W tętniącym życiem klubie czy w klimatycznej knajpce w sercu miasta - już 9-ciu z 10-ciu Polaków uznało, że złoty trunek bez procentów sprzyja spotkaniom ze znajomymi. Coraz częściej sięgamy po piwo bezalkoholowe - w ciągu minionego półrocza 40% Polaków wybrało ten napój. Badania na reprezentatywnej próbie pełnoletnich Polaków dla marki Lech FREE przeprowadził Instytut Badawczy MillwardBrown SMG/KRC.
Muszę czy chcę?
Odpowiedź zależy od częstotliwości sięgania po piwo. Piwosze (osoby pijące piwo co najmniej 2 - 3 razy w miesiącu) traktują bezalkoholowy napój jako alternatywę, gdy nie mogą pić „procentów". Nie pijący piwa stawiają na aspekt towarzyski. Przyznają, że dzięki złotemu trunkowi bez alkoholu mogą uczestniczyć w sytuacjach „piwnych". Mimo różnych powodów obie grupy piją piwo bezalkoholowe podobnie często. Samochód i dobre samopoczucie są głównym motywem zastępowania tradycyjnego piwa. Co trzeci Polak przyznaje, że sięgnął po piwo bezalkoholowe, gdyż musiał prowadzić auto, a co piąty chciał zachować jasność umysłu kolejnego dnia.
Z imprezą mu do twarzy
Muzyka, taniec i przyjaciele: w takim otoczeniu najczęściej można spotkać piwo bezalkoholowe. Częściej w klubie, ale również na zabawach domowych Polacy sięgają po trunek bez procentów. Co czwartemu z nas piwo bezalkoholowe towarzyszy na imprezach. Badanie wskazuje też, że po bezprocentowy napój najczęściej sięga się w towarzystwie przyjaciół lub rodziny. Ze znajomymi i najbliższymi ten trunek pije prawie 3/4 osób. A kto? Zwłaszcza ludzie młodzi. Prawie połowa osób w wieku 18 - 23 lata w ciągu ostatnich 3 miesięcy wybrała piwo bezalkoholowe.
Smak skojarzeń
Piwo bezalkoholowe smakuje tak samo jak alkoholowe - uważa połowa Polaków. Smaki tych trunków porównują szczególnie młodzi ludzie. Co siódmy Polak w wieku 18 - 23 zdecydowanie zgadza się, że smak piwa bezalkoholowego nie różni się niczym od piwa „z procentami".
Na charakterystyczny smak piwa ma wpływ goryczka, która w przypadku piwa bezalkoholowego oceniana jest wysoko. W badaniu przeprowadzonym przez Instytut Pentor osoby pytane szczególną uwagę zwróciły na odpowiedni poziom goryczki ale także na delikatność i orzeźwienie w smaku piwa bezalkoholowego. Te cechy zostały ocenione lepiej niż w przypadku wybranych piw zawierających alkohol.
„Cieszy nas, że po piwo bezalkoholowe coraz częściej sięgają młodzi ludzie, którzy chcą uczestniczyć w imprezach i spotkaniach, a nie zawsze mogą lub mają ochotę pić tradycyjne piwo. Z jednej strony badanie potwierdza pozytywne nastawienie Polaków do bezprocentowego napoju, z drugiej obserwujemy wzrost świadomości ludzi w obszarze odpowiedzialnego spożywania alkoholu. Przyglądając się jednocześnie zagranicznym rynkom, gdzie udział piwa bezalkoholowego stale rośnie możemy podejrzewać, że również w Polsce będziemy świadkami systematycznego rozwoju tego segmentu". - uważa Tomasz Kanton Brand PR Manager w Kompanii Piwowarskiej SA.
Opis badania
Badanie na reprezentatywnej próbie pełnoletnich Polaków dla marki Lech FREE przeprowadził Instytut Badawczy MillwardBrown SMG/KRC. Badanie przeprowadzono metodą wspieranych komputerowo wywiadów telefonicznych (CATI) w dniach 18 -22 lipca 2008 roku. Firma odbyła N=300 wywiadów. Próba miała charakter reprezentatywny dla Polaków w wieku 18-35 lat, o wykształceniu co najmniej średnim, mieszkających w miastach powyżej 50 tysięcy mieszkańców.
tagi: Lech Free , piwo bezalkoholowe , stosunek polaków do piwa bezalkoholowego , rynek piwa , badania smg ,
Sklepy E.Leclerc wygenerowały obroty na poziomie 3,4 mld zł...
Piętnastoosobowa reprezentacja wszystkich franczyzobiorców...
Kolejny miesiąc z rzędu spadki sprzedaży notowały...
Eksperci szacują, że niewyspani pracownicy mogą kosztować...
Trwają prace nad nową ustawą o Rzeczniku MŚP...
Zawirowania w światowym handlu...
Rodzimym firmom przyda się promocja ze strony instytucji...
Firmy skupiają się na gromadzeniu zapasów...