Na całym świecie naukowcy i żywieniowcy są zgodni, że nadmierne spożycie tłuszczów nasyconych, kwasów tłuszczowych typu trans, cukru oraz soli (sodu) przyczynia się do częstszego występowania wielu chorób cywilizacyjnych: otyłości, nadciśnienia, chorób serca, cukrzycy. Spożycie tych czterech składników w wielu krajach, w tym w Polsce, znacznie przekracza rekomendowane przez żywieniowców ilości. Producenci wyrobów, w których ilość wszystkich czterech składników nie przekracza ustalonych przez niezależne gremia naukowe kryteriów, mogą ubiegać się o logo „Wiem, co wybieram” dla tych produktów.
Program „Wiem, co wybieram” jest odpowiedzią producentów na apel Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) o dostosowywanie receptur produktów żywnościowych do zaleceń żywieniowców, a także o bardziej praktyczne oznakowanie żywności, co może pomóc konsumentom zredukować w ich diecie nadmierną ilość tłuszczów nasyconych, kwasów tłuszczowych trans, sodu i cukru.
Dzięki wprowadzeniu logo „Wiem, co wybieram” polscy konsumenci będą mogli w prosty sposób świadomie ograniczyć spożycie tych czterech składników - nie tracąc jednocześnie przyjemności jedzenia smacznych posiłków. Główną korzyścią dla konsumentów jest prostota i wiarygodność tego międzynarodowego, łatwo rozpoznawalnego systemu znakowania.
Program „Wiem, co wybieram” nie tylko ułatwia konsumentom doko¬nywanie prozdrowotnych wyborów, ale także zachęca producentów do modyfikacji – tam, gdzie to możliwe - receptur swoich produktów. Przyczyni się to do stałego rozszerzania ich oferty produktowej o wyroby z niższą zawartością tłuszczów nasyconych, kwasów tłuszczowych typu trans, sodu oraz cukru. Przykładowo, sama zmiana receptur zup w proszku marki Knorr i Amino, wprowadzona przez firmę Unilever, pozwoliła na wyeliminowanie z diety Polaków 80 ton soli rocznie.
Program „Wiem, co wybieram” został przedstawiony w szerokich kręgach naukowych związanych z żywnością i żywieniem i spotkał się z poparciem wielu uznanych naukowców. Wyrazem tego poparcia jest „Deklaracja w sprawie ograniczenia spożycia kwasów tłuszczowych nasyconych, kwasów tłuszczowych typu trans, cukru i soli oraz odpowiedniego znakowania produktów spożywczych”, która została podpisana przez wielu naukowców, przedstawicieli Instytutu Żywności i Żywienia, Polskiego Towarzystwa Nauk Żywieniowych, Polskiego Towarzystwa Badań nad Miażdżycą, Fundacji Promocji Zdrowia, Polskiego Towarzystwa Dietetyki, Rady Promocji Zdrowego Żywienia Człowieka, Wydziału Żywienia Człowieka i Konsumpcji SGGW, Komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy o Żywieniu, Centrum Zdrowia Dziecka.
Polska jest jednym z pierwszych krajów, w którym wprowadzany jest program „My Choice”. Dotychczas logo programu zostało umieszczone na produktach w Holandii, Belgii, Czechach, Francji, Grecji i Stanach Zjednoczonych; trwają także prace nad realizacją programu w kolejnych krajach.
Jak się przyłączyć?
Firma chcąca przyłączyć się do programu zgłasza produkty, które są poddawane ocenie pod kątem zgodności z kryteriami dotyczącymi zawartości tłuszczów nasyconych, kwasów tłuszczowych typu trans, cukru i sodu. Jeśli produkt kwalifikuje się do programu, firma podpisuje umowę programową wraz z umową sublicencji. Po podpisaniu umowy firma otrzymuje instrukcje dotyczące umieszczenia logo prgramu na opakowaniach produktów oraz rozpoczyna proces zmiany opakowań i wprowadza produkty z logo do obrotu. Firmy przystępując do programu wnoszą opłatę sublicencyjną za prawo używania logo oraz uczestniczą w kosztach związanych z administracją oraz wdrażaniem programu.
Każda modyfikacja receptury produktu, która spowoduje przekro¬czenie określonej przez kryteria ilości choćby jednego ze składników powoduje, że produkt nie może być opatrzony logo „Wiem, co wybieram”. Producent może jednak wprowadzić niezbędne zmiany w jego recepturze, jeśli jest to możliwe, aby spełniał on ustalone kryteria.
tagi: wiem co wybieram ,
Jak wynika z najnowszego raportu firmy technologicznej...
Dzięki podpisanej z Axpo Polska umowie route-to-market sklepy...
Lidl jako pierwsza sieć handlowa zamontowała butelkomaty we...
Firmy skupiają się na gromadzeniu zapasów...
Światowi dostawcy nie nadążają z dostawami do Polski...
Inwestycje w maszyny i wyższa sprzedaż...
Eksperci zapowiadają, że nowe przepisy TFR i MiCA...
W ubiegłym roku uchwalono 14 tys. stron nowego prawa....