Gospodarka

Negatywny wpływ znaczących wzrostów wysokości pensji minimalnej na działanie sektora MŚP

Czwartek, 10 lipca 2025 HURT & DETAL Nr 07/233. Lipiec 2025
W czerwcu 2025 r. Polska Izba Handlu zwróciła się w kolejnym liście otwartym do premiera Donalda Tuska w sprawie wysokości pensji minimalnej.
W ślad za petycją innych organizacji pracodawców, dotyczącą zapowiadanego podniesienia wysokości pensji minimalnej w 2026 r., Polska Izba Handlu również apeluje o niepodejmowanie decyzji, które będą działać na szkodę małych i średnich przedsiębiorców, a w konsekwencji na niekorzyść polskiej gospodarki. Nie zgadzamy się ze stanowiskiem Ministra Finansów, Pana Andrzeja Domańskiego, który opowiedział się za podwyższeniem pensji minimalnej o ok. 3% w stosunku do obecnej stawki.

Tak znaczące wzrosty kosztów pracowniczych wpłyną na sytuację finansową każdej firmy. MŚP często zatrudniają pracowników na najniższych lub zbliżonych do minimalnych wynagrodzeniach. Podniesienie płacy minimalnej znacząco zwiększy więc koszty stałe przedsiębiorców. Firmy, które nie będą w stanie ponieść wyższych kosztów, mogą ograniczyć zatrudnienie albo podnieść ceny swoich usług lub produktów, co będzie miało silny wpływ na gospodarkę. Docelowo może to także przyczynić się do wzrostu szarej strefy zatrudnienia i w efekcie do spadku przychodów budżetowych.

Jeżeli chodzi o mikro i MŚP w handlu, kolejne podniesienie wysokości pensji minimalnej będzie dewastujące dla tysięcy placówek handlowych, które już funkcjonują na progu rentowności i starają się przetrwać na rynku, prowadząc nierówną walkę z sieciami zagranicznych dyskontów. Należy pamiętać, że wynagrodzenia stanowią największą pozycję kosztową w każdym przedsiębiorstwie. W wypadku handlu, przeciążonego licznymi kosztami związanymi z prowadzeniem działalności (jak choćby wdrożenie systemu kaucyjnego), będzie to bez wątpienia czynnik prowadzący do likwidacji tysięcy sklepów.

Podniesienie kwoty pensji minimalnej przede wszystkim uczyni polską gospodarkę nieatrakcyjną dla inwestorów ze względu na bardzo wysokie koszty pracy. Zmiana ta również dostarczy silnego impulsu proinflacyjnego.

Z podanych wyżej powodów stanowczo sprzeciwiamy się podniesieniu kwoty pensji minimalnej do ponad 4800 zł brutto od początku 2026 roku. Zmiany w pensji minimalnej powinny być dostosowane do tempa wzrostu gospodarczego oraz możliwości przedsiębiorstw. Przede wszystkim jednak powinny uwzględniać wzrost kosztów dla pracodawców powodowany przez klin podatkowy.

Maciej Ptaszyński
Prezes Zarządu
Polska Izba Handlu




tagi: Polska Izba Handlu , rynek spożywczy , sprzedaż , handel , konsument , FMCG , hurt , detal , produkty spożywcze , nowości , przemysł spożywczy , sieci handlowe , sklepy spożywcze ,