Kampanie i Promocje

Łąki kwietne od Braci Sadowników

Wtorek, 21 czerwca 2022
O tym, że pszczoły oraz inne zapylacze pełnią kluczową rolę dla środowiska, wiedzą już nie tylko Bracia Sadownicy. W drugim miesiącu kampanii “Bracia i Maja dla pszczół” marka dalej edukuje i zachęca do pomocy, zapraszając do działania kolejnych specjalistów - tym razem Fundację Łąka.
Łąk kwietnych nigdy za wiele

Podobnie jak w zeszłym roku, tak i w tym Bracia Sadownicy nie tylko edukują i zwracają uwagę na problem przetrwania dzikich zapylaczy, ale również aktywnie działają i pomagają, wychodząc z inicjatywą poza ich własny sad.

Wspólnie z Mają Popielarską zasiali miliony roślin kwitnących w postaci łąki kwietnej, ale to nie koniec. Łąki kwietne, jako prosty sposób na pomoc pszczołom, to działanie, które może podjąć każdy z nas. Dlatego pod koniec maja, Bracia połączyli siły z Fundacją Łąka, która o łąkach wie wszystko i razem zorganizowali wspólny wysiew.

Do akcji zaproszeni zostali także influencerzy, aby udowodnić, że jest to prosta forma pomocy oraz rozszerzyć ideę samodzielnego siania nawet niewielkich łąk - w przydomowych ogródkach czy balkonowych doniczkach. Nasiona, dostarczone przez Fundację Łąka oraz Łukasza Łuczaja, zostały zasiane na skwerze im. Olgi i Andrzeja Małkowskich i już za kilka tygodni będzie można zobaczyć efekty wspólnego wysiewu łąki.

Siej i Ty!

Chociaż mówić o pomocy jest łatwo, to nieco trudniej jest zachęcić do realnych działań. Dlatego w trakcie kampanii Bracia nie ograniczają się jedynie do komunikatów o istotnej roli zapylaczy, ale także pokazują, w jaki sposób im pomóc oraz edukują nt. różnorodności - środowiska, jak i zapylaczy. Choć w nazwie kampanii mowa jest o pszczołach, to w tym roku działania obejmują także szereg innych, przyjaznych nam owadów.

Na instagramowym profilu marki pojawią się w tym miesiącu posty powstałe we współpracy z zaproszonymi przez markę ekspertami - Mają Popielarską, Dzikimi Zapylaczami oraz prof. Łukaszem Łuczajem, który obok Fundacji Łąka także dostarczył nasion do wysiewów. Bez wątpienia w czerwcu na profilu Braci głównym gościem będzie przyroda, warto więc śledzić tę aktywność na bieżąco.

Merytoryczna wiedza to jednak nie koniec zaplanowanych w ramach kampanii działań. 20 czerwca na instagramie marki rozpocznie się także konkurs, w którym do wygrania będą przygotowane przez Braci Sadowników mini-szklarnie z nasionami do wysiania własnej łąki kwietnej. Wystarczy tylko zrobić zdjęcie dowolnego produktu Braci Sadowników w otoczeniu kwiatów i oznaczyć markę. Konkurs będzie trwał dwa tygodnie i co tydzień zostanie wybranych 20 zdjęć, których autorzy otrzymają mini-szklarnie.

Bioróżnorodność naszego otoczenia

Myśląc o zapylaczach, pierwsze co przychodzi na myśl to oczywiście pszczoła miodna. Choć jej rola jest niezwykle ważna, to nie można zapominać, że jest to tylko jeden gatunek spośród 470 gatunków pszczół w Polsce. Ponadto, zapylaczami mogą być nie tylko pszczoły, ale również chrząszcze, motyle czy muchówki. Aby nasze środowisko było pełne różnych roślin nie wystarczy wyłącznie jeden gatunek - niezbędna jest do tego praca wielu zapylaczy.

Dlatego tak ważna dla środowiska jest bioróżnorodność, czyli wielość gatunków i odmian roślin i zwierząt. Decydując się na zasiew łąki warto zadbać o dużą liczbę gatunków sianych roślin, ze szczególnym uwzględnieniem roślin rodzimych, jak mniszek lekarski, komonica zwyczajna czy koniczyna łąkowa. Nie zapominajmy też o sadzeniu drzew i krzewów przyjaznych pszczołom, jak wierzby, głogi czy śliwy. Dzięki tej wielości odmian zapewnimy pokarm wielu gatunkom zapylaczy i przyczynimy się do utrzymania bioróżnorodności najbliższego otoczenia.
tagi: Bracia Sadownicy , kampania , edukacja , rynek spożywczy , sprzedaż , handel , konsument , FMCG , przemysł spożywczy ,