Wiadomości

Miejska plantacja chmielu w Warszawie

Środa, 16 czerwca 2010
Pod Centrum Handlowym Złote Tarasy w Warszawie 15 czerwca powstała pierwsza miejska plantacja chmielowa. Dzięki niej mieszkańcy Warszawy będą mieli okazję zobaczyć na własne oczy, jak wygląda, rośnie i dojrzewa chmiel, źródło goryczkowego smaku Warki.

Dzięki miejskim plantacjom chmielowym wielu miłośników piwa po raz pierwszy będzie miało okazję zobaczyć, jak wygląda roślina, bez której nie powstałby złoty trunek. Chmiel jest podstawą prawdziwego piwa. To on odpowiada za jego goryczkowy smak i „piwny" aromat.

Niewiele osób wie, jak ważną rolę odgrywa chmiel w procesie warzenia piwa, jeszcze mniej zdaje sobie sprawę z tego, jak wyjątkową jest rośliną. Plantacje chmielowe to okazja do tego, aby przekonać się o tym na własne oczy.

Promienie słoneczne odpowiadają za wzrost i dojrzewanie chmielu. Nie dziwne więc, że dojrzewanie chmielu przypada na okres największego nachylenia osi Ziemi w stronę Słońca - wtedy nasłonecznienie jest największe. Plantatorzy przez odpowiednie zabiegi umożliwiają szyszkom pobranie maksymalnej ilości energii słonecznej.

Już pierwsi hodowcy zauważyli, że najbardziej dorodne pędy wiją się ku słońcu wokół drzew. Wpadli więc na pomysł, aby umieścić chmiel na konstrukcji z wysokich na kilka metrów tyczek. Pędy chmielowe wiją się wokół nich zawsze w prawą stronę. W optymalnych warunkach, pod troskliwą opieką plantatora rośnie w oczach -  ponad pół metra na dobę, a cała roślina jest w stanie urosnąć nawet na 12 metrów.

(Monika Dawiec)

tagi: Warka ,