Kategorie produktów

Zdrowa dieta pupila

Środa, 16 listopada 2022 Autor: Joanna Kowalska, HURT & DETAL Nr 11/201. Listopad 2022
Koty i psy to wyjątkowi członkowie rodziny. Wielka odpowiedzialność jaka wiąże się z opieką nad nimi dotyczy również planowania prawidłowej diety. A jak powinna ona wyglądać zimą?
Na całym świecie koty i psy zyskały już dawno statut pełnoprawnych członków rodziny. Nic zatem dziwnego, że nasi czworonożni przyjaciele doczekali się nawet własnych świąt. Np. 26 sierpnia obchodzony jest międzynarodowy Dzień Psa, 25 października – Dzień Kundelka, a 17 lutego – Dzień Kota.

Miłość i troska jaką obdarzamy zwierzęta wpływa także na producentów karmy dla naszych pupili. Wymagania opiekunów względem jakości rosną. Do tego dochodzi coraz większa świadomość w zakresie wyjątkowych potrzeb pupili – tych starszych, chorych bądź otyłych. Stąd też rynek tych produktów wyjątkowo się rozrósł. Nie bez znaczenia jest też fakt, iż w czasie pandemii ludzie chętniej przygarniali pod swój dach zwierzęta, przez co liczba odbiorów tych produktów znacznie wzrosła w ostatnich latach.

Karmy na półce sklepowej

Czy jesienią i zimą zmieniają się potrzeby naszych pupili? Z pewnością! Niektóre ze zwierząt potrzebują diety mniej kalorycznej ze względu na zmniejszoną ilość spacerów, a inne, wręcz odwrotnie, by zbudować odpowiednią „warstwę izolacyjną”, by niższe temperatury i konieczność chodzenia po śniegu były z łatwością znoszone.

Jak podaje CMR, w sklepach małoformatowych do 300 mkw. możemy kupić głównie karmy dla psów i kotów. To one stanowią największy udział w ofercie placówek handlowych. Mimo zmian jakie zaszły na rynku, karmy dla innych zwierząt są rzadko dostępne w małych sklepach i stanowią małą część udziałów wolumenowych i wartościowych całej kategorii.

„Wartość sprzedaży żywności dla zwierząt jest ponad dwukrotnie wyższa w dyskontach w porównaniu do sklepów małoformatowych. Sprzedaż wolumenowa karmy i przekąsek dla psów odnotowała wzrost o około 4% w okresie od października 2021 do września 2022 (tzw. MAT) w odniesieniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Największe udziały w tym kanale sklepów mają produkty marek własnych. Marki własne posiadają większość udziałów wolumenowych w małych sklepach. Po za tym wiodącymi markami w udziałach wartościowych są Pedigree (Mars), Rafi (Dolina Noteci) oraz Chappi (Mars)” – wskazuje Tomasz Wester, analityk CMR.

Karmy dla psów są dostępne w 8 na 10 sklepów małoformatowych. Jak wynika z danych zebranych przez CMR – częściej dostępne są karmy suche niż mokre. W prawie co drugim sklepie tego kanału znajdziemy przekąski dla psów. Spośród sklepów mających w swojej ofercie karmy dla psów w 8 na 10 sklepów znajdziemy produkty producenta Mars. Średnia cena za opakowanie karmy suchej to około 4 złote, a mokrej – nieco ponad 7 złotych. Konsumenci kupujący jedzenie dla psów w sklepach małoformatowych mają średnio do wyboru ponad 12 różnych wariantów karmy i przekąsek dla swoich pupili.

Kocia karma w liczbach

Nieco inne dane kształtują się w przypadku rynku karm dla kotów. Jak podkreśla analityk CMR – sprzedaż wolumenowa karmy i przekąsek dla kotów spadła o ponad 2% w okresie od października 2021 do września 2022 w odniesieniu do analogicznego okresu rok wcześniej (10.2020-9.2021).

„Podobnie jak w przypadku karmy i przekąsek dla psów największe udziały wartościowe i wolumenowe w sklepach małoformatowych mają marki własne. Za nimi w udziałach wartościowych i wolumenowych są marki Whiskas i Kitekat (Mars) oraz Purina Felix (Nestlé)” – wskazuje Tomasz Wester.

Karmę dla kotów znajdziemy w ponad 8 na 10 sklepów małego formatu. Co ciekawe, żywność dla kotów firmy Mars – w prawie 7 na 10 sklepów. W sklepach tego kanału znajdziemy średnio prawie 13 wariantów karmy i przekąsek dla kotów. Mokra karma dla kotów stanowi prawie 75% udziałów wolumenowych i wartościowych w sklepach do 300 mkw., karma sucha to około 25% udziałów. W przypadku przekąsek dla kotów w okresie od stycznia do września 2022 roku udziały wolumenowe przekąsek stanowiły mniej niż 0,5% na rynku żywności dla kotów i ponad 2% udziałów wartościowych. Zgodnie z danymi Centrum Monitorowania Rynku przekąski dla kotów możemy znaleźć w co piątym sklepie małoformatowym.

Karma dla psów i kotów to jak widać – obowiązkowy asortyment w coraz większej liczbie sklepów. Klient wymaga, by dobrej jakości żywność dla jego pupila znajdowała się w placówce za rogiem, a nie wyłącznie w specjalistycznym sklepie zoologicznym. Warto zatem zadbać nie tylko o dostępność samej kategorii, ale też różnorodność rodzajów i marek.

Joanna Kowalska
Zastępca Redaktora Naczelnego ds. Mediów Cyfrowych





tagi: zwierzęta , dieta , żywienie , zdrowie , pokarm dla zwierząt , przemysł spożywczy , FMCG , rynek spożywczy ,