Na całym świecie naukowcy i żywieniowcy są zgodni, że nadmierne spożycie tłuszczów nasyconych, kwasów tłuszczowych typu trans, cukru oraz soli (sodu) przyczynia się do częstszego występowania wielu chorób cywilizacyjnych: otyłości, nadciśnienia, chorób serca, cukrzycy. Spożycie tych czterech składników w wielu krajach, w tym w Polsce, znacznie przekracza rekomendowane przez żywieniowców ilości. Producenci wyrobów, w których ilość wszystkich czterech składników nie przekracza ustalonych przez niezależne gremia naukowe kryteriów, mogą ubiegać się o logo „Wiem, co wybieram” dla tych produktów.
Program „Wiem, co wybieram” jest odpowiedzią producentów na apel Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) o dostosowywanie receptur produktów żywnościowych do zaleceń żywieniowców, a także o bardziej praktyczne oznakowanie żywności, co może pomóc konsumentom zredukować w ich diecie nadmierną ilość tłuszczów nasyconych, kwasów tłuszczowych trans, sodu i cukru.
Dzięki wprowadzeniu logo „Wiem, co wybieram” polscy konsumenci będą mogli w prosty sposób świadomie ograniczyć spożycie tych czterech składników - nie tracąc jednocześnie przyjemności jedzenia smacznych posiłków. Główną korzyścią dla konsumentów jest prostota i wiarygodność tego międzynarodowego, łatwo rozpoznawalnego systemu znakowania.
Program „Wiem, co wybieram” nie tylko ułatwia konsumentom doko¬nywanie prozdrowotnych wyborów, ale także zachęca producentów do modyfikacji – tam, gdzie to możliwe - receptur swoich produktów. Przyczyni się to do stałego rozszerzania ich oferty produktowej o wyroby z niższą zawartością tłuszczów nasyconych, kwasów tłuszczowych typu trans, sodu oraz cukru. Przykładowo, sama zmiana receptur zup w proszku marki Knorr i Amino, wprowadzona przez firmę Unilever, pozwoliła na wyeliminowanie z diety Polaków 80 ton soli rocznie.
Program „Wiem, co wybieram” został przedstawiony w szerokich kręgach naukowych związanych z żywnością i żywieniem i spotkał się z poparciem wielu uznanych naukowców. Wyrazem tego poparcia jest „Deklaracja w sprawie ograniczenia spożycia kwasów tłuszczowych nasyconych, kwasów tłuszczowych typu trans, cukru i soli oraz odpowiedniego znakowania produktów spożywczych”, która została podpisana przez wielu naukowców, przedstawicieli Instytutu Żywności i Żywienia, Polskiego Towarzystwa Nauk Żywieniowych, Polskiego Towarzystwa Badań nad Miażdżycą, Fundacji Promocji Zdrowia, Polskiego Towarzystwa Dietetyki, Rady Promocji Zdrowego Żywienia Człowieka, Wydziału Żywienia Człowieka i Konsumpcji SGGW, Komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy o Żywieniu, Centrum Zdrowia Dziecka.
Polska jest jednym z pierwszych krajów, w którym wprowadzany jest program „My Choice”. Dotychczas logo programu zostało umieszczone na produktach w Holandii, Belgii, Czechach, Francji, Grecji i Stanach Zjednoczonych; trwają także prace nad realizacją programu w kolejnych krajach.
Jak się przyłączyć?
Firma chcąca przyłączyć się do programu zgłasza produkty, które są poddawane ocenie pod kątem zgodności z kryteriami dotyczącymi zawartości tłuszczów nasyconych, kwasów tłuszczowych typu trans, cukru i sodu. Jeśli produkt kwalifikuje się do programu, firma podpisuje umowę programową wraz z umową sublicencji. Po podpisaniu umowy firma otrzymuje instrukcje dotyczące umieszczenia logo prgramu na opakowaniach produktów oraz rozpoczyna proces zmiany opakowań i wprowadza produkty z logo do obrotu. Firmy przystępując do programu wnoszą opłatę sublicencyjną za prawo używania logo oraz uczestniczą w kosztach związanych z administracją oraz wdrażaniem programu.
Każda modyfikacja receptury produktu, która spowoduje przekro¬czenie określonej przez kryteria ilości choćby jednego ze składników powoduje, że produkt nie może być opatrzony logo „Wiem, co wybieram”. Producent może jednak wprowadzić niezbędne zmiany w jego recepturze, jeśli jest to możliwe, aby spełniał on ustalone kryteria.
tagi: wiem co wybieram ,
Dotychczasowy dyrektor sprzedaży i członek zarządu w Kraft...
Z najnowszego raportu pt. „Obawy i lęki mikro oraz małych...
W październiku 2024 r. całkowita wartość sprzedaży w...
Obie strony czeka kilka lat przygotowań...
Sztuczna inteligencja jest coraz mocniej wykorzystywana przez...
Ankietowani wskazali pięć rzeczy, których obecnie...
Do zmian muszą się dostosować także małe przedsiębiorstwa...
Z początkiem stycznia 2025 roku Polska obejmie rotacyjną...