Komentarz Branżowy

Jan Kolański, Prezes Zarządu, Colian podsumował 2023 rok

Wtorek, 23 stycznia 2024
„Miniony 2023 rok przyniósł bardzo wysoką inflację i niestabilną sytuację rynkową – myślę, że tak go zapamiętamy. Ceny wielu produktów sprawiały, że Polacy znacznie ograniczali swoje zakupy. Ponadto polska gospodarka w dużym stopniu opierała się na rynku wewnętrznym. Spowodowało to znaczne spowolnienie oraz to, że każdą złotówkę domowego budżetu, wydaną na podstawowe potrzeby, konsumenci byli zmuszeni starannie przemyśleć." - Jan Kolański, Prezes Zarządu, Colian.

Dla producentów największym zaskoczeniem okazały się rosnące koszty surowców i opakowań. Obecnie widzimy pewną stabilizację, ale galopujące ceny kakao, które osiągają rekordowy poziom, będą dużym zagrożeniem dla branży słodyczowej w 2024 r. Dlatego uważam, że najbliższe miesiące przyniosą nieuniknione podwyżki cen, zwłaszcza produktów czekoladowych. Najbardziej podrożeją tabliczki, praliny i batony. Colian ma w swoim portfolio szeroką ofertę słodyczy, ale w przyszłym roku będzie stawiać na te z niższą zawartością kakao w składzie. W ostatnim czasie wzrosły też znacząco koszty pracy, a zasobów ludzkich jest na rynku coraz mniej. Kieruje to naszą uwagę w stronę jeszcze większej automatyzacji produkcji."


Jan Kolański
Prezes Zarządu
Colian


tagi: Colian , rynek spożywczy , sprzedaż , handel , konsument , FMCG , hurt , detal , produkty spożywcze , nowości , przemysł spożywczy , sieci handlowe , sklepy spożywcze ,