Wywiady

Ważna jest dla nas dystrybucja i ekspozycja w każdym sklepie

Czwartek, 15 lutego 2024 Autor: Monika Górka, HURT & DETAL Nr 02/216. Luty 2024
Ikoniczne marki, ciągłe innowacje i odpowiadanie na zmieniające się oczekiwania konsumentów – to wyróżnia PVM na rynku. Z kolei wśród wielbicieli słodyczy niezmienne jest przywiązanie do wysokiej jakości i pysznego smaku, zaufanie i emocjonalna więź z ulubionymi markami, a także chęć nowych doświadczeń i odkrywania innowacyjnych produktów. Właśnie te cechy stanową podstawę sukcesu. O wsparciu sprzedaży w sklepach, utrzymaniu konkurencyjności oraz słodkich innowacjach opowiada Stephane Tikhomiroff, Dyrektor Generalny Perfetti Van Melle Polska.
Mentos to kultowa i Wasza flagowa marka. Chupa Chups to niezaprzeczalny lider w swojej kategorii. Czym zaskoczą konsumentów w najbliższym czasie? Czy w tych kategoriach wciąż jest miejsce na innowacje?

Mentos i Chupa Chups to z całą pewnością ikoniczne marki. Osiągnęły ten status dzięki ciągłym innowacjom, które podtrzymywały zainteresowanie konsumentów wraz ze zmieniającymi się, nowymi oczekiwaniami. W zeszłym roku wprowadziliśmy limitowaną edycję Mentos Fanta, która osiągnęła wielki sukces na rynku łącząc dwie bardzo rozpoznawalne i wyraziste marki – wyjątkowy smak Fanty i ponadczasowy charakter Mentos. Kolejną nowością są atrakcyjne opakowania w formie torebek do dzielenia się.

Podobnie w przypadku marki Chupa Chups zawsze możemy spodziewać się nowości. Nowy lizak XXL został wprowadzony do sprzedaży w zeszłym roku, a w tej chwili odświeżamy nasz inny istotny subbrand – Melody Pops – jedyny lizak, na którym można grać swoje ulubione melodie.

Dużą część rynku słodyczy dla dzieci, stanowią gumy rozpuszczalne, lizaki, cukierki, żelki. Jak zmieniają się preferencje najmłodszych klientów i ich rodziców. Czego poszukują? Czy łatwo jest sprostać tym wymaganiom?

Z jednej strony są elementy, które od lat pozostają bardzo popularne, takie jak smak truskawkowy, żywe kolory opakowań czy możliwość zabawy z produktem. Z drugiej strony od czasu do czasu pojawiają się nowe trendy, jak słodycze o kwaśnych smakach, w mniejszych, pojedynczych opakowaniach lub większych, do dzielenia się z bliskimi. Niezmienne jest jednak przywiązanie konsumentów do wysokiej jakości i pysznego smaku, zaufanie i emocjonalna więź z ulubionymi markami, a także chęć nowych doświadczeń i odkrywania innowacyjnych produktów. Właśnie te cechy stanową podstawę sukcesu naszych produktów.

Jaki procent sprzedaży odbywa się przez handel tradycyjny? Jak ważny jest on dla oferty Perfetti Van Melle? Czy planujecie ciekawe projekty pozwalające na zmaksymalizowanie sprzedaży w strefie kasy?

Nasza sprzedaż rozkłada się mniej więcej po równo między rynkiem nowoczesnym i tradycyjnym. Ceny produktów PVM są niskie, aby konsumenci ze wszystkich miast i miasteczek w Polsce mogli je kupić bez problemu, dlatego tak ważna jest dla nas dystrybucja i ekspozycja w każdym sklepie. Nasi handlowcy i partnerzy mają w swojej ofercie produkty i ekspozytory dopasowane do odpowiednich formatów sklepów, w tym oczywiście sklepów tradycyjnych. Znajdziemy wśród nich np. krawaty, tuby, karuzele i megapuszki Chupa Chups, a także wysypniki, stojaki i regały promocyjne.

Impulsowy charakter marek z portfolio Perfetti Van Melle zobowiązuje do odpowiedniej ekspozycji produktów oraz wsparcia sprzedaży w placówkach handlu detalicznego. Na jakiego rodzaju działania marketingowe może liczyć detalista?

Jak wspomniałem wcześniej mamy bardzo wiele sprawdzonych rozwiązań ekspozycyjnych, które poprawiają widoczność i ułatwiają konsumentom wybór ulubionych słodyczy. Ich zastosowanie pozwala znacząco zwiększyć rotację produktów impulsowych, które generują wysokie marże dla sklepu. Nasze siły sprzedaży mogą także zaoferować atrakcyjne pakiety sprzedażowe i promocje na wybrane produkty.

Nasi klienci mogą jednak nie wiedzieć – ponieważ zazwyczaj nie są już grupą celową – jak dużo inwestujemy w nasze marki w mediach, a w szczególności w digital. Kampanie reklamowe na Tik Toku, Instagramie czy we współpracy z influencerami bezpośrednio wpływają na zainteresowanie naszymi produktami, co w efekcie przekłada się na decyzje zakupowe w sklepach.

Na czym będziecie się koncentrować w 2024 roku? Jakie są Wasze najważniejsze cele i tegoroczne wyzwania, również pod kątem oferty produktowej?

W 2023 r. konsumenci musieli zmierzyć się ze wzrostem cen produktów w niemal wszystkich kategoriach. W tym roku chcemy, aby ceny zostały na tym samym, przystępnym poziomie, co utrzyma konkurencyjność naszych produktów. Będziemy skupiać się na zwiększeniu sprzedaży poprzez poprawę dystrybucji oraz pozyskiwanie nowych konsumentów. Przed nami także kilka nowości produktowych, aby spełnić oczekiwania naszych klientów, ale jest jeszcze za wcześnie, aby o nich mówić.

Dziękuję za rozmowę.
Monika Górka


tagi: Perfetti Van Melle Polska , rynek spożywczy , sprzedaż , handel , konsument , FMCG , hurt , detal , produkty spożywcze , nowości , przemysł spożywczy , sieci handlowe , sklepy spożywcze ,