Mięsne specjały
Polska tradycja potraw wielkanocnych jest bardzo bogata i poza potrawami z jaj będących symbolem tych świąt, obejmuje również tradycyjne wypieki i dania mięsne. Wielu producentów przygotowało więc specjalne świąteczne oferty.
„Na naszych stołach wielkanocnych nie może zabraknąć wędlin, które symbolizują zdrowie, płodność i dostatek. Jest już tradycją stawianie na stołach kiełbasy białej, szynki gotowanej, pieczeni i pasztetów” – mówi Karolina Talaśka, Specjalista ds. marketingu Zakładów Mięsnych SKIBA. Podawane są one na ciepło bądź zimno z symbolizującym siłę chrzanem. Ich wyrazisty charakter sprawia, iż kultywując tradycję możemy delektować się ich wyjątkowym smakiem i aromatem.
„Tradycją, bez której Święta Wielkanocne dla wielu nie będą Świętami jest kiełbasa biała. Od lat, duże uznanie zdobywa szczególnie ta pod marką Morliny” – Andrzej Pawelczak, Dyrektor ds. PR Grupy Animex. Kiełbasy suche również pod markami Krakus i Morliny winny się znaleźć nie tylko w wielkanocnym koszyku, czyli w tzw. święconce, ale również na śniadaniowym świątecznym stole. W okresie świątecznym popularnością cieszą się również szynki typu Teściowej, Polska z Morlin, szynka wędzona Krakus oraz tradycyjne wędzonki typu sopocka czy krotoszyńska.
Z nowości Grupy Animex znajdziemy w sklepach polędwicę łososiową z indyka pod marką Morliny oraz nową linię kiełbas tradycyjnych pod marka Krakus: podwawelska, śląska, toruńska, wiejska, które tworzą nową jakość i standardy w kategorii cienkich kiełbas tradycyjnych.
Zakłady Mięsny „Mościbrody” proponują Szynkę Wiśniewską, z serii Wyrobów Wiśniewskich, która swoim smakiem ma przenieść nas w dawne lata dzieciństwa i przypomnieć smak wędlin przygotowanych specjalnie na Święta. Do koszyczka ze święconką nadaje się natomiast Kiełbasa Wiśniewska, która dzięki tradycyjnej recepturze, zaskakuje kruchością oraz tradycyjnym smakiem i aromatem.
Mariola Masłowska, członek zarządu ZM NOVE proponuje natomiast Kiełbasę Białą NOVE z linii Classic. „Podana w każdej postaci: pieczona, parzona czy gotowana, smakuje wyśmienicie. Majerankowo-czosnkowy smak zaś świetnie równoważy czarny pieprz, dlatego Kiełbas Biała NOVE idealnie komponuje się ze świątecznym sosem chrzanowym czy ćwikłą, ale najlepiej smakuje jako dodatek do wielkanocnego żurku” – mówi Mariola Masłowska. Jej zdaniem, godne polecenia są również: Kiełbasa Jałowcowa NOVE z linii Exclusive o wyjątkowo delikatnym smaku aromacie jałowca, a także pasztety: pieczony oraz z czosnkiem niedźwiedzim.
W Wielkanocnym menu nie może zabraknąć świątecznej pieczeni, które dla ułatwienia można przygotować z Mięs Gotowych do Pieczenia (Schab, Szynka, Karczek oraz Boczek). „Produkty te na pewno sprawdzą się w każdej kuchni. Mięsa gotowe do pieczenia to produkt spełniający oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Poszczególne elementy mięsa przyprawione są specjalnie dobraną mieszanką naturalnych przypraw, co gwarantuje zawsze niezmienną, doskonałą jakość i smak pieczonego mięsa oraz oszczędność czasu” – mówi Barbara Szczech Zakład Mięsny „Mościbrody” Sp. z o. o. Dodaje, że firma zaobserwowała ciągle rosnące zainteresowanie produktami tradycyjnymi o wysokiej jakości, w związku z tym stara się oferować klientom wędliny wysokiej jakości, przygotowane ze specjalnie wyselekcjonowanych elementów mięsa świeżego i poddane odpowiednim procesom technologicznym.
Zakłady Mięsne Prime Food z Przechlewa w ofercie wielkanocnej proponują przede wszystkim mięsa z serii „DO PIECZENIA”. „Są to zapeklowane mięsa przygotowane wg tradycyjnej staropolskiej receptury, przyprawione naturalnymi przyprawami. Przygotowanie ich jest łatwe, nawet dla niedoświadczonej gospodyni. Prosty sposób przyrządzenia z całą pewnością zachęci konsumentów do wypróbowania jednego z pośród sześciu pieczeni m.in. z karkówki, szynki, schabu, boczku, łopatki czy golonki. Pieczenie nadają się zarówno do podania na gorąco jako danie główne, a także na zimno jako przystawkę” – mówi Łukasz Agaś, Kierownik Działu Marketingu Zakładów Mięsnych Prime Food z Przechlewa. Atrakcyjne opakowania oraz wsparcie marketingowe w postaci kolportowanych materiałów informacyjnych z całą pewnością spowodują, że konsumenci chętniej sięgną po te produkty.
Firma z Przechlewa posiada również w ofercie serię Mięs Świątecznych m.in. Szynkę Świąteczną, Schab Świąteczny i Karkówkę Świąteczną – mięsa do pieczenia, które mogą być przyprawione wg indywidualnych upodobań smakowych konsumentów. „Wyjątkowy proces peklowania mięs świątecznych powoduje, że potrawy te są soczyste i mają wyjątkowy smak” – podkreśla Pan Łukasz Agaś.
„W kategorii wędlin proponujemy Szynkę Sołtysa z Przechlewa, Szynkę Wiśniową z Przechlewa oraz Boczek z komina z Przechlewa – wędzonki, które w ostatnim roku zostały wyróżnione przez Instytut Przemysłu Mięsnego i Tłuszczowego tytułem „Produktów Najwyższej Jakości”. Z nowości na rynku polecam Szynkę swojską z Przechlewa – szynka bez skóry, przyrządzana w tradycyjny sposób (wędzono-parzona), wiązaną sznurkiem - pyszna, delikatna i krucha, o zniewalającym zapachu” – rekomenduje Łukasz Agaś, Kierownik Działu Marketingu Zakładów Mięsnych Prime Food z Przechlewa.
Wielu klientów, miłośników drobiu, będzie chciało sięgnąć po specjały z tego gatunku w czasie świąt. Szczególnie preferowane są wykwintne potrawy z kaczki lub perlicy.
Kaczka Drop S.A. pochodzi z gatunku piżmowej (Barbarie). W stosunku do innych gatunków kaczek charakteryzuje się ona dużym tempem wzrostu, niskim otłuszczeniem, dużym udziałem w tuszce mięśni piersiowych, a przede wszystkim bardzo dobrą smakowitością mięsa.
Firma ma w swojej ofercie również Perliczkę Wielkopolską. „To pierwszy tego rodzaju produkt oferowany w Polsce. Łączy w sobie lekkość drobiowego mięsa z niepowtarzalną, aromatyczną nutą dziczyzny. Jej soczyste mięso odznacza niezwykła delikatność i zarazem wyrazistość smaku. Mięso perliczki to smakołyk, który zadowoli nie tylko amatorów wykwintnej i oryginalnej kuchni. To produkt odpowiedni także dla tych, którzy cenią sobie zdrowy tryb odżywiania i chcą utrzymać szczupła sylwetkę” – zapewnia Bożena Kusterka Główny Technolog Drop S.A.
Przyprawione święta
W Święta Wielkanocy na naszych stołach pojawiają się potrawy przygotowywane według sprawdzonych przepisów. Przyrządzane tak samo od wieków, są istotną częścią świątecznej atmosfery. Wiele z nich wywodzi się z kuchni staropolskiej, w której ogromną role odgrywały przyprawy.
Ten rodzaj kuchni to połączenie tradycji kulinarnej narodów, które zamieszkiwały tereny dawnej Polski. Jest to więc nie tylko kuchnia szlachecka (mazowiecka), ale także chłopska i mieszczańska. Wszystkie te elementy składały się na polski styl kulinarny. Najbardziej popularnymi przyprawami, które tradycyjnie kojarzą się z kuchnią staropolską są: majeranek, owoc jałowca, kminek i gorczyca.
Wszystkie te przyprawy jednorodne są dostępne na przykład w ofercie marki Prymat. Firma przygotowała także mieszanki przyprawowe dedykowane konkretnym potrawom. „Miłośnicy kuchni staropolskiej na pewno docenią przyprawę do drobiu po myśliwsku Prymat. Jest to specjalna mieszanka dedykowana temu wspaniałemu daniu kojarzonemu ze starą kuchnią szlachecką. Polecamy także przyprawę do wina i piwa grzanego Prymat, która pozwoli rozkoszować się smakiem ulubionych napojów rodem ze staropolskiej zagrody” – mówi Przemysław Pająk Public Relations Manager. Jego zdaniem, gotowe mieszanki przyprawowe dedykowane konkretnym daniom cieszą się coraz większym zainteresowaniem klientów. W związku z tym wiodący producenci przypraw starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom konsumentów i oferują liczne nowości produktowe.
Prymat podzielił ofertę swoich mieszanek na dwie główne linie: "smak tradycji", w której to zgrupowane są mieszanki przyprawowe do tradycyjnych dań kuchni polskiej (między innymi tych, które czerpią swoje pochodzenie z kuchni staropolskiej), oraz "kuchnie świata", gdzie firma oferuje mieszanki do ulubionych dań przywożonych przez konsumentów z wakacji i serwowanych w domowych warunkach.
„Od połowy 2006 roku silnie rozwijamy obie linie oferując szereg nowości, takich jak: pierwsza na rynku polskim przyprawa do golonki, przyprawa do żeberek z miodem, przyprawa do mięsa wieprzowego, przyprawa do spaghetti, czy dwie nowe odsłony najpopularniejszych mieszanek do kurczaka (ziołowa i pikantna)” – mówi Przemysław Pająk. Zaznacza, że segmentem, który determinuje rozwój rynku przypraw w ostatnich latach są właśnie specjalistyczne mieszanki przyprawowe dedykowane konkretnym daniom.
Także marka Appetita oferuje pełne portfolio niezbędnych przypraw jednorodnych oraz gotowych mieszanek. Do dyspozycji mamy: przyprawy masarskie, korzenne, zioła, mieszanki ziołowe, sole smakowe i czosnki. W asortymencie produktów znajdują się też mieszanki przyprawowe przeznaczone do konkretnych dań, w tym ciesząca się dużym uznaniem konsumentów linia Gotujemy po polsku. Seria ta stanowi różnorodny repertuar przypraw, skomponowanych według sprawdzonych, staropolskich receptur. Na całą linię składa się aż szesnaście mieszanek ziół z dodatkiem soli, pozwalających wykreować dania, również niedoświadczonym kucharzom. Są to: Przyprawa do mięsa mielonego, Przyprawa do mięsa wieprzowego, Przyprawa do bigosu po staropolsku, Przyprawa do gulaszu, Przyprawa do flaków, Przyprawa do kurczaka klasyczna, Przyprawa do kurczaka pikantna, Przyprawa do kurczaka słodko – kwaśna, Przyprawa do potraw z fasoli, Przyprawa do frytek i ziemniaków, Przyprawa do żurku i barszczu białego, Przyprawa do potraw z jajek, Przyprawa do ryb, Przyprawa do gołąbków, Przyprawa do golonki i Przyprawa do żeberek.
Vlatka Grebiennik, Produkt Manager marki Vegeta, Podravka Polska twierdzi, że w okresie wielkanocnym warto mieć w kuchni także Vegetę, którą możemy użyć do przyprawienia żurku, pieczeni czy też sosu chrzanowego. „Ważne są także podstawowe przyprawy jednorodne, czyli pieprz, papryka, i liście laurowe wykorzystywane w gotowaniu dań obiadowych. Aby ułatwić sobie nieco zadanie przyrządzenia aromatycznego kurczaka, wykwintnego szczupaka czy też delikatnych pulpecików w sosie koperkowym warto zaopatrzyć się także w przyprawy specjalistyczne, takie jak Vegeta Mix do kurczaka, Vegeta Mix do ryb czy też Vegeta Mix do mięsa mielonego” – mówi Vlatka Grebiennik.
Polacy chętnie sięgają po przyprawy. W okresie wielkanocnym Podravka Polska odnotowuje około 15% wzrosty sprzedaży swoich produktów. „Vegeta jest w Polsce „królową” przypraw uniwersalnych. O jej popularności świadczyć może używanie nazwy tej marki jako synonimu uniwersalnej przyprawy do potraw – dodaje przedstawicielka Podravki.
Polacy to naród, który potrafi docenić i pielęgnować stare zwyczaje. Objawia się to szczególnie podczas świąt, gdy w gronie najbliższych gromadzimy się przy suto zastawionym stole, na którym nie może zabraknąć tradycyjnych potraw. Niestety przy coraz szybszym tempie życia, pozostaje nam niewiele czasu na przygotowanie potraw według przepisów naszych babć. Trzeba wtedy sięgnąć po gotowe produkty. Pomocna może być oferta firmy Jamar. Wśród produktów przez nią oferowanych znajdziemy bowiem Jamar - barszcz czerwony, Jamar - żurek naturalny oraz Jamar - Ćwikła z chrzanem.
Przeglądając oferty producentów możemy być pewni, że specjałów na wielkanocny stół nie zabraknie. Konsumenci sięgną po wędliny, które symbolizują zdrowie, płodność i dostatek. Jest już tradycją stawianie na stołach kiełbasy białej, szynki gotowanej, pieczeni i pasztetów. Podawane są one na ciepło bądź zimno z symbolizującym siłę chrzanem. Ich wyrazisty charakter sprawia, iż kultywując tradycję możemy delektować się ich wyjątkowym smakiem i aromatem. Święta nie mogą obyć się bez mięs, zarówno gotowych jak również wypiekanych starymi metodami. Miłośnicy kuchni staropolskiej mogą wybierać z całej gamy przypraw do wszelkiego rodzaju mięs. Zabiegani sięgną po gotowe produkty.
A na tegoroczne święta Robert Sowa, szef kuchni Hotelu Jan III Sobieski oraz ambasador marki Prymat, poleca przede wszystkim dziczyznę, śledzie i ryby słodkowodne, ziemniaki, kaszę i grzyby leśne jako przykłady wspaniałej tradycji dań staropolskich, którymi zachwycała się cała Europa.
tagi: wędliny wielkanoc,wielkanocny stół , mięsa i wędliny na wielkanoc,przyprawy na wielkanoc , kuchnia staropolska,przyprawy do kuchni staropolskiej , rynek przypraw ,
21 listopada 2024 roku w wieku 68 lat zmarł Krzysztof Pakuła...
W październiku 2024 r. całkowita wartość sprzedaży w...
W tym roku Polacy planują mniej kosztowne święta niż...
Obie strony czeka kilka lat przygotowań...
Sztuczna inteligencja jest coraz mocniej wykorzystywana przez...
Ankietowani wskazali pięć rzeczy, których obecnie...
Do zmian muszą się dostosować także małe przedsiębiorstwa...
Z początkiem stycznia 2025 roku Polska obejmie rotacyjną...