Kategorie produktów

Powstrzymać złodzieja

Wtorek, 04 września 2007 HURT & DETAL Nr 8 (18) / 2007
Dawno minęły czasy kiedy elektroniczne systemy antykradzieżowe instalowano tylko w ekskluzywnych butikach oraz ogromnych hipermarketach. Stale zwiększające się koszty zatrudnienia pracowników oraz spadające ceny elektroniki sprawiły, że bramki antykradzieżowe to niemal obowiązkowe wyposażenie każdego nowego sklepu. Także placówki, które wcześniej nie stosowały zabezpieczeń coraz chętniej korzystają z tego udogodnienia. Bramki antykradzieżowe przynoszą bowiem wymierne oszczędności.

Z czego wynikają oszczędności związane ze stosowaniem systemów antykradzieżowych? Każdy sklep samoobsługowy boryka się z problemem kradzieży. Tradycyjnym rozwiązaniem jest zwiększenie liczby personelu, który oprócz obsługi klientów zajmowałby się także patrzeniem im na ręce. Niezależnie od tego, czy problem stanowią koszty związane z zatrudnieniem licznego personelu, czy straty wynikające z kradzieży, wdrożenie systemu antykradzieżowego może przynieść oszczędności rzędu od kilku (sklepy osiedlowe) do kilkunastu i kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie (super i hipermarkety). Bramki antykradzieżowe redukują bowiem liczbę kradzieży, jak również potrzebę obecności licznego personelu na hali sprzedaży. Dodatkowo obecność bramek wpływa także na zmniejszenie się zuchwałości nieuczciwych pracowników.

Drogą do sukcesu wdrożenia bramek antykradzieżowych jest fachowy dobór odpowiedniej technologii. Bramki antykradzieżowe wykorzystują trzy różne technologie, z których każda ma swoje mocne strony. Wybór powinien być podyktowany przede wszystkim rodzajem asortymentu, który chcemy zabezpieczyć. Dla sieci handlowych jest to szczególnie trudny etap wdrożenia systemu, ponieważ większość firm z branży antykradzieżowej specjalizuje się tylko w jednej formie zabezpieczeń – promując swoją technologię nie liczy się z rzeczywistymi potrzebami klientów. Wyjątek pod tym względem stanowi zlokalizowana w Toruniu firma Optiguard Sp. z o.o., której doświadczenie i udokumentowane sukcesy dotyczą systemów antykradzieżowych we wszystkich dostępnych technologiach. Jako jedyna w Polsce oferuje swoim klientom także systemy mieszane – radiowo-magnetyczne.

Najczęściej spotykanymi typami bramek antykradzieżowych są systemy radiowe (w skrócie RF od ang. Radiofrequency), akustomagnetyczne (AM) oraz elektromagnetyczne (EM). Każdy z typów bramek może wykrywać zarówno plastikowe klipsy, mocowane do przedmiotów za pomocą specjalnej szpilki, jak również samoprzylepne etykiety antykradzieżowe. Chociaż klipsy przeznaczone do różnych systemów różnią się od siebie nieznacznie, to wielkość i kształt etykiet może bardzo różnić się w zależności od technologii zastosowanej w bramkach. Myśląc więc o wyborze odpowiedniego systemu dla swojego sklepu należy więc zwrócić szczególną uwagę na to jakie etykiety sprawdzą się w nim najbardziej.

Najpopularniejsze są systemy radiowe (RF). Szeroki wybór anten o zróżnicowanym wyglądzie oraz atrakcyjna cena zakupu i eksploatacji przekonuje przede wszystkim handlowców z branży odzieżowej. Stosowanie systemów radiowych ma jednak przyszłość także w branży FMCG.
Dla sklepów samoobsługowych Optiguard proponuje wyjątkowe na rynku bramki ekranowane Exert (patrz zdjęcie obok). Ich zaletą jest brak konieczności instalowania przy kasach dezaktywatorów, czyli urządzeń, które w niezauważalny sposób niszczą etykiety na skasowanym towarze. Jest to oszczędność nie tylko kosztów zakupu systemu, ale także pracy personelu – eliminując jednocześnie ryzyko błędów.

Alternatywą dla systemu radiowego jest system akustomagnetyczny (AM). Dzięki zastosowaniu w nim niskich częstotliwości etykiety akustomagnetyczne mogą być wykrywane nawet wtedy kiedy są naklejone na kawie, czekoladzie, czy pakowanej wędlinie pomimo, że opakowania wszystkich tych produktów zrobione są z metalu. Stosuje się także wersję bez kleju, którą wrzuca się do środka opakowań.
Rozmiar etykiet nie stanowi problemu w systemach elektromagnetycznych (EM). Posiadają one największą gamę etykiet do wyboru. Mogą być prawie całkiem przeźroczyste lub zadrukowane fałszywym kodem kreskowym. Są zupełnie płaskie i dostępne w rozmiarach tak małych jak 1x3 cm. Są stosunkowo odporne na ekranowanie metalem i dzięki temu umożliwiają zabezpieczenie także przedmiotów metalizowanych.

Dokonany z fachową pomocą wybór systemu zwróci się po kilku miesiącach. Pozostaną tylko oszczędności i satysfakcja z powstrzymania złodziei!

tagi: optiguard,złodzieje,systemy,bramki ,