Aktualna sytuacja gospodarcza i widmo kryzysu nie sprzyjają zakładaniu czy prowadzeniu firmy na własną rękę. Czy w związku z tym franczyza może być rozwiązaniem dla osób chcących rozpocząć swoją przygodę z biznesem lub dla tych prowadzących działalność samodzielnie? Jak wynika z badania przeprowadzonego w 2022 roku wśród przedsiębiorców w ramach inicjatywy Urodzeni Przedsiębiorcy* aż blisko 92% właścicieli biznesów jest zadowolonych z wyboru prowadzenia firmy w modelu franczyzowym.
Z jakimi wyzwaniami aktualnie mierzą się przedsiębiorcy?
Ostatnie miesiące to wyjątkowo trudny czas dla przedsiębiorców, naznaczony wieloma zmianami prawnymi i wiszącym nad Polską kryzysem gospodarczym. Aktualnie sporo przedsiębiorców jest zaangażowanych w dyskusję na temat projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz ustawy o odpadach, który ma wejść w życie od początku przyszłego roku. Tzw. system kaucyjny to ważna zmiana, szczególnie dla małych przedsiębiorstw, działających w branży handlu detalicznego. Zgodnie z projektem ustawy system kaucyjny ma objąć butelki szklane do 1,5l, butelki z tworzywa sztucznego do 3l oraz puszki aluminiowe do 1l. Co ważne, według nowego systemu opakowania będą mogły być zwrotne bez okazania paragonu, potwierdzającego sprzedaż w konkretnym punkcie. Dlaczego nowy system kaucyjny może stanowić dla wielu sklepów kolejne wyzwanie? Otóż dobrowolnie do systemu będą mogły przystąpić sklepy o powierzchni handlowej do 100 m.kw., zaś powyżej tego metrażu będą do tego zobligowane. Przedsiębiorcy podkreślają, że sklepy o powierzchni handlowej ok. 100 m.kw. będą mogły mieć problem ze składowaniem butelek szklanych ze względu na brak wystarczającej przestrzeni, co będzie generować dodatkowe problemy i koszty. Zdaniem przedsiębiorców obligatoryjność przystąpienia do systemu kaucyjnego powinna się zaczynać od 500 m.kw. powierzchni handlowej.
Sama idea wprowadzenia systemu kaucyjnego jest jak najbardziej dobra, jednak obecny projekt zawiera poważne luki, które wynikają z braku wzięcia pod uwagę struktury rodzimego handlu. W Polsce istnieje ponad 100 tyś. małych sklepów, które nie mają wystarczającej przestrzeni na dodatkowe magazynowanie opakowań. Brak miejsca to nie jedyne wyzwanie związane z nowym systemem – dochodzą również koszty urządzeń do recyklingu, które oscylują na poziomie nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jako sieć franczyzowa angażujemy się w dyskusję, starając się wpierać naszych przedsiębiorców w odpowiednim zrozumieniu problemu i jego rozwiązaniu – mówi Robert Rękas, prezes Zarządu Lewiatan Holding, inicjatora Urodzonych Przedsiębiorców.
Z trudnościami i wyzwaniami z jakimi przychodzi się mierzyć przedsiębiorcom, pomocne okazuje się działanie w modelu franczyzowym, który zapewnia potrzebne wsparcie, wspólny głos w publicznej debacie czy doradztwo.
Franczyza jako rozwiązanie w trudnych czasach
Badanie przeprowadzone wśród przedsiębiorców w ramach inicjatywy Urodzeni Przedsiębiorcy pokazuje, że według właścicieli firm działanie w systemie franczyzowym jest wsparciem dla biznesu pod wieloma względami. Co ważne, zdaniem przedsiębiorców model franczyzowy zapewnia większą stabilność biznesu (16%) oraz mniejsze ryzyko niepowodzenia, a także silniejszą pozycję konkurencyjną – 28% wskazań. 20,5% przedsiębiorców uważa, że franczyza to sprawdzony pomysł na prowadzenie firmy, który zapewnia know-how dotyczące sposobu jej prowadzenia (14%). To również dostęp do szkoleń i wiedzy (blisko 33%), zapewnione wsparcie marketingowe (53%), finansowe (20%) i prawne (24%), a także lepsze warunki z kontrahentami i dostawcami (47%). Ponadto, przedsiębiorcy doceniają możliwość pracy pod szyldem znanej marki, co podkreśla 61% badanych.
Według mnie – i jest to opinia, z którą spotykam się coraz częściej – franczyza jest sprawdzonym i bezpiecznym modelem prowadzenia biznesu. Zapewnia większą stabilność, co jest niezwykle ważne w trudnych czasach pod znakiem kryzysu gospodarczego. Dodatkowo, wparcie jakie dostaje się od franczyzodawcy jest gwarancją szybszego rozwoju biznesu. Daje również możliwością wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy przedsiębiorcami. Franczyza zapewnia unikalne rozwiązania, jednocześnie wcale nie ograniczając niezależności w działaniu. To rozwiązanie zarówno dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z biznesem, jak również i tych, którzy firmę już prowadzą, ale szukają większej stabilności i bezpieczeństwa, biorąc pod uwagę aktualną, niepewną sytuację gospodarczą – mówi przedsiębiorczyni PSH Lewiatan Anna Kulczyk-Szymańska.
Franczyza jest określana mianem najstabilniejszego sektora polskiej gospodarki. Z roku na rok jest coraz popularniejszym modelem biznesowym, na który decydują się przedsiębiorcze osoby w każdym wieku.
* Celem inicjatywy Urodzeni Przedsiębiorcy jest promowanie polskiej przedsiębiorczości oraz wspieranie przedsiębiorców w wyzwaniach z jakimi mierzą się na co dzień w prowadzeniu działalności.