Technologia

InPost wprowadza autonomiczne maszyny Paczkomat®

Wtorek, 18 czerwca 2024
Grupa InPost, lider rozwiązań logistycznych dla branży e-commerce w Europie, wprowadza nowy model maszyny Paczkomat®. Innowacyjne rozwiązanie pozwala stawiać urządzenia bez względu na dostępność sieci elektrycznej, a to wszystko dzięki wyposażeniu maszyn w panele fotowoltaiczne i magazyny energii. Pilotaż będzie prowadzony w Gdańsku oraz w Krakowie, a także na rynkach europejskich – w Wielkiej Brytanii, we Włoszech i we Francji.
W nowej, autonomicznej maszynie Paczkomat® InPost zachowane zostały wszystkie funkcjonalności standardowego urządzenia. Wprowadzono natomiast dodatkowe opcje pozwalające na optymalizację zużycia energii – np. oświetlenie maszyny po zmierzchu zmniejsza się do 30% swojej mocy, a w godzinach nocnych, gdy użytkowanie jest znikome, Paczkomat® może w pełni je wyłączyć.

Maszyny posiadają panele fotowoltaiczne na dachu oraz magazyn energii pracujący nawet w ujemnych temperaturach. Zastosowanie wbudowanej baterii umożliwia umieszczenie urządzenia Paczkomat® w dowolnym miejscu, niezależnie od dostępu do sieci zasilania. W ramach pilotażu stawiane są również „maszyny matki” – podłączone do sieci energetycznej, które mają funkcję ładowania baterii zasilających maszyny autonomiczne w przypadku złych warunków pogodowych.

– Autonomiczny Paczkomat® to kolejna innowacja Grupy InPost. Te nowoczesne maszyny możemy teraz stawiać w lokalizacjach, w których dotąd nie było to możliwe ze względu na brak dostępu do sieci energetycznej. Nowe maszyny zwiększają dostępność naszej sieci dla jak największej liczby klientów. To kolejny krok w realizacji naszej ambitnej strategii dekarbonizacji, a także wyjątkowe rozwiązanie technologiczne, niedostępne jak dotąd na rynku. Warto podkreślić, że pilotaż będziemy prowadzić równocześnie w czterech europejskich krajach, co da nam unikalną wiedzę na temat możliwości rozbudowy sieci maszyn autonomicznych w krajach o różnych warunkach pogodowych – podkreśla Izabela Karolczyk-Szafrańska, Group Chief Marketing & ESG Officer.

W ramach pilotażu autonomicznych urządzeń Paczkomat®, w Polsce rozstawiono 9 maszyn – w Krakowie oraz w Gdańsku. Pod koniec maja zostały oddane do użytku 3 maszyny we Florencji, gdzie jak dotąd nie było potrzeby wymiany baterii. W Londynie testy przeprowadzane są na 2 maszynach, a we Francji pilotaż ma wystartować jeszcze w tym miesiącu, w okolicy miasta Lille – gdzie planowane jest uruchomienie 9 urządzeń Paczkomat®.

Strategia Dekarbonizacji Grupy InPost stanowi integralne uzupełnienie jej strategii biznesowej. Ślad węglowy dostaw do urządzenia Paczkomat® generuje nawet do 98% mniej emisji CO2 na ostatniej mili w porównaniu z dostawą InPost do domu1. Autonomiczna maszyna Paczkomat® to kolejny krok InPost w kierunku zmniejszania śladu węglowego. Grupa inwestuje także w rozwój elektromobilności w zakresie floty i ładowarek elektrycznych. Ponadto, InPost jest pierwszą firmą w Polsce z zatwierdzonymi przez SBTi celami NET-ZERO do 2040 oraz jedną z siedmiu firm na świecie w sektorze logistycznym, która realizuje ambitną ścieżkę dekarbonizacji do 2040 roku.
1  Dane dotyczą emisji z transportu na ostatniej mili za 2023 r. dla Polski, metoda WTWŹródło: InPost
Fot: mat.  prasowe


tagi: InPost , autonomiczne maszyny , Paczkomat , sprzedaż , handel , konsument , technika ,