Kategorie produktów

Sklepowa zamrażarka

Piątek, 21 października 2022 HURT & DETAL Nr 10/200. Październik 2022
Mrożone warzywa, owoce, mieszanki, dania gotowe – w okresie jesienno-zimowym całą gamę tych produktów znajdziemy w sklepowych zamrażarkach. Dzięki mrożonkom szybko przygotujemy różnorodne potrawy, co jest dużym ułatwieniem dla tych zabieganych – a także ceniących sobie wygodę – konsumentów.
Produkty w sklepowej zamrażarce obecne są przez cały rok, jednak w okresie jesienno-zimowym zyskują na znaczeniu. Gdy kończy się sezon na świeże owoce i warzywa szukamy ich właśnie w mrożonej postaci. Według badania1 przeprowadzonego przez SW Research we wrześniu 2022 r. do zakupu mrożonek ankietowanych najbardziej motywuje: łatwość przyrządzenia (45,9%), możliwość jedzenia sezonowych owoców/warzyw poza sezonem (33,5%), wygoda przechowywania (33,2%), możliwość kupienia czegoś na zapas (32,4%) oraz oszczędność czasu podczas gotowania (31%). Pozostałe wymieniane przez respondentów aspekty czyli zachowanie wysokich wartości odżywczych (20,5%), naturalna metoda konserwacji (19,8%), oszczędność pieniędzy (16,8%) oraz ograniczenie marnowania żywności (15,8%) nie mają dla badanych większego znaczenia.

Mrożone także zdrowe

Choć istnieje przekonanie, że mrożone owoce i warzywa są mniej wartościowe od swoich świeżych odpowiedników warto zagłębić się w temat i sprawdzić, czy utarte przekonanie jest słuszne. Proces mrożenia bowiem nie powoduje całkowitego zniszczenia składników odżywczych. Ich zawartość rzeczywiście może być obniżona, jednak należy wziąć pod uwagę, że przetwarzanie odbywa się zazwyczaj tuż po zbiorach, a więc wtedy, gdy zawartość witamin i minerałów w świeżych produktach jest wysoka. Jednocześnie mrożonki zachowują stałą zawartość błonnika i składników mineralnych. Tutaj należy zaznaczyć, że wybierając mrożonki warto dokładnie zapoznać się z ich etykietą. Dodatkowo zaletą produktów mrożonych jest fakt, że niskie temperatury nie sprzyjają rozwojowi mikroorganizmów.

Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy wybór świeżych warzyw i owoców jest ograniczony, mrożonki okazują się słusznym wyborem. Dzięki nim jesteśmy w stanie wprowadzić do swojej diety, cenne, niesezonowe składniki. Mrożone owoce idealnie nadają się na poranny koktajl z dodatkiem mleka czy płatków owsianych, natomiast dzięki warzywom możemy skomponować ciekawe danie obiadowe.

Dla zabieganych

Rynek dań gotowych w Polsce wciąż się rozwija i dynamicznie rośnie. Jak wynika z raportu PMR „Handel produktami food-to-go w Polsce 2022", w 2021 r. był on wart 2,6 mld zł. Sprzyjał mu także okres pandemiczny, gdy zamknięto obiekty gastronomiczne, a Polacy poszukiwali rozwiązań wykluczających gotowanie z ich codziennych obowiązków.

Dania mrożone odpowiadają za znaczącą część tego rynku, zaraz po gotowych posiłkach sprzedawanych prosto z półki. Według danych Euromonitor w 2021 r. dania mrożone i pizza mrożona zajęły 2. i 3. miejsce w zestawieniu dań gotowych w Polsce pod względem wartości. Pierwsza kategoria była warta 496,9 mln zł, natomiast druga – 492,9 mln zł. Widoczny jest także rokroczny wzrost – o niemal 60 mln zł w przypadku dań mrożonych i 50 mln zł dla kategorii pizzy mrożonej.

Producenci oferują wiele rozwiązań. Na rynku dostępne są m.in. gotowe mieszanki warzyw idealne do przygotowania pysznej i wartościowej zupy lub dań z różnych zakątków świata – Włoch, Grecji czy krajów azjatyckich. W sklepowych zamrażarkach znajdziemy także mrożone dania mączne, jak pierogi czy pyzy, a także mięsne – m.in. nuggetsy z kurczaka oraz klopsiki. Z pomocą mrożonek przygotowanie szybkiego i bogatego w wartościowe składniki obiadu staje się coraz łatwiejsze i wygodniejsze.

Mięsne dania górą

Choć w sklepach pojawia się coraz więcej propozycji dla wegan i wegetarian, również mrożonych, Polacy w sklepowej zamrażarce wciąż najchętniej sięgają po gotowe dania mięsne. Jak wynika z badania2 przeprowadzonego przez SuperDrob we współpracy z Centrum Badawczo-Rozwojowym BioStat w 2021 r., ponad 80% konsumentów sięga po mięsne produkty mrożone, wskazując przy tym, że ich głównymi zaletami są naturalna metoda konserwowania, a także możliwość zachowania walorów smakowych i odżywczych przez długi czas. Pierwszą z nich za powód wyboru tego typu dań wskazała niemal połowa respondentów (46,3%), natomiast drugą – 41,7%. Co więcej, prawie 1/3 ankietowanych (32,3%) odpowiedziała, że kupno mięsnych produktów mrożonych umożliwia uniknięcie wyrzucania przeterminowanej żywności.

Do mięsnych mrożonek sceptycznie jednak nastawieni są seniorzy – blisko 1/3 osób z grupy wiekowej 60+ wskazała, że w ogóle nie sięga po tego typu produkty. Rynek napędzają więc młodsi konsumenci, co może być powodem niższego spożycia dań mrożonych w naszym kraju w porównaniu z zachodem Europy. Według twórców raportu ResearchAndMarkets.com na temat światowego rynku mrożonek, pokolenie tzw. millenialsów gotowe jest do eksperymentowania i inwestowania w nowe produkty, przy jednoczesnym oczekiwaniu wygody i łatwości w ich użyciu.

Sklepowa zamrażarka to kluczowe miejsce, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Warto zadbać o rozmaity asortyment, by każdy konsument znalazł coś dla siebie. Dobrze postawić na różnego rodzaju mrożone warzywa i owoce, a także pamiętać o zabieganych klientach poszukujących mrożonych dań gotowych. Odpowiednio dobrana oferta to przepis na sukces placówki!

Weronika Nowak
Redaktor

1 Badanie SW Research przeprowadzone we wrześniu 2022 r. na grupie osób N=826 metodą CAWI.
2 Badanie preferencji żywieniowych Polaków zostało przeprowadzone na zlecenie SuperDrob S.A. przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat metodą CATI na reprezentatywnej, ogólnopolskiej grupie 1 000 osób. Badanie zrealizowano w pierwszej połowie stycznia 2021 r.

tagi: zamrażarka , produkty mrożone , rynek spożywczy , sprzedaż , handel , konsument , FMCG , hurt , detal , produkty spożywcze , nowości , przemysł spożywczy , sieci handlowe , sklepy spożywcze ,