Kategorie produktów

Inwestycje w rozwój

Wtorek, 13 grudnia 2022 Autor: Monika Górka, HURT & DETAL Nr 12/202. Grudzień 2022
Najbliższy czas będzie pełen wyzwań dla całego sektora FMCG. Jednak firmy pokazują jak duże znaczenie w budowaniu pozycji rynkowej ma stałe inwestowanie w rozwój. Rozmowa z Dariuszem Lizakiem, Prezesem Zarządu Spółki Hortex i Przewodniczącym Rady Nadzorczej firmy Jurajska.
Duże transformacje w firmie Hortex związane są ze zmianami w Pana zawodowej karierze. Jak przyjął Pan to wyzwanie?

Zmiany są nieodzownym elementem życia zawodowego i gospodarczego. A wszystko po to, aby sprostać z jednej strony nowym oczekiwaniom właściciela a z drugiej szczególnym wyzwaniom rynkowym, których różnorodność i nieprzewidywalność zdominowała zachowania organizacyjne. Żyjemy w czasach, w których w miarę szybko następuje weryfikacja kompetencji i zasobów firmy. Osobiście obowiązki przyjąłem z ogromną satysfakcją, ale jednocześnie z pokorą. Szczególnie do tych wyzwań, których do tej pory nie było nam możliwe doświadczyć.

A największe wyzwania dla Grupy Hortex w ostatnim czasie to…

Największe wyzwania, nie tylko dla Grupy Hortex, ale również dla wielu podmiotów w naszej branży (i nie tylko) to galopująca inflacja, kryzys energetyczny oraz zmiany legislacyjne dotyczące całego sektora. Z inflacją na poziomie takim jaki jest obecnie, niewielu z nas miało do czynienia. Musimy sobie z tym radzić, a najlepszą na to receptą jest współpraca, zaufanie, bardzo bliski kontakt z naszymi klientami, zrozumienie potrzeb i zmian konsumenckich oraz partnerska współpraca z naszymi dostawcami. Hortex to firma z tradycjami i wysoką kulturą organizacyjną, otwarta na zmiany oraz konieczność ciągłego dostosowywania się do sytuacji jaka panuje na rynku.

Jak mimo ciągłych wyzwań rozwija się rynek soków i nektarów?

Rynek soków i nektarów od dawna dzieli się naturalnie na dwie części – segment soków tłoczonych i, ponad czterokrotnie większy, segment soków z koncentratu. Oba rosną nieprzerwanie wartościowo od lat. Wzrost segmentów nie zatrzymał się również w trakcie pandemii, nawet pomimo dużego spadku sprzedaży małych opakowań. Polska jest jednym z największych rynków Europy w konsumpcji soków i nektarów, ze spożyciem ok. 16 l na mieszkańca wg NielsenIQ. Nadal jednak dzieli nas duży dystans do takich krajów jak np. Niemcy.

W ramach kategorii soków pojawił się też nowy, ciekawy i szybko rosnący segment, tzw. smoothie. Ważnym trendem – który obserwujemy od wielu miesięcy – jest też większa dynamika wzrostu wśród produktów markowych.

Rynek wody butelkowanej, po lekkim załamaniu w 2020 roku, wrócił do poziomu przekraczającego wartość 5 mld zł. Jakie miejsce w kategorii zajmuje marka Jurajska?

Rynek wody czystej rośnie ok. 2% wolumenowo i ok. 12% wartościowo. Niestety segment tzw. wody smakowej spada ok. 24% wolumenowo rok do roku. W efekcie cały rynek wody lekko rośnie, poniżej 1% wolumenowo rok do roku. Zmiany legislacyjne w roku 2021 – związane z wprowadzeniem opłaty cukrowej – radykalnie zmieniły trendy. Oczywiście w segmencie tzw. wody smakowej. Trend spadkowy, który obserwowaliśmy w roku 2021, nie osłabł w 2022. Produkty ze wspomnianej grupy, w wyniku wprowadzenia opłaty cukrowej stały się bardzo nieatrakcyjne cenowo w porównaniu do innych kategorii napojowych.

Jakie są najbliższe plany rozwojowe dla poszczególnych marek napojowych?

Obserwując preferencje Polaków i trendy po pandemii będziemy większą uwagę przykładać do rozwoju małych opakowań – zarówno w kategorii soków jak i wody. Styl życia Polaków zmienia się i nie możemy tego ignorować. Rozwijamy ofertę produktową w opakowaniach poniżej 1 l.

Przygotowaliśmy też szerszą ofertę produktów dla dzieci. Widzimy oczywisty potencjał marki Hortex, która jest niewystarczająco reprezentowana w segmentach dziecięcych. Istotnym czynnikiem jest to, że setki tysięcy dzieci z Ukrainy rozpoczęło naukę od września w polskich szkołach i przedszkolach.

Marka Hortex będzie nie tylko inwestować w segment dziecięcy. Nadal będziemy rozwijać ofertę produktów w segmencie smoothie pod tym brandem.

Marka Costa – która w naszym portfelu odpowiada za segmenty ekonomiczne – także rozszerza ofertę. A to za sprawą przewidywanych potencjalnych problemów budżetowych części konsumentów.

Vitaminka – lider „marchwiaków” dla dorosłych – odpowiada za rozwój tego segmentu, który poza Polską jest mało znany. Planujemy rozwijać ofertę zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Z kolei Jurajska stawia na młodego konsumenta. Do wody Junior 330 ml z licencją Psi Patrol dołączą nowe produkty.

Dziękuję za rozmowę.
Monika Górka




tagi: Jurajska , rynek spożywczy , sprzedaż , handel , konsument , FMCG , hurt , detal , produkty spożywcze , nowości , przemysł spożywczy , sieci handlowe , sklepy spożywcze ,