Handel

Sklepy biorą się za walkę z kradzieżami

Czwartek, 16 lutego 2023
Loss Prevention Strategy, czyli strategia przeciwdziałania stratom to obszar, w który branża handlowa inwestować będzie nie mniej chętnie niż w rozwiązania z zakresu e-commerce i sprzedaży online. Jak wynika z najnowszej analizy Pulse of Retail, przygotowanej przez firmę Mercaux, 83% przedstawicieli branży handlowej z całego świata zwiększy swoje nakłady na narzędzia wspierające sprzedaż w kanałach cyfrowych. Niewiele mniej – bo aż 72% spośród nich ma identyczny plan względem rozwiązań technologicznych wdrażanych w fizycznych sklepach[1].
W obliczu tych statystyk trudno więc mówić o odchodzeniu od inwestycji w tradycyjnych obiektach na rzecz e-commerce.  Sprzedaż w fizycznych placówkach handlowych to nadal główna arena działań sieci handlowych, gdzie nie brakuje wyzwań i trudności, za które w głównej mierze odpowiada inflacja. Mowa tutaj zwłaszcza o stratach powodowanych przez brak odpowiedniej kontroli łańcuchów dostaw oraz nieuczciwych konsumentów i dynamicznie rosnącą liczbę kradzieży.

Strategia szyta na miarę

Zgodnie z danymi Komendy Głównej Policji, w ubiegłym roku odnotowano 124 tys. przypadków kradzieży, to o ponad 12 tys. więcej (nie licząc wykroczeń) w porównaniu do 2021 roku2. W tym wyliczeniu uwzględniono jednak wyłącznie przypadki przestępstw, a więc kradzieży o wartości wyższej niż 500zł. Po uzupełnieniu tej statystyki także o wykroczenia, czy też zdarzenia, które nie zostały w ogóle zgłoszone policji, łączna liczba stwierdzonych przypadków kradzieży znacząco by wzrosła.

Tylko w okresie od stycznia do października 2022 stwierdzono o 29,5 proc. więcej przestępstw kradzieży w sklepach niż w analogicznym czasie 2021 r. (w porównaniu do roku 2020 ten wzrost wyniósł 58,8 proc.) Z kolei wykroczeń związanych z kradzieżą sklepową w 2022 roku było o 18 proc. więcej niż w 2021 roku3. Nic też nie wskazuje na to, by proceder miał w najbliższym czasie zahamować.

Niewątpliwie, ogromny wpływ na taki stan rzeczy ma inflacja powodująca zubożenie społeczeństwa. Nadal, niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się dobra luksusowe, w tym m.in. alkohole, odzież czy perfumy i kosmetyki, jednak warto zaznaczyć, że łupem nieuczciwych konsumentów nie padają wyłącznie drogie towary. Sprzedawcy stają więc dziś w obliczu trudnego zadania opracowania kompleksowej strategii przeciwdziałania stratom, która okaże się skuteczna przeciwko „grupom” konsumentów chcących przywłaszczyć sobie oferowane przez nich produkty.

- W obliczu tak dynamicznego przyrostu liczby kradzieży, które przyjmują różne formy, zarówno mniejsi handlowcy jak i sieci handlowe zaczynają uświadamiać sobie, że wdrożenie odpowiedniej polityki bezpieczeństwa w sklepach to nie tylko zakup sprzętu, czy zwiększenie personelu. Nieocenioną wartość ma tutaj także know&how, audyt oraz doradztwo. W ramach programu Check & Secure w rozmowach z daną siecią handlową rozpoznajemy jej specyfikę, przeprowadzamy audyt bezpieczeństwa, dobieramy spersonalizowane rozwiązania, czy szkolimy pracowników. Zaimplementowane rozwiązania zabezpieczające sklep przed kradzieżą są elementem całościowej strategii przeciwdziałania stratom, która będzie w stanie skutecznie przeciwdziałać wszystkim znanym formom kradzieży (Loss Prevention) – tłumaczy Robert Głażewski, Business Unit Director w Checkpoint Systems.

Klient w centrum zmian

Bez wątpienia akcent na bezpieczeństwo i minimalizację strat ma w obliczu obecnej rzeczywistości ogromne znaczenie.  Inwestycje w rozwiązania technologiczne w fizycznych sklepach mają jednak jeszcze jeden, bardzo istotny cel: zapewnienie swoim klientom najlepszych doświadczeń zakupowych. Dowodzą tego również wnioski z analizy Pulse of Retail.

Dla przykładu - aż ośmiu na dziewięciu specjalistów branży handlowej uważa, że kluczowe jest przejście na nowe systemy POS, a 75% chce zmniejszyć kolejki rezygnując z tradycyjnych kas na rzecz zautomatyzowanych rozwiązań4.

– Pracując wspólnie ze sprzedawcami nad opracowaniem nowej strategii Loss Prevention, nie pomijamy jej wpływu na doświadczenia klienta i jego komfort dokonywania zakupów. Stąd, skupiamy się nie tylko na wyborze i lokalizacji urządzeń przeciwkradzieżowych, opartych już również o technologię RFID, ale także na tym, czy współgrają one z designem i stylem sklepu i czy nie tylko nie utrudniają, ale jak są w stanie przyspieszyć i usprawnić proces zakupu przez klienta – dodaje Robert Głażewski z Checkpoint Systems.

Rozwiązania przeciwkradzieżowe A.D.2023  

Potencjał systemów przeciwkradzieżowych, wyposażanych coraz częściej w rozwiązania AI czy Blockchain, zintegrowane ze znacznikami RFID, już dziś wydaje się imponujący. Sektor handlowy z pewnością z dużym zainteresowaniem obserwował będzie rozwój projektów takich jak Project Unlock wdrażany w sieci handlowej Lowe’s Companies5. To system, który ma spowodować, że kradzież elektronarzędzi, a w przyszłości być może wszystkich urządzeń elektrycznych przestanie mieć jakikolwiek sens. Otóż, osadzony w urządzeniu chip RFID z unikatowym kodem produktu aktywuje urządzenie, umożliwiając jego pracę, dopiero po chwili, gdy zostanie zeskanowany oraz opłacony w kasie sklepu, co spowoduje odesłanie do urządzenia sygnału oznaczającego jego „rozbrojenie”. W praktyce oznacza to, że narzędzia elektryczne, które opuszczą sklep „inną drogą” zwyczajnie nie zadziałają, co uczyni je bezwartościowymi dla złodziei.Firma Checkpoint, będąca częścią CCL Industries, jest jedynym dostawcą zintegrowanych rozwiązań RF/RFID dla sprzedawców. Gdy napędzane technologią potrzeby klientów są coraz większe, Checkpoint dostarcza inteligentne rozwiązania, gwarantując przejrzystość i wydajność środowiska handlowego w dowolnym miejscu i czasie. Dzięki unikalnej ofercie oprogramowania, sprzętu, etykiet, tagów i połączonych rozwiązań chmurowych Checkpoint optymalizuje operacje dzięki danym na temat łańcucha dostaw i sklepów dostarczanym w czasie rzeczywistym, co gwarantuje zwiększone przychody i lepsze doświadczenie klienta. Inteligentne rozwiązania Checkpoint oparte są o ponad 50 lat doświadczenia w produkcji technologii radiowej, innowacyjnych rozwiązań zapobiegających kradzieżom i stratom, najlepszego oprogramowania, sprzętu RFID oraz kompleksowych rozwiązań do znakowania, zabezpieczania i monitorowania produktów od źródła do półki sklepowej. Linkedin: https://pl.linkedin.com/company/checkpoint-systems-polandŹródło: Checkpoint
Fot: AdobeStock
1  https://chainstoreage.com/retailers-are-investing-these-technologies
2  https://www.money.pl/gospodarka/nasila-sie-plaga-kradziezy-czesc-winnych-tlumaczy-sie-bieda-policja-komentuje-6857231574288960a.html
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/30-procentowy-wzrost-kradziezy-w-sklepach-kradna-wszystko-jak-leci/0ww6r2b
4  https://chainstoreage.com/retailers-are-investing-these-technologies
5  https://www.digitalcommerce360.com/2023/01/19/lowes-pilots-new-way-to-prevent-theft-at-stores/
tagi: Checkpoint , rynek spożywczy , sprzedaż , handel , konsument , FMCG , hurt , detal , produkty spożywcze , nowości , przemysł spożywczy , sieci handlowe , sklepy spożywcze ,