Drogeria

Henkel przyznał nagrodę “Martha Schwarzkopf Award for Women in Science”

Wtorek, 02 sierpnia 2022
Henkel ufundował nową nagrodę naukową "Martha Schwarzkopf Award for Women in Science", która wyróżnia wybitne naukowczynie w dziedzinie trychologii, nauki zajmującej się badaniami nad włosami. Przyznano ją trzem laureatkom, które zostały uhonorowane nagrodami pieniężnymi. Mogą one także skorzystać z różnych możliwości rozwoju swojej kariery naukowej, takich jak mentoring we współpracy z naukowcami lub profesjonalne wsparcie ze strony firmy Henkel.
"Równość płci ma w firmie Henkel ogromne znaczenie i jest kluczowym elementem naszej holistycznej strategii różnorodności. Niedawno ogłosiliśmy nasz ambitny cel, jakim jest parytet płci na wszystkich szczeblach zarządzania w firmie Henkel. Niestety, kobiety są nadal niedostatecznie reprezentowane w dziedzinie badań naukowych. Nagroda im. Marthy Schwarzkopf jest wyrazem naszego zaangażowania w promowanie utalentowanych kobiet w nauce i wspierania ich w projektach badawczych" – mówi Sylvie Nicol, dyrektor działu HR w firmie Henkel.

Nagroda im. Marthy Schwarzkopf jest wyróżnieniem naukowym, o które mogą ubiegać się europejskie badaczki realizujące projekty w dziedzinie trychologii lub w dziedzinach pokrewnych. Jako wyraz uznania za ich osiągnięcia naukowe i specjalistyczną wiedzę mogą one otrzymać nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 euro a także wsparcie mentorskie. Zgłoszenia były oceniane przez jury złożone z pracujących w Henkel Beauty Care naukowczyń, które uzyskały stopień doktora w dziedzinie trychologii. Nazwiska zwyciężczyń ogłoszono podczas ceremonii wręczenia nagród w siedzibie Henkla w Hamburgu, w Niemczech. "Cieszymy się, że otrzymaliśmy tak wiele naprawdę bardzo interesujących zgłoszeń. Z tego powodu jury podjęło decyzję o nagrodzeniu nie tylko jednej, ale trzech badaczek i przyznaniu im wszystkim nagród pieniężnych" – mówi dr Andrea Sättler, dyrektor ds. R&D w Henkel Beauty Care i przewodnicząca jury nagrody im. Marthy Schwarzkopf.

„W Henklu wspieramy kariery kobiet nie od dziś. I to zarówno wewnątrz organizacji – służą temu programy networkingu i mentoringu dla menagerek – jak i na zewnątrz firmy. Tutaj w Polsce doskonałym przykładem jest program aktywizacji zawodowej kobiet „W drodze do pracy”, który pomaga im wrócić do pracy po dłuższej  przerwie. A teraz mamy doskonałą możliwość docenienia i wsparcia rozwoju karier naukowczyń z całego świata! Cieszę się tym bardziej, że w tym premierowym roku nagrody najważniejsze wyróżnienie przypadło pani prof. Lidii Rudnickiej z Polski” – powiedział Kiril Marinov, dyrektor zarządzający działu Beauty Care, Henkel Polska.

O laureatkach

Zwyciężczynie ujęły jury swoimi pionierskimi rozwiązaniami i potencjałem innowacji, jak również trafnością projektów badawczych. "Zróżnicowane pochodzenie, a także doświadczenie i obszary badań laureatek pokazują, jak różnorodne są same zgłoszenia i jak różnorodne jest pole badań naukowych nad włosami. Laureatki łączy jednak pasja i wybitny talent badawczy" – dodaje Sättler.

Pierwsze miejsce przyznano prof. dr hab. med. Lidii Rudnickiej. Jest ona kierownikiem Katedry Dermatologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i od ponad 30 lat zajmuje się chorobami włosów i skóry głowy. „Jestem zaszczycona i bardzo szczęśliwa, że otrzymałam nagrodę im. Marthy Schwarzkopf przeznaczoną dla kobiet w nauce. To dla mnie wyjątkowe uczucie, że doceniono moją wieloletnią pracę. Chciałabym spożytkować nagrodę pieniężną na dalszy rozwój mojego kanału na YouTube #NotJustHairDiseases, aby edukować ludzi na temat chorób włosów" – mówi profesor Rudnicka, która została uhonorowana za szczególne osiągnięcia w dziedzinie trichoskopii (innowacyjnej, nieinwazyjnej metody badania włosów).

Nagrodę pieniężną w wysokości 5 000 euro za drugie miejsce otrzymała dr n. przyr. Marta Bertolini, dyrektorka ds. naukowych i zastępczyni dyrektora zarządzającego Skin & Hair Research Solutions GmbH w Münster. Jest ona badaczką szczególnie zainteresowaną metabolizmem mieszków włosowych i związanymi z tym zmianami, zwłaszcza u osób borykających się z problemem wypadania włosów.

Trzecie miejsce zajęła dermatolog Andria Constantinou, która obecnie robi doktorat na Charité-Universitätsmedizin Berlin. Praktykująca lekarz dermatolog zaproponowała projekt badawczy, którego celem jest wykorzystanie sztucznej inteligencji do analizy zmian w mikrobiomie, czyli naturalnych mikroorganizmach znajdujących się w mieszku włosowym i wokół niego, w kontekście zapalenia włosów. Otrzymała ona nagrodę pieniężną w wysokości 1 000 euro oraz profesjonalne wsparcie od firmy Henkel w dalszym rozwoju swojego projektu.Źródło: Henkel
Fot: mat. prasowe


tagi: Henkel , nagroda , Martha Schwarzkopf Award for Women in Science , drogeria , produkcja , sprzedaż , handel , konsument ,