Z analiz wynika, że problem nie leży wyłącznie w nieznajomości przepisów – chodzi o konkretny sposób myślenia: że na rowerze można więcej, że tu odpowiedzialność jest „lżejsza”. Oliwia Tran zaznacza jednak: – Odpowiedzialność na drodze nie ma wyjątków – niezależnie od tego, na czym jedziemy, zasady bezpieczeństwa i zdrowego rozsądku są takie same, dlatego warto zapoznać się z naszym Przewodnikiem, dostępnym na stronie
Trzymaj Pion.
Przewodnik po przepisach ruchu drogowego dla użytkowników rowerów, hulajnóg elektrycznych, Urządzeń Transportu Osobistego oraz Urządzeń Wspomagających Ruch zawiera kompleksowe informacje dotyczące mikro mobilności miejskiej, podane w przystępnej, graficznej formie.
Trzymaj Pion zawita do Gdańska już 26 i 27 lipcaJuż 26 i 27 lipca, przy trasie rowerowej R10 obok molo w Gdańsku Brzeźnie, odbędzie się event promujący bezpieczną jazdę i odpowiedzialne zachowania na drodze. W programie m.in.: konkursy z nagrodami, szkolenia z pierwszej pomocy i strefy edukacyjne.
– Latem wiele osób przesiada się z samochodów na rowery, hulajnogi czy UTO. Korzystanie z alternatywnych do samochodu form transportu to trend, który warto wspierać. Zbyt często jednak nie zdajemy sobie sprawy, że obowiązują nas wówczas te same przepisy ruchu drogowego i te same ograniczenia dot. alkoholu we krwi – mówi Tomasz Zagajewski, prezes zarządu Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. – Warto pamiętać, że lepiej sięgać po napoje bezalkoholowe, bo po spożyciu alkoholu każdy pojazd, nawet elektryczna hulajnoga, staje się potencjalnym zagrożeniem.
Deklaracja odpowiedzialnego rowerzystyW ramach tegorocznej odsłony Trzymaj Pion powstała deklaracja „Nakręcam mile, nie promile”, skierowana do wszystkich użytkowników rowerów, hulajnóg, UTO i UWR, którzy cenią bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Internauci mogą wyrazić swoje poparcie na stronie kampanii
www.trzymajpion.pl lub zrobić to osobiście, podczas wydarzenia w Gdańsku Brzeźnie. Przez całe lato na portalu publikowane będą praktyczne treści dotyczące bezpiecznej jazdy po drogach i ścieżkach.
1 Źródło: Raport „Wypadki drogowe w Polsce w 2024 roku”, Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, Warszawa 2025
Źródło: FleishmanHillard
Fot: mat. prasowe