Piwowarska tradycja, która trwaHistoria Browaru Okocim sięga 1845 roku, kiedy to Jan Ewangelista Goetz – piwowar o wyjątkowych umiejętnościach, ambicji i wizji – zdecydował się zainwestować (jako wspólnik Józefa Neumanna i Juliana Kodrębskiego) w budowę warzelni nad rzeką Uszwicą. To właśnie w Okocimiu uwarzono pierwsze na ziemiach polskich Jasne Pełne - piwo dolnej fermentacji. W kolejnych dekadach browar dynamicznie się rozwijał, szybko zyskując pozycję jednego z największych producentów piwa w Europie. Już w 1911 roku Okocim był piątym co do wielkości browarem w całym imperium austro-węgierskim. Za sprawą Albina Goetza-Okocimskiego, syna założyciela, produkcja wzrosła pięciokrotnie w ciągu zaledwie dwóch dekad. Browar zyskał międzynarodową renomę, m.in. dzięki doprowadzeniu linii kolejowej do Okocimia, co umożliwiło eksport piwa poza granice Europy. Sam Albin, dzięki swojemu zaangażowaniu i sukcesom, zyskał przydomek „króla piwa”.
Brzesko rośnie jak na drożdżachBrowar Okocim od początku był sercem Brzeska oraz ośrodkiem ważnym dla jego mieszkańców. Od momentu powstania napędzał rozwój gospodarczy i kulturalny regionu. Jan Ewangelista Goetz, założyciel Browaru, stworzył m.in. Kasę Wsparcia Chorych, ufundował szkołę, bibliotekę publiczną, szpitalik fabryczny, świetlicę z salą teatralną, wyposażył w ziemię i wybudował plebanię, a potem neogotycki Kościół. W 1882 Jan Ewangelista Goetza otrzymał austriacki tytuł szlachecki z przydomkiem Okocimski. Z urodzenia Niemiec, ale z wartości Polak, mawiał „jemy polski chleb, będziemy Polakami”. Nauczył się mówić po polsku, wychował dzieci w duchu polskości. Zmarł w 1893 roku i został, zgodnie ze swoją ostatnią wolą, pochowany w polskim kontuszu.
Jego syn, Jan Albin Goetz-Okocimski, kontynuował gospodarcze, społeczne i patriotyczne zaangażowanie ojca. Finansował domy opieki, szkoły, stypendia, wsparł wykup Wawelu, budowę teatru im. Juliusza Słowackiego i budowę pomnika Adama Mickiewicza w Krakowie. Z jego inicjatywy zbudowano również siedzibę rodu - pałac Goetzów w Okocimiu, będący dziś jedną z perełek regionu. Jan Albin Goetz pełnił także funkcję posła na Sejm Krajowy we Lwowie i senatora II Rzeczpospolitej. To dzięki Goetzom Brzesko miało szansę stać się nowoczesnym miasteczkiem przełomu XIX i XX wieku.
Dziedzictwo z nutą innowacjiBrowar Okocim to dziś przykład odpowiedzialnego i nowoczesnego przedsiębiorstwa, które czerpiąc ze 180-letniego dziedzictwa buduje przyszłość kategorii piwa. W zabytkowych murach warzy się zarówno piwa oparte na trzech składnikach: wodzie, słodzie i chmielu, jak i innowacje piwne. A wszystko przy użyciu nowoczesnej infrastruktury. To właśnie tu powstają ogólnopolskie, silne i rozpoznawalne marki jak Okocim, Harnaś, Somersby, Garage czy Karmi.
Warto wspomnieć, że Browar jest ojcem takich innowacji, jak pierwsze piwo w puszce, piwo w KEGach, czy pierwsze bezalkoholowe, czyli Karmi. Odkąd Okocim stał się częścią Grupy Carlsberg zrealizowano w nim inwestycje na ponad 757 mln zł, co sprawiło, że dziś jest jednym z najnowocześniejszych i najbezpieczniejszych w Europie.
Browar rozwija się w sposób odpowiedzialny. Jego modernizacja obejmuje inwestycje w systemy minimalizacji zużycia i zamykania obiegów wody. W 2024 r. zrealizowano projekt odzysku ciepła z komina kotła parowego, a także odzysk CO₂ z procesu fermentacji. Z kolei wdrożony proces kogeneracji na przybrowarnianej oczyszczalni ścieków pozwala wytworzyć energię cieplną i elektryczną z biogazu, który jest efektem ubocznym procesu oczyszczania ścieków.
Ludzie browaru Z okazji jubileuszu powstał wyjątkowy film „Czwarty składnik – Ludzie Browaru Okocim”, ukazujący współczesną historię Browaru z perspektywy jego byłych i obecnych pracowników. Film wypełnia lukę wśród materiałów źródłowych nt. Browaru Okocim, które głównie kończyły się na latach 70. Pokazuje, jak Browar współtworzył „rewolucję piwną” w Polsce i zmiany struktury spożycia alkoholu, gdzie preferowanym stał alkohol niskoprocentowy. Jednocześnie pokazuje, jak zmieniała się kategoria piwa i że browar to nie historyczne mury, lecz ludzie, którzy swoją pracą, pomysłami i wiedzą piszą jego historię.
Film dostępny jest na YouTube na profilu Carlsberg Polska w zakładce Wideo.
Bezpośredni link:
https://www.youtube.com/watch?v=HvYLmjcaPIA
QR kod:
Źródło: WeCom PR
Fot: mat. prasowe