry pokonałem przez centrum Warszawy, jednak myślami byłem już w następnym dniu, kiedy to skoro świt miałem wieźć paczki do lubelskiego Hospicjum Małego Księcia oraz Domu Dziecka.
Po porannym zapakowaniu auta, wyruszyłem w trasę. Jazda Sprinterem to prawdziwa frajda. Nie odczuwa się kompletnie, że pojazd ma blisko 7 metrów długości. Co ważne, oprócz przestrzeni bagażowej (3.130/1.780/1.940 mm), ta wersja Sprintera posiada 4 osobową przestrzeń pasażerską, co powoduje, że jest to wymarzony samochód rodzinno-biznesowy, np. dla właściciela małej hurtowni lub dla firmy, która przewozi jednocześnie załogę wraz z ładunkiem i narzędziami.
Jeżeli chodzi o bardziej skomplikowane manewry, jak cofanie i parkowanie – Sprinter radzi sobie nadzwyczaj dobrze, a pewności w manewrowaniu dodaje „Parktronic” – elektroniczny system parkowania. 150 konny Sprinter, którym miałem przyjemność jeździć, miał dodatkową zaletę – posiadał układ ECO-Start, który jak podaje producent, pozwala obniżyć zużycie paliwa nawet o około 5-8%. ECO-Start wyłącza silnik nawet na krótkim postoju, np. pod światłami, gdy samochód stoi na biegu jałowym dłużej niż 3 sekundy. Wciśnięcie sprzęgła daje silnikowi sygnał do ponownego odpalenia. Układ ogranicza zużycie paliwa i jest szczególnie przydatny w mieście. Jeżeli chodzi o poziom spalania, to w warunkach mieszanych (miasto i trasa) testowany Sprinter spalił średnio blisko 10 l paliwa.
Mercedes Sprinter 315 CDI Furgon PKab – to według mnie bardzo udany i funkcjonalny pojazd. Jednak, aby stać się posiadaczem tego auta, należy przygotować ok. 100 tys. zł netto.
Tomasz Pańczyk
tagi: mercedes sprinter ,
21 listopada 2024 roku w wieku 68 lat zmarł Krzysztof Pakuła...
W październiku 2024 r. całkowita wartość sprzedaży w...
W tym roku Polacy planują mniej kosztowne święta niż...
Obie strony czeka kilka lat przygotowań...
Sztuczna inteligencja jest coraz mocniej wykorzystywana przez...
Ankietowani wskazali pięć rzeczy, których obecnie...
Do zmian muszą się dostosować także małe przedsiębiorstwa...
Z początkiem stycznia 2025 roku Polska obejmie rotacyjną...